Na naših cestah je v zadnjih letih opaziti pravi razcvet kolesarjenja, zaradi njega k nam pride tudi vse več turistov. Vendar opažajo eno pomanjkljivost.
S kolesarskimi zvezdniki, kot sta Tadej Pogačar in Primož Roglič, Slovenija na svetovni ravni blesti kot kolesarska velesila. Istočasno naša država ponuja izjemne možnosti za kolesarske ture – od ravninskih poti na vzhodu do izzivov v alpskih in predalpskih regijah, kar so prepoznali tako domači kot tuji rekreativni kolesarji.
Pomanjkljivi zemljevidi kolesarskih poti
Kljub temu se vse bolj zdi, da Slovenija še ni v celoti izkoristila potenciala, ki ga ponuja kolesarjenje oziroma kolesarski turizem. Veliko kolesarjev, predvsem turistov, prek spletnih popotniških skupin poroča, da pri nas pogrešajo dostop do uporabnih orodij, kot so aplikacije ali spletne strani, ki bi prikazovale vse kolesarske poti v državi.
Medtem ko imajo sosednje države, kot sta Avstrija in Madžarska, že razvite kolesarske aplikacije z natančnimi zemljevidi in informacijami, Slovenija na tem področju zaostaja. "Pravkar smo prišli v Slovenijo, v okolico Lendave, in veliko kolesarimo. A tu še nisem našel aplikacije ali spletne strani z zemljevidom, ki bi prikazovala vse kolesarske poti v državi. Ali morda poznate kaj takega?" je na popotniški skupini o Sloveniji vprašal madžarski član. In dodal, da imajo na Madžarskem aplikacijo, ki prikazuje tudi kolesarske poti v Sloveniji, vendar je ta nepopolna in pogosto netočna.
Nekateri kolesarski navdušenci se čudijo, kako država, ki je tako uspešna v profesionalnem kolesarstvu in ima tako dobre pogoje za kolesarjenje, kot jih ima Slovenija, še vedno nima enotnega sistema za spremljanje in promocijo kolesarskih poti.
Kolesarjem na voljo nekaj aplikacij, toda ...
"Sam uporabljam aplikacijo Komoot, ki ti prikaže vse možne kolesarske poti v tvoji bližini, ne glede na to, kje si," je Madžaru odgovoril neki slovenski član. Madžar je nadalje pojasnil: "Problem je v tem, da imamo s seboj majhnega otroka, starega 3 leta, zato so za nas izredno pomembne ločene kolesarske poti, ki so varne za družinsko kolesarjenje." Nekdo je predlagal tudi uporabo zemljevida oziroma kolesarske infrastrukture, ki je na uradni vladni strani. A dodal, da je zemljevid precej nepopoln.
V tujini so aplikacije, ki prikazujejo vse kolesarske poti v državi, že nekaj običajnega – Slovenija pa tu še vedno zaostaja. Tega se zavedajo tudi pri Slovenia Outdoors, ki so izdelali aplikacijo z istim imenom, ta je brezplačna in ponuja informacije o kolesarskih in pohodniških poteh po Sloveniji.
View this post on Instagram
V njihovi aplikaciji je zabeleženih več kot 350 pohodnih in kolesarskih poti in podatkov o specializiranih namestitvah za pohodnike in kolesarje. A žal je njihova aplikacija za zdaj predvsem med tujci premalo prepoznavna, večina kolesarjev v popotniški skupini denimo za njo še ni slišala.
Takšne priložnosti ne smemo zamuditi
Medtem ko posamezni regionalni projekti in turistične organizacije ponujajo določene informacije, to še zdaleč ni dovolj za sodobnega turista ali kolesarja, ki išče enostaven in pregleden način za načrtovanje svojih poti. Pri tem rekreativnim kolesarjem in turistom, ki k nam pridejo na kolesarski turizem, težavo povzročajo tudi vlaki in prevozi koles na njih. Zaradi premajhnih kapacitet, ki jih ponujajo slovenski vlaki, je med turistično sezono že večkrat prišlo do kaosa.
Morda vas bo tudi zanimalo:
Jasno je, da ima Slovenija odlične pogoje za razvoj kolesarskega turizma. Z vsem svojim potencialom pa bi lahko še bolj sledila zgledu Švice in Avstrije, kjer tujcem ponudijo mreže kolesarskih poteh, ki povezujejo celotno državo. Dobrodošla bi bila tudi aplikacija, ki bi v realnem času ponudila podatke o kolesarski poteh, njihovih značilnostih, varnosti in turističnih znamenitostih ob poti.