Tujci po zdravje v Slovenijo: "Terapija, zaradi katere sem spet normalno zadihala"

26. 10. 2024, 08:00 | Ma.Po.
Deli
Tujci po zdravje v Slovenijo: "Terapija, zaradi katere sem spet normalno zadihala" (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Naša država v svetu vse bolj postaja prepoznavna po zelo unikatni obliki zdravljenja.

Številni turisti, ki raziskujejo Slovenijo, pri nas odkrijejo tudi edinstvena doživetja – apiturizem, znan kot čebelarski turizem. Ta posebna oblika turizma ponuja poglobljen vpogled v svet slovenskega čebelarstva in čebelarskih izdelkov ter obiskovalcem omogoča, da doživijo tesno povezanost med tradicijo, naravo in skrbjo za čebele.

Kaj vključuje apiturizem?

Paleta aktivnosti in izkušenj, ki se osredotočajo na čebele in njihove proizvode, je precej široka. Tuji in domači udeleženci lahko obiščejo lokalne čebelnjake, kjer se spoznajo s čebelarskimi tehnikami, ogledajo si lahko čebele pri delu in spoznajo njihov način življenja.

V Sloveniji, kjer ima čebelarstvo dolgo in bogato tradicijo, apiturizem postaja vse bolj priljubljen, saj združuje užitek ob spoznavanju narave, tradicionalne kulture ter zdravja in dobrega počutja.

V Sloveniji, kjer ima čebelarstvo dolgo in bogato tradicijo, apiturizem postaja vse bolj priljubljen, saj združuje užitek ob spoznavanju narave, tradicionalne kulture ter zdravja in dobrega počutja.

Bobo

Številni slovenski čebelarji ponujajo tudi delavnice, na katerih lahko udeleženci sami izdelujejo sveče iz čebeljega voska, izdelujejo medenjake ali se učijo o zdravilnih lastnostih čebeljih pridelkov.

Med je na primer naravno zdravilo za krepitev imunskega sistema, blaženje bolečin v grlu in celjenje ran. Propolis je močno protivnetno sredstvo, ki pomaga pri okužbah in krepitvi odpornosti, medtem ko matični mleček spodbuja regeneracijo celic in upočasnjuje proces staranja.

Apiturizem vključuje tudi degustacije različnih vrst medu, propolisa, cvetnega prahu in drugih čebeljih pridelkov, pogosto so vključeni tudi pohodi po slikovitih slovenskih pokrajinah, kjer obiskovalci spoznavajo naravo in njene povezave s čebelami ter lokalnim čebelarstvom.

Žiga Živulovič/Bobo

Zdravilne apiterapije

"V Sloveniji sem odkrila terapijo, ki mi je spet omogočila, da normalno zadiham," je na popotniškem forumu Slovenia Travel Forum zapisala obiskovalka iz Avstralije in ob tem delila, da ima astmo. V nadaljevanju je razkrila, da je pri nas obiskala apiterapijo, ki ji je zelo pomagala pri lajšanju simptomov ter ji tudi omogočila lažje dihanje.

V Sloveniji se apiterapija, ki izkorišča blagodejne učinke čebeljih pridelkov na zdravje, vedno bolj vključuje v turistično ponudbo. Ena od najbolj priljubljenih oblik je inhalacija čebeljega zraka, in prav ta je še posebej učinkovita pri težavah z dihali.

Apiterapija se uporablja pri različnih zdravstvenih težavah, saj čebelji pridelki vsebujejo močne antioksidante, antibakterijske in protivnetne lastnosti.

Apiterapija se uporablja pri različnih zdravstvenih težavah, saj čebelji pridelki vsebujejo močne antioksidante, antibakterijske in protivnetne lastnosti.

Arhiv Medene zgodbe

In kako poteka apiterapija? V posebnih čebelnjakih, imenovanih api komore, obiskovalci vdihavajo zrak iz čebeljih panjev, ki je bogat s hlapnimi spojinami iz medu, propolisa in voska. Apiterapija v prvi vrsti pomaga pri astmi, bronhitisu, alergijah in drugih težavah z dihali, saj pomirja sluznico dihalnih poti in lajša dihanje.

Zdravilne lastnosti medu in drugih čebeljih produktov so dobro poznane že iz preteklosti, a Slovenija zaradi svoje izjemne čebelarske tradicije vse bolj postaja vodilna v svetu na področju apiterapije. 

Preberite tudi: 

O zmajih, modrosti in večni mladosti: oče in hči v Radovljici ustvarila muzej, o katerem sanjajo marsikje po svetu (FOTO) 

Popoln odklop: odšli smo v gozd in se okopali med drevesi — to zdaj priporočam vsakomur! 

Slovenski kraj, v katerega bi lahko po navdih prišel tudi sam David Beckham

Slovenija kot center apiterapije

Tujci, ki pridejo v Slovenijo zaradi apiterapije, so pogosto očarani nad naravno učinkovitostjo te terapije. Poleg blagodejnih vplivov čebeljih pridelkov se v naših posebnih api počivališčih sproščajo ob zvoku nežnega brenčanja čebel, ki pomirja in ustvarja občutek globokega miru. Seveda so čebele varno ločene od prostora, kjer poteka apiterapija, kar omogoča sproščeno in varno doživetje.

Tina Kosec/Bobo

Nekateri obiskovalci prihajajo iz držav, kjer so težave z dihanjem in alergije pogoste zaradi onesnaženega zraka, in Slovenijo vidijo kot idealno destinacijo za izboljšanje zdravja. Primeri tujih obiskovalcev kažejo, da čebelarska tradicija, ki jo Slovenija neguje že stoletja, postaja svetovno znana tudi kot zdravilna praksa.

Zgodba o tuji obiskovalki, ki je po apiterapiji v nekaj tednih opazila izboljšanje pri dihanju, ni osamljen primer  – te prihajajo z vsega sveta. Apiterapija ni le zdravilna, temveč tudi preventivna metoda, ki pomaga okrepiti telo in duha. Kot je zapisala še ena od obiskovalk po uspešni terapiji: "Po tej terapiji sem se počutila močnejšo, svežo in polno energije."

Je Slovenija precenjena? Ob takšnih odgovorih turistov bi se morali globoko zamisliti

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih