Skriti razlog, ki v Slovenijo privablja vse več turistov (postavljamo se ob bok Italiji in Španiji)

14. 1. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Skriti razlog, ki v Slovenijo privablja vse več turistov (postavljamo se ob bok Italiji in Španiji) (foto: Profimedia)
Profimedia

Skozi dolgo zgodovino so se na našem ozemlju prepletali številni kulturni in verski vplivi, kar je oblikovalo izjemno bogato duhovno dediščino.

Slovenija je v svetu znana kot dežela neverjetnih naravnih lepot, izjemne kulinarike in vin ter prijaznih, zelo gostoljubnih ljudi. V zadnjih letih pa vse več tujih obiskovalcev k nam pride tudi zato, da bi odkrili nekoliko manj znano plat naše države - verski turizem.

Ne samo Španija in Italija

Ti dve državi že tradicionalno veljata za vodilni destinaciji verskega turizma z ikoničnimi kraji, kot so Vatikan, Assisi in Santiago de Compostela. A tudi Slovenija postaja vse bolj priljubljena na tem področju. Verski turizem v Sloveniji se odraža v porastu obiskovalcev, ki prihajajo zaradi naše sakralne dediščine, romarskih poti, zgodovinskih zgodb ter mirnega in meditativnega vzdušja, ki ga ponuja slovenska pokrajina.

cerkev

Številne cerkve pri nas pričajo o stoletni zgodovini krščanstva na tem prostoru.

Profimedia

Slovenski sakralni kraji med tujci postajajo vse bolj priljubljeni, privlačijo jih tudi dogodki, kot so cerkveni festivali, procesije in druge oblike verskega izražanja, ki ponujajo vpogled v bogato lokalno tradicijo in kulturo. Posebno zanimanje vzbujajo kraji z izjemno zgodovinsko in duhovno vrednostjo, kot je cerkev sv. Trojice v Hrastovljah, znana po edinstvenih freskah Mrtvaškega plesa, ter judovska dediščina v Prekmurju. Med priljubljenimi destinacijami izstopata tudi Stična, kjer deluje najstarejši še aktivni cistercijanski samostan v Sloveniji, in kartuzija Pleterje, ki slovi po svoji spokojnosti in bogati zgodovini. Številni evropski motoristi k nam potujejo na blagoslov motorjev, ki tradicionalno poteka pri Novi Štifti nad Sodražico.

Hladilnik straši lastnico: “Kot da šepeta. Najhuje je ponoči”

Slovenija se ponaša z okoli 3000 cerkvami, kapelicami in drugimi verskimi znamenitostmi, kar je osupljivo glede na njeno velikost oziroma majhnost. Poleg prevladujoče katoliške dediščine se prepletajo tudi druge verske tradicije, od protestantizma do pravoslavja in judovstva. 

Romarske poti

Ob cerkvah so pomemben del slovenske verske dediščine romarske poti, teh je pri nas kar nekaj in postajajo čedalje bolj urejene. Brezje so že dolgo naše najpomembnejše romarsko središče, tu sta še Sveta Gora in Ptujska Gora. Te poti ne privabljajo le vernikov, temveč tudi obiskovalce, ki iščejo duhovni mir in navdih.

romar romanje romarji

S svojo neokrnjeno naravo naša država ponuja edinstveno povezavo med duhovnostjo in okoljem.

Profimedia

Med romarskimi potmi izstopajo Jakobova pot, Sveti Jakob pri Škofji Loki ter Sveta Trojica v Slovenskih goricah, pa tudi Višarje, čeprav ležijo tik čez slovensko mejo v Italiji, so priljubljen cilj romarjev zaradi bogate zgodovine in izjemnega razgleda. Posebno mesto ima Triglavski narodni park, kjer so številne sakralne znamenitosti, kot so cerkvice na planotah in svetišča, povezana z lokalnimi legendami in verovanji.

Kombinacija naravne lepote in duhovne dediščine ustvarja edinstveno izkušnjo, ki privlači tako vernike kot ljubitelje zgodovine in kulture. "Verski turizem ni namenjen le vernikom, ampak vsem, ki jih zanima obiskovanje versko pomembnih krajev, bodisi zaradi duhovne rasti, osebnega verskega prepričanja, kulturnega raziskovanja ali zgolj iz radovednosti," je nedavno za časopis Turistične zveze Slovenije Lipov list dejala dolgoletna turistična vodnica Dominika Koritnik Trepel, ki ji je blizu verski turizem, saj je po izobrazbi univerzitetno diplomirana teologinja. Ob tem je dodala, da je verski turizem v razmahu ne glede na dogajanje po svetu (spopadi, vojne, naravne nesreče, op. a.) in ustvarja statično fiksna delovna mesta, torej je tudi trajnostno usmerjen.

Izzivi za Slovenijo

Verski turizem pomeni pomembno gospodarsko priložnost, lokalne skupnosti, ki gostijo verske znamenitosti, opažajo pozitiven vpliv na gostinsko in turistično dejavnost. Romarski kraji privabljajo množice, kar spodbuja razvoj nastanitvenih kapacitet, lokalne kulinarike in spremljevalnih dejavnosti. Razvija se tudi ponudba tematskih izletov in vodstev, ki vključujejo ogled sakralnih objektov, poslušanje zgodb o njihovem nastanku ter spoznavanje lokalne kulture.

Brezje verniki

Brezje

Tina Kosec/Bobo

Z vse večjo prepoznavnostjo na mednarodnem turističnem zemljevidu se zdi, da ima Slovenija vse pogoje za nadaljnji razvoj verskega turizma, poskrbeti pa bo morala, da se bo odzvala izzivom, kot so ohranjanje in vzdrževanje sakralnih objektov ter iskanje ravnovesja med komercializacijo in ohranjanjem njihovega duhovnega pomena.

Slovenska znamenitost, za katero vprašajo le najbolj razgledani turisti (jo poznate?)

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven