Vljudno ali absurdno? Tujci se čudijo slovenski navadi

13. 4. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Vljudno ali absurdno? Tujci se čudijo slovenski navadi (foto: Profimedia)
Profimedia

Člani priljubljene spletne platforme Reddit se sprašujejo, ali gre le za simpatičen slovenski odziv, ali je zadaj kaj bolj "čudaškega".

Na Redditu se je nedavno pojavila zanimiva pogovorna nit, ki je razkrila nekaj, kar marsikateremu Slovencu zveni povsem običajno, tujcem pa — po odzivih sodeč — zelo nenavadno.

Vljudnost ali kaj drugega?

Tujec, ki že nekaj časa živi v Sloveniji, je na omenjeni platformi opisal situacijo, ki se mu je zgodila pri nas. Takole je zapisal: "Po popolnoma običajni večerji so slovenski gostje med poslavljanjem rekli: Hvala lepa, da ste nas povabili, bilo vas je lepo spet videti. Pa brez zamere, če smo vas s čimerkoli užalili."

vecerja druzba fotografiranje
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Zmeden nad tem, da je po koncu prijetnega večera slišal opravičilo, je vprašal, ali gre za nekakšno regijsko posebnost. Ali pa je, kot je dejal, imel pač nesrečo in je naletel na "čudake.

"Nisem vedel, ali naj se počutim krivega, ker sem jih povabil, ali ganjenega, ker so tako skromni," je dodal.

Za vsak slučaj ...

Fraza "brez zamere, če smo vas s čimerkoli užalili," v Sloveniji ni redkost, so mu odgovarjali nekateri Slovenci. V resnici je globoko zakoreninjena v slovensko kulturo.

Stevardese razkrile 5 jedi, ki jih na letalu ne bi smeli naročiti ali jesti

Ob tem so razložili, da gre za nekakšen vljudnostni obrambni mehanizem."Slovenci se preventivno opravičimo v primeru, če smo morda koga nehote užalili. Tudi, če smo bili ves čas prijazni, gostoljubni in je vse potekalo brez najmanjših zapletov," smo lahko prebrali.

moski mahanje pozdrav
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Ob tem so komentatorji pojasnili, da sploh ni nujno, da je tak način izražanja vezan na podeželje ali določen kraj. "Gre za splošno lastnost, ki združuje skromnost, potrebo po vljudnosti in – če smo iskreni – tudi malce družbene paranoje. Kot da bi Slovenci že vnaprej želeli pokriti vse možnosti za slabo voljo, da bi le ostali v dobrih odnosih z vsemi."

Še en vidik

Ena od komentatork se ni povsem strinjala, da frazo uporabljamo vsi Slovenci. "Fraza je zelo značilna za določen okoliš in le med starejšimi ljudmi. Moja 70-letna babica z Dolenjske to redno počne. Je malce nerodno in smešno in traja nekaj časa, da se navadiš."

zenska babica
Fotografija je simbolična.
Profimedia

"Ko se poslavlja, babica reče: Upam, da niste kaj zamerili. Kar je res čuden stavek. Sama vedno trznem, ker začnem razmišljati, kaj bi lahko naredila tako groznega," se je čudila članica skupnosti.

To ni edina takšna fraza 

Slovenci ne maramo motiti, nočemo biti vsiljivi in pogosto k prošnji dodamo: "Samo, če to ni problem." Tudi, če gre za nekaj čisto običajnega, kot je kozarec vode, so zapisali nekateri. Vse to ustvarja nek poseben slog komunikacije, ki tujce včasih zmede, pogosto pa tudi zabava. Fraza "pa brez zamere, če ..." je lahko za tujce čudna, a hkrati pove več o naši kulturi, kot bi si morda mislili.

Morda pa ravno v tem tiči "slovenski čar." 

Najbolj "divje" izkušnje v Sloveniji? Odgovori tujcev so neprecenljivi — krohot zagotovljen!