Če imate radi pivo, je to prava destinacija za vas: vrček že za 0,68 evra! (Obstaja zgolj ena težava …)

30. 1. 2025, 10:25 | E. Č.
Deli

Statistika popitega piva razkriva, da je Evropa še vedno raj za pivopivce. Slovenija visoko na lestvici, znano je tudi, kje si boste lahko privoščili najcenejše pivo. Obstaja pa ena kar velika ovira ...

Podatki statističnega spletnega portala World Population Review razkrivajo, da Evropa daleč presega druge kontinente po količini popitega piva na prebivalca. Češka s svojo dolgo tradicijo pivovarstva ostaja nesporna številka ena, saj povprečen Čeh na leto popije skoraj 140 litrov piva. Sledijo ji Irska (116,33 litra), Avstrija (110,52 litra) in - zanimivo - afriška Bocvana s 107,3 litra na prebivalca.

Naša južna Hrvaška zaseda peto mesto (95,77 litra), medtem ko so na lestvici visoko uvrščene tudi pivske velesile, kot so Poljska (91,45 litra), Nemčija (91,3 litra) in Romunija (87 litrov). Slovenija se je s 73,96 litra letno uvrstila na 16. mesto, kar nas postavlja pred številne druge evropske države, ki slovijo po svoji pivski kulturi.

Najdražje in najcenejše pivo v Evropi

Poleg količine popitega piva so zanimive tudi cene tega priljubljenega napitka. Najdražje pivo v Evropi si lahko privoščite na Islandiji, kjer boste za pol litra piva v lokalu odšteli kar 10,62 evra. Sledita norveška kraja Bergen in Oslo, kjer so cene prav tako visoke. Na drugi strani spektra pa je ruski Čeljabinsk, kjer najdete najcenejše pivo – za pol litra hmeljevega napitka boste odšteli zgolj 0,68 evra. No, težava je le, da je Čeljabinsk od Ljubljane oddaljen več kot 4000 kilometrov, da o vsem drugem, kar v zadnjem obdobju "muči" Rusijo, niti ne govorimo ...

Pivo pivovarna Velika Britanija
Profimedia

V naši soseščini je pivo še vedno razmeroma ugodno. V Splitu na Hrvaškem boste za pol litra plačali približno 4 evre, v Zagrebu pa ga lahko popijete tudi za 3,20 evra. Med bolj ugodnimi pivskimi destinacijami v Evropi je tudi madžarski Debrecen, kjer boste za pol litra piva odšteli le 1,35 evra.

Evropa ostaja pivski raj

Ne glede na to, ali gre za osvežilno lahko pivo v poletnih mesecih ali močno kraft pivo v hladnejših, Evropejci pivu ostajajo zvesti. Statistika kaže, da se trend pitja piva v večini evropskih držav ne zmanjšuje, nekatere države pa svojo pivsko kulturo celo širijo s ponudbo specializiranih pivovarn in butičnih piv.

Slovenija, ki je v zadnjih letih doživela pravi razcvet mikropivovarn, prav tako postaja vse bolj prepoznavna na pivskem zemljevidu Evrope. Čeprav smo še daleč od čeških številk, lahko Slovenci s svojimi 73,96 litra piva na leto upravičeno trdimo, da znamo uživati v dobrem pivu. 

Dvig prihodkov in porast obiska sprožila ideje za dostopnejši in privlačnejši Blejski grad (preverite, kakšna je zamisel)

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija