K. Ž. | 10. 9. 2024, 14:00

Domačini zgroženi nad vedenjem turistov: "To nespoštovanje je neverjetno"

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Oskrbnica planinske koče je zgrožena nad odnosom turistov.

Večkrat smo že poročali o tem, kako se v Sloveniji domačini pritožujejo nad obnašanjem turistov, a več kot očitno, je to pogosto tudi v tujini. Edith Lehner v Švici že šest let vodi znano planinsko kočo, zdaj pa je razkrila, kako nespoštljivi so nekateri gosti.

58-letnica dela skupaj z možem Martinom in 14-člansko ekipo. Do nedavnega je to delo štela za uresničitev sanj, zdaj pa ji je prekipelo.

"Nespoštovanje je včasih neverjetno," je povedala za Blic. "Radi imamo svoje goste in naredimo vse, kar je v naši moči, da se počutijo čim bolj udobno in, če je le mogoče, dosežejo vrh Matterhorna."

"Zelo sem ponosna na našo ponudbo in storitve v Hörnlihütte. Sami namreč prilagajamo hrano vsem gostom, pa naj gre za vegansko, brezglutensko, brezlaktozno ali brez svinjine. Zaposlujemo usposobljene kuharje, tako da je vse v zvezi s prehrano popolno," je še pojasnila.

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Ostuden odnos gostov

V koči dnevno pripravijo približno 400 obrokov, to pa zahteva pedantno načrtovanje, motivirane ljudi in veliko prilagodljivosti. Po njenih besedah pa se najdejo tudi gosti, ki truda zaposlenih nikakor ne cenijo. "So tudi takšni, ki ne znajo ceniti tega, kar počnemo tukaj. Vsak dan imamo goste, ki odidejo brez plačila. To velja predvsem za tiste, ki pridejo sem na kosilo. Nič kaj boljše ni niti v straniščih. Tam so iztrebki kar ob školjki, našli smo tudi rabljene ženske vložke, ki so bili prilepljeni na steno."

Profimedia

Dodala je, da nekaterim manjka bontona in vzgoje. Tudi v sobah ne mečejo smeti v koše, prav tako ne uporabljajo spalnih vreč. "Lažejo nam v obraz, ko jih o tem povprašamo. Za uporabo spalnih vreč imamo dobre razloge, tako je namreč vse bolj higienično, obenem pa tako zaščitimo posteljnino, saj v kočah ni možno prati perila," je razložila.

Težave se pojavljajo tudi po obrokih, saj v švicarskih kočah velja navada, da gosti sami pomijejo posodo, a do tega pogosto ne pride. Zaradi tega ima osebje veliko več dela.

"To je čudovito delo, a zahteva veliko mero idealizma. Družina je daleč, v dolini pa bi zaslužili veliko več. Poleg tega se naša ekipa pogosto sooča s smrtjo, saj na Matterhornu ljudje pogosto umrejo. Ko doživiš preveč negativnih izkušenj, preprosto izgubiš željo po delu. To nespoštovanje gostov neposredno ogroža tradicijo švicarskih planinskih koč," je pojasnila.