K. Ž. | 9. 4. 2024, 13:11

Temna plat turizma: domačini prisiljeni živeti v jamah in avtih

Profimedia

Otočani se pritožujejo, da je turizem kot rak, ki razjeda otok.

Aktivisti in okoljevarstveniki na Kanarskih otokih so opozorili, da so domačini prisiljeni živeti v svojih avtomobilih in celo jamah, saj turizem uničuje otok. Omenjena izjava je le še zadnja v nizu vse bolj skrb vzbujajočih izjav skupin, ki bodo 20. aprila na otokih Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote in La Palma množično protestirali.

Medtem pa se obupani otočani zatekajo k ukrepom, s katerimi želijo omejiti število turistov, ki obiskujejo lokalne lepote. Kot je dejal aktivist Ivan Cerdena Molina iz združenja Tenerife Friends of Nature Association, nimajo nič proti posameznim turistom, "vendar ta industrija raste in raste ter porabi ogromno virov".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Colectivo Tabaiba (@colectivotabaiba)

"Kriza je. Stvari se morajo spremeniti. Ljudje živijo v svojih avtomobilih in celo v jamah, domačini pa ne morejo dobro jesti, piti ali živeti. Airbnb in Booking sta kot rak, ki postopoma razžira otok," je povedal ter dodal, da kljub uspešnosti industrije domačini nimajo ničesar od tega. Ravno zaradi tega so se odločili množično nasprotovati turizmu, preden jih ta izžene z lastne zemlje, saj so zaradi turizma močno narastle cene najema stanovanj, poroča Daily Mail.

Dramatičen porast turistov pa je povzročil tudi prezasedenost zdravstvenih storitev, propad sistema ravnanja z odpadki, pomanjkanje vode za kmetijski sektor, prenatrpanost na zaščitenih območjih ter tudi porast kriminala.

"Trenutni model je popolnoma uničil kakovost življenja na Kanarskih otokih in njihovo edinstvenost," so še dejali aktivisti. Ravno zaradi tega pozivajo oblast, da se začne turizem regulirati, kjer bo v ospredju blaginja prebivalstva, in ne zaslužek. Prav tako zahtevajo, da se na zaščitnih območjih omeji in nadzoruje obisk, saj se lahko le tako izognejo naravni katastrofi in poslabšanju okolja.

Profimedia

Aktivisti so sicer dejali, da niso proti turistom, ampak le proti učinkom, ki jih povzroča prekomeren turizem. Predvsem jih motijo turistična podjetja, ki kupujejo in gradijo ogromne posesti, ne da bi pomislili, kako bo to vplivalo na lokalno prebivalstvo. "Zakaj hočemo vladarje, ki nočejo videti, kakšne izrabljene, obrabljene, porušene in uničene otoke bomo zapustili svojim otrokom? Ogrozili bi svoja življenja, vi pa tvegate našo prihodnost in prihodnost novih generacij," so še dejali.