Uredništvo | 28. 2. 2024, 14:17
Zelene počitnice: to je prvi in edini otok na svetu, ki skoraj ne proizvaja odpadkov
Ni le idiličen, temveč tudi izjemno ekološki otok.
Sredi Egejskega morja, v arhipelagu Dodekanez, leži idiličen otoček, ki ni le energetsko samozadosten, temveč je tudi prvi kraj na svetu, ki praktično ne proizvede odpadkov.
Na Tilosu ni košev za smeti, odlagališče je zaprto, na njegovem mestu pa je Center za kreativno recikliranje, kjer predmete popravijo ali ugotovijo, kako bi jih ponovno uporabili.
Trenutno, poroča Nova.rs, reciklirajo več kot 80 odstotkov odpadkov, kar je najvišja stopnja recikliranja na svetu. Prebivalci Tilosa, ki jih je približno 700, so bili od nekdaj napredni humanisti, ki visoko vrednotijo zdravje, ekologijo in človekove pravice. Veljajo tudi za srečne, zdrave in zadovoljne.
Natančen proces recikliranja
Po pisanju N1 so leta 2019 odprli prvo grško vetrno in sončno hibridno elektrarno in se od takrat lahko pohvalijo s tem, da so popolnoma energetsko samooskrbni, zatem pa so se lotili tudi zmanjševanja odpadkov.
Prebivalce so o tem tudi temeljito izobrazili in vsako gospodinjstvo je dobilo opremo, potrebno za izvedbo projekta – zaboje za odpadke, ki se jih lahko reciklira, in tiste, ki se jih ne more, pa vrečko za organske odpadke in škatlo za cigarete. Odpadke zbirajo od vrat do vrat na celem otoku, prebivalci pa lahko s pomočjo aplikacije spremljajo, koliko jih reciklirajo.
Vsi odpadki potujejo v 3K Circular Innovation Center, kjer jih sortirajo in usmerijo v reciklažo ali kompostiranje. Del odpadkov se uporabi tudi kot alternativno gorivo za cementno industrijo.
Morda vas zanima tudi:
Njihova zero-waste praksa privablja tudi ekološko osveščene obiskovalce in razvil se je eko-turizem, ki podpira lokalno ekonomijo, ravno tako je ustvarila nove gospodarske priložnosti, povezane z rabo obnovljivih virov energije.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice