Nina Vodeb | 1. 6. 2024, 08:00
Ko se čas ustavi: mladi skiperji, ki z jadranjem kot načinom življenja premikajo meje
Pogovarjali smo se z mladimi skiperji, ki so hobi spremenili v posel.
Veter v laseh, občutek slane vode na koži, za kosilo pa ribe z žara ob pogledu na neskončno modrino. Sredi samotnega zaliva, kjer so edini zvoki šumenje morja in kriki galebov, se čas ustavi. Za marsikoga ni večje svobode kot biti na jadrnici, kjer te vsak val popelje na novo avanturo in vsak sončni zahod obeta nov začetek. Predstavljajte si, da to ni le sproščujoč dopust, ampak svojevrsten način življenja.
Takšno življenje si je ustvaril 24-letni Jon Melacher, soustanovitelj podjetja Top Sailor. V študentskih letih je spoznal, da njegovo poslanstvo sega zunaj študijskih klopi in da želi ustvariti nekaj posebnega in drugačnega. S svojo ekipo mlad skiper danes organizira aktivne počitnice na jadrnici, po uspešno zaključeni prvi sezoni pa je zdaj pred vrati že druga. Sezonski hobi mu je tako uspelo spremeniti v posel.
View this post on Instagram
Top Sailor, ki ga Melacher vodi skupaj s sovrstnikoma Žanom Malijem in poslovnim partnerjem Borom Šturmom, ni zgolj podjetje, ki organizira jadralne počitnice; simbolizira mlado podjetniško miselnost, ki združuje ljubezen do morja in iznajdljivost v poslovnem svetu.
Pestre dogodivščine
Med jadranjem znajo razbrati, kaj gostom najbolj ustreza, in jim prisluhniti. "Če je našim gostom všeč neka lokacija, mimo katere jadramo, se bomo tam zadržali dlje in po njihovi želji spremenili načrt jadranja," pojasnjuje Melacher. "Če imajo raje vožnjo ponoči, bomo več vozili ponoči. In to je ta izkušnja, ki jo mi, mlajši, lahko ponudimo gostom."
View this post on Instagram
Ker so želeli, da so njihovi gostje na dopustu brez skrbi, poskrbijo za vse vidike dopusta – od organizacije in priprave programa, ki ga prilagajajo željam, do najema jadrnice, nakupa hrane in kuhanja. Gostje prinesejo le potovalko in se prepustijo brezskrbnemu uživanju, pripravljene imajo tudi športne rekvizite, kot je žoga, s katero lahko skačejo z jadrnice, do smučanja in deskanja na vodi. "Mi jim ustvarimo točno takšen dopust, kot si ga želijo," doda Melacher.
View this post on Instagram
In čeprav trdijo, da je hrvaška obala najlepša lokacija za jadranje na svetu, so ob lanski krstni sezoni svoje goste peljali tudi dlje po Jadranskem morju, do Italije in Grčije. “Pripravili smo celostno izkušnjo, ki se je začela že v Ljubljani. Dvodnevno pot s kombijem do Grčije smo gostom naredili kar najbolj zanimivo,” pripoveduje Melacher. "Na poti tja smo se ustavili v majhnem mestu pod goro Olimp, pa nato še v Atenah, potem smo jadrali s katamaranom in se ustavili na Akropoli. Na tridnevni poti nazaj pa smo zažurali še v Srbiji."
Z gumenjakom od Pulja do Palagruže
Jon, ki si poletja več ne zna predstavljati drugače kot na morju, se je s čolnom spoznal pri sedmih letih. Zgodba pa je vse prej kot običajna: “Z očetom sva na pot od Pulja do Palagruže odpravila kar z gumenjakom. Spala sva tako, da sva si na gumenjaku naredila improviziran šotor,” se svojega 260-kilometrskega potovanja spominja Melacher.
Pri 17 letih so s prijatelji naredili izpit za čoln in šli prvič samostojno jadrat. “Cel teden je bilo mirno, ravno tisti dan pa je začelo na polno pihati. Bili smo čisto vznemirjeni. Pri izkrcanju nam je vrv potegnilo v propeler, barko pa je nato obrnilo v drug konec, direktno proti nekemu Italijanu. Komaj smo se rešili,” se svoje prve skiperske izkušnje v smehu spominja danes zelo izkušeni skiper. “Tudi naslednji dve jadranji smo doživeli marsikaj,” pripomni, se prime za glavo in doda: “Hvaležen sem za takšne pripetljaje, zaradi njih se danes znajdemo v vsaki situaciji." Prizna, da jim je največ izkušenj dala tudi mladostna brezbrižnost, ki so jo imeli še v najstniških letih.
"Potem smo hodili na regate in nekajkrat na leto vozili po Jadranu družinske prijatelje. Vmes sem spoznal Žana in ga vzel na eno takšnih jadranj. Ponudila se je priložnost investitorja, ki je bil pripravljen, da kupi jadrnico in nama jo posodi za čas, ko je ne bo potreboval. Iz tistega potem ni bilo nič, naju je pa pahnilo v ta svet, da sva začela resno razmišljati o ponudbi, ki jo lahko dava zainteresiranim za jadranje. Prvič sva začela razmišljati o tem, da je lahko to tudi uspešen posel."
Realnost in čas se ustavita
Zakaj je jadranje postalo tako priljubljeno, vprašamo mladega skiperja, ki nam brez obotavljanja zagotovi, da je to “najboljše preživljanje dopusta”, nato pa pojasni: "Čisto drugačen občutek je, če do neke lokacije prispeš z morja. Z jadrnice se greš kopat v kristalno čisto vodo, če hočeš biti v množici, greš med ljudi, če pa ne, se zasidraš na neokrnjenih plažah, do katerih se peš ne da priti."
View this post on Instagram
Da gre za "način življenja”, kjer se ti “realnost in čas ustavita," pa na isto vprašanje odgovori 24-letni Bor Šturm, poslovni partner, ki s Top Sailorjem organizira tudi študentska jadranja, letos pa so skupaj organizirali tudi tečaje za voditelja čolna, kjer udeleženci pridobijo praktične izkušnje in znanje za samostojno vodenje čolna. "Od nas pridejo s praktičnim znanjem, da bodo lahko samozavestno sedli na čoln in ga peljali," pravi Top Sailor, ki svoje tečajnike pripravi tako dobro, da lahko takoj za tečajem opravijo tudi izpit.
View this post on Instagram
Glasbeni festival na vodi
Za novo sezono fantje pripravljajo nekaj posebnega: Rave Sail. "Gre za projekt, ki smo ga ustvarili za letošnje poletje," pojasnjuje Šturm. "Ker tudi sam rad poslušam tehno glasbo, mi je še posebej pri srcu. Gre za tehno festival na vodi."
View this post on Instagram
Organizator poudarja, da bo to jadranje posebno zaradi ljudi, ki se ga bodo udeležili: "Pomembno je, da so to skromni, odprti ljudje, upoštevali bomo tudi politiko brez fotografij, ker želimo, da se malo odklopijo od telefonov, zato bomo uporabljali le polaroidne fotoaparate. Teden bo zelo uravnotežen – poleg zabav bomo organizirali tudi kino pod zvezdami in razne igre. Ideja je, da bodo obiskovalci postali ena velika družina, ki homogeno deluje in bo na najboljših lokacijah." Obeta se kombinacija glasbe, narave in skupnosti, in to ne kjerkoli, ampak na zapuščenih otokih.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice