Naša jama, ki tujce pušča brez besed: "Ne Postojnska jama, to je slovenski podzemni biser!"

30. 3. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Naša jama, ki tujce pušča brez besed: "Ne Postojnska jama, to je slovenski podzemni biser!" (foto: Profimedia)
Profimedia

"Brez umetne razsvetljave, samo naglavna svetilka, nobenih sprehajalnih poti – surova in resnična jama, z odličnimi vodniki," je o njej navdušeno zapisal tuj obiskovalec.

Če si želite pristno jamarsko izkušnjo, stran od gneče, umetnih poti in bleščečih luči, potem morate obiskati Jamo pod Babjim zobom, je v spletni skupini na Facebooku zaokrožil evforičen popotniški nasvet vsem tistim, ki se podajajo na obisk katere od slovenskih jam.

Ali veste, kje se nahaja ta skriti biser slovenske narave?

Čudež globin pod Jelovico

Na severozahodu roba Jelovice se nad dolino Save Bohinjke in nad vasema Bohinjska Bela in Kupljenik dviga 300 metrov visoka stena. Sredi nje se pne v nebo ostra in slikovita koničasta skala, imenovana Babji zob. V njeni bližini pa je na nadmorski višini 1008 metrov vhod v podzemno jamo.

"Obiskali smo jo pred leti in bilo je naravnost čudovito. Vzpon do vhoda je sicer precej strm, a se res splača," je o svoji nepozabni izkušnji obiska zapisal Britanec. "To ni Postojnska jama – to je nekaj povsem drugega. Bolj divje, bolj surovo in bolj resnično,"  je dodal.

In prav ta prvinskost, ta neukročeni svet podzemlja, tudi po mnenju številnih drugih, daje jami poseben čar. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lake Bled (@bledslovenia)

Okoli 300 metrov jamskega rova krasijo lepe kapniške tvorbe, med njimi so veliki kalcitni kristali. Posebej dragoceni so polžasto raščeni kapniki helektiti, ki so v Sloveniji pa tudi drugod zelo redki. Stalna temperatura jame je 8 stopinj Celzija.

Nepozabna avantura

V Jami pod Babjim zobom ne boste hodili po betonskih stezah, ne bo vam sijala pisana svetloba. Tiste, ki se spustijo vanjo, pa popelje v čisto pravo jamsko avanturo, ki jo je težko pozabiti, je z drugimi še delil britanski obiskovalec. Vsem, ki bi si jamo želeli ogledati, je sporočil, da je ogled mogoč skozi vse leto, in sicer ob predhodnem dogovoru z vodniki Društva za raziskovanje jam Bled.

Po nekaterih virih naj bi bila Jama pod Babjim zobom druga najstarejša jama v Sloveniji, saj naj bi bila izoblikovana v ledeni dobi, v času, ko je voda z bohinjskega ledenika vdirala v notranjost Jelovice. Odkrita je bila pred približno 200 leti, ko jo je po naključju odkril domačin.

Turistično so si jamo ogledovali že pred 2. svetovno vojno, saj je bila jama najprej odprta in vsakemu obiskovalcu dostopna, je zapisano na spletni strani Bohinjska Bela.

Prvomajski dan odprtih vrat

Edinstvena priložnost za obisk jame bo tudi na tradicionalnem prvomajskem dnevu odprtih vrat. Takrat se bodo lahko obiskovalci brezplačno podali na pravo pohodniško-jamarsko dogodivščino. Vodenja po jami bodo potekala med 8. in 15. uro v skupinah po 50 oseb in gotovo gre za priložnost, ki je ne smete zamuditi.

Turisti ne vedo, ali obiskati Postojnsko ali Škocjanske jame? Večina jim je odgovorila, da ...

Novo na Metroplay: Gašper Rifelj o družini, delu radijskega in televizijskega voditelja ter poti, ki mu je namenjena