Tujci Slovenijo običajno opisujejo s presežniki in so nad njo zelo navdušeni. Nekateri pa so opazili skrb vzbujajoče pomanjkljivosti.
V drugi polovici aprila se je za obisk ponovno odprla Soteska Vintgar v bližini Blejskega jezera. V zadnjih nekaj letih je priljubljenost med turisti za to slovensko naravno znamenitost strmo narasla. V poletnih mesecih na enosmerni poti skozi sotesko nastaja neznanska gneča, zato je obisk pametno načrtovati ter vstopnice prek spleta kupiti že veliko prej.
Je soteska dostopna za vse?
Kljub navdušenju nad obiskom se je dobro zavedati, da obisk nekoliko pustolovskega kanjona ni primeren za vsakogar. Če je predhodno deževalo, je lahko lesena pot ob reki Radovni precej spolzka in nevarna za hojo po njej. Na spletni strani Soteske Vintgar navajajo, da dostop in prehod skozi 1.600 metrov dolgo pot ni primeren za otroške in invalidske vozičke. "Kaj pa majhni otroci, starejši ljudje in tisti, ki imajo težave s hojo?" sprašujejo tujci na slovenskem popotniškem forumu.
Starejša Avstralka, ki bo letos obiskala Slovenijo, z možem pa bi si želela ogledati tudi Sotesko Vintgar, je zapisala, da ju skrbi predvsem zadnji del soteske, za katerega sta slišala, da je zelo strm in nič kaj primeren za starejše obiskovalce. A kot pravi, stran tega ne navaja.
Odzivi niso spodbudni
Smo v 70. letih in sotesko smo lani obiskali že petič. Na žalost je pot skozi njo zdaj enosmerna, vrneš se po isti poti, po kateri si prišel. Hodili smo po neverjetno strmem območju in v največji vročini, da smo končno prispeli nazaj do parkirišča, kjer nas je čakal avtobus. Nikoli več ne bomo šli v ta čudoviti kraj," je bilo prebrati že med prvimi komentarji. Tudi poznejši odzivi so Avstralki dali vedeti, da brez strmega dela ne bo šlo: "Na sredini poti je 15 do 20 minut vzpona, a drugače ne gre. Hodi se približno uro in pol, večinoma po ravnem, razen tega dela," je nekdo zapisal.
Številni so sklenili: "Ni lahko, če si starejši od 65 let." Nekdo drug pa je dodal, da je videl zelo majhne otroke, ki niso mogli hoditi, zaradi česar so jih starši po ozki poti morali nositi na ramenih, kar se jim je zdelo še posebej nevarno.
Oglasil se je Slovenec, ki je zapisal: "Vintgar je bila dvosmerna pot, dokler je turisti niso popolnoma zasedli. Ko sem bil otrok, sem se tam igral vsako zimo in poletje. Zdaj je le prenatrpan kraj z drago vstopnico in enosmerno krožno sprehajalno potjo, tudi navzgor in okoli hriba. Za to morate biti primerno fizično pripravljeni."
Preverili smo ...
Je res, da spletna stran ne navaja težavnosti poti za starejše, kot so izlili svoj gnev nekateri tujci v popotniški skupini? Da je pot skozi Sotesko Vintgar enosmerna, je na spletni strani nekajkrat poudarjeno, tako v slovenskem kot v angleškem jeziku (v druge jezike njihova spletna stran sploh ni prevedena).
Da je obisk soteske primeren predvsem za tiste, ki so zmožni intenzivno hoditi več kot dve uri ter da obisk odsvetujejo otrokom, mlajšim od treh let, smo po daljšem pregledu strani zasledili na samem dnu - v rubriki Pogosto zastavljena vprašanja. A odgovori iz te rubrike žal niso prevedeni v angleški jezik.
Zato ni čudno, če se je med odzivi na vprašanje v popotniškem forumu znašel tudi odziv, kot je tale: "Tudi sam sem se spraševal o primernosti soteske za starejše. Škoda, da se nekatere turistične spletne strani preprosto zlažejo o dostopnosti nekaterih znamenitosti, dostikrat se sliši, kot da so dostopne za vse enako. Turisti potrebujemo bolj jasne informacije, tudi glede dostopnosti za starejše in za tiste s težavami pri hoji, vključno s Škocjansko jamo in Predjamskim gradom, ne pa prikrivanja o tem."
Odzval se je še en starejši popotnik: "Popolnoma se strinjam! Šele po branju komentarjev v popotniških skupinah sem se odločil, da ne obiščem nekaterih slovenskih turističnih znamenitosti, saj niso primerne zame."
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven