Načrtujete dopust na Hrvaškem? Pozor, že zdaj se napoveduje sprememba, kar žepom ni niti najmanj prijazno

12. 2. 2025, 13:26 | Uredništvo
Deli

Hrvaški strokovnjaki že zdaj opozarjajo, da njihova država zaradi cen izgublja prednost.

Hrvaška izgublja prednost pred sredozemskimi državami, saj cene v turizmu rastejo hitreje kot pri konkurentih, nova sezona pa je pred vrati. V oddaji hrvaške nacionalne televizije Studio 4 so gostje razpravljali o tem, ali se  gostinci, najemodajalci in drugi turistični delavci zavedajo, da je rdeči alarm že prižgan.

"Denar naj porabijo pri nas"

"Ne moremo pričakovati, da bo gost, ko pride, veliko trošil. Vsak ima svoj proračun; Nemec ima 1300 evrov proračuna za svoj dopust. Šel bo tja, kjer mu bo vse skupaj zneslo. To je dejstvo. Naše delo je, da se potrudimo, da ta denar porabi pri nas. Vsi delamo za dobiček, a bomo letos in morda še naslednje leto morali delati z manjšim dobičkom, da ostanemo konkurenčni na trgu in si zagotovimo prihodnost. Ne pravim, da je treba znižati cene, a jih raje ne dvigujmo, če res ni nujno," je dejal Joso Smolić, predsednik Združenja obrtnikov Šibenik.

Dodal je še, da že obstaja percepcija visokih cen in da je škoda hrvaškemu turizmu že narejena. To se je zgodilo lani, saj so se gostje domov vrnili nezadovoljni. "Na percepcijo cen vplivajo tudi cene v izvenpenzionskem segmentu, v gostinstvu in maloprodaji. Pri nas koncept ali del, kjer so gostje usmerjeni na izvenpenzionski segment, znaša okoli 80 odstotkov. Tukaj lahko zelo jasno rečemo, da prvi del - nastanitev in prevoz - gost vnaprej rezervira.Tukaj ni večjih težav," pravi Smolić. Medtem pa predsednik Združenja potovalnih agencij Boris Žgomba opozarja, da ko gost pride, v tistem drugem izvenpenzionskem delu ni pripravljen na višje cene.

Na cene je opozoril tudi hrvaški premier Plenković

Premier Andrej Plenković je medtem že pozval k previdnosti pri oblikovanju cen v turizmu. Opozoril je na dejstvo, da tržni signali kažejo, da Hrvaška izgublja svojo konkurenčno cenovno prednost v primerjavi z mediteransko konkurenco. Cene v turizmu namreč rastejo hitreje kot v konkurenčnih državah.

"Cenovna konkurenčnost postaja ključni dejavnik za ohranjanje pozitivnega trenda hrvaškega turizma," je dejal Plenković na seji Sveta za upravljanje razvoja turizma. Zaradi tega je Hrvaška, kot je dejal, prišla v položaj, kjer njena cenovna dostopnost, ki ji je dolgo časa prinašala prednost, "počasi izginja." Kot poročajo hrvaški mediji, analize kažejo, da so cene turističnih storitev na Hrvaškem naraščale dvakrat hitreje kot v večini drugih sredozemskih držav in so trenutno višje kot v Grčiji in Španiji. "To so prav tako zelo privlačne sredozemske destinacije, ki imajo gostom veliko za ponuditi," je še dejal Plenković.

Andrej Plenković
Profimedia

Izkušnje turistov potrjujejo dejstva

Že lani so po raznih forumih turisti sporočali svoje razočaranje in šok ob cenah, ki so jih pričakale na Hrvaškem. Veliko nemških in avstrijskih gostov je opozarjalo še na slabo kakovost storitev, ki niso bile v skladu s cenami. Na spletnem forumu Reddit je več turistov delilo svoje izkušnje. "Obožujem Hrvaško, ampak te cene so postale smešno visoke. Za dve kepici sladoleda so želeli 17 evrov! To je preveč," se je hudoval en uporabnik. Drugi je dodal: "Odločili smo se za dopust v Grčiji. Cene so bolj razumne, hrana je odlična, ljudje pa prijazni. Hrvaška je postala predraga za to, kar ponuja."

Tudi hrvaški turisti iz notranjosti so se spraševali, ali je sploh smiselno hoditi v obmorske kraje v lastni državi. "Ali imate občutek, da je pohlep na Hrvaškem resnično šel predaleč? Meni se zdi, da vsi dvigujejo cene brez kakršnekoli mere, tako da je zdaj Hrvaška postala tako draga, da nima smisla iti na hrvaško obalo. Ki je sicer lepa, vendar zagotovo ni edina lepa destinacija, poleg tega pa nosi breme slabe infrastrukture, ki nikoli ne bo rešena. Celo potovanje  z avtomobilom ni več prednost, ampak slabost, ko pogledam prometne zastoje od Lučkega do obale in nazaj. Manj stresno je vkrcati se na letalo in odleteti nekam drugam," je zapisal hrvaški uporabnik Reddita.

Drugi uporabnik mu je odgovoril, da bo svoje povedal trg, "Če smo predragi, bodo najemodajalci in hoteli znižali cene, da zapolnijo kapacitete. Vsi v vsakem poslu, pa tudi zasebno (npr. pri prodaji stanovanja, avtomobila itd.), skušajo maksimizirati svojo ceno – enako velja za najemodajalce in hotelirje. Seveda ne bi oddajal apartmaja za 50 evrov, če tvoj sosed oddaja enak ali podoben apartma za 100 evrov."

Če ste tudi vi med tistimi, ki za letošnje poletje načrtujejo počitnice na Hrvaškem, je dobro, da malce sledite gibanju cen - da ne bi bili neprijetno presenečeni, ko se izkaže, da so resnično pretirane, kljub pozivom hrvaškega premierja.

To je najdražja nastanitev v Sloveniji: toliko boste morali odšteti za prenočitev

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija