Po zasoljenih počitnicah pri naših južnih sosedih je v veliki dilemi, kaj pričakovati v naši deželi.
Od pretiranih zneskov za parkiranje do astronomsko dragih obrokov in storitev – vse to je turistko navdalo z neprijetnim občutkom, da je dopust v priljubljenih hrvaških destinacijah postal predrag za povprečnega obiskovalca. "Je tudi Slovenija tako draga?" je vprašala v popotniški skupini na družbenem omrežju Facebook.
Hrvaška gre v skrajnosti, Slovenija pa ...
Večina tistih, ki so se odzvali na njeno vprašanje, se je strinjala, da so cene v Sloveniji letos višje, kot so bile. Je pa za dopustnike Slovenija še vedno cenovno veliko ugodnejša v primerjavi s Hrvaško, zlasti v turistično manj obleganih krajih, so ji odgovarjali v komentarjih.
"Včasih se je v Sloveniji dalo dobiti pico za okoli šest evrov, zdaj ni redkost, da je čisto običajna pica margerita celih deset evrov in več. Nekatere cene so se v zadnjih desetih letih dobesedno podvojile, tudi zunaj glavnih turističnih znamenitosti," smo lahko prebrali med odgovori. "Seveda pa je na hrvaški obali situacija precej bolj skrajna," je še dodal komentator. Zasledili smo tudi več odgovorov, da se je Sloveniji vsaj v letošnji poletni sezoni uspelo izogniti drastičnemu dvigu cen, ki ga beležijo v hrvaških obmorskih mestih.
"Oprostite, Hrvati, letite previsoko"
Neki italijanski komentator je medtem zelo jasno izrazil svoj pogled na vse bolj ponorele cene na Hrvaškem in naredil sledečo primerjavo: "V turističnih delih Hrvaške so cene postale smešno visoke, na primer: ena ura parkiranja v Trstu stane okoli en evro, v Sistiani (ob plaži) 1,20 evra. Ena ura parkiranja v Kopru v Sloveniji stane približno enako. Medtem pa ena ura parkiranja v Poreču na Hrvaškem stane štiri evre ali več, ena ura parkiranja v Dubrovniku pa je tudi do 25 evrov."
Italijan je nadaljeval: "Najcenejši sladoled na ladji, ki vas pelje na hrvaški otok Cres, stane sedem evrov, običajna cena v Italiji ali Sloveniji pa je do dveh evrov. Pica margerita v Italiji stane od pet do šest evrov, v Dubrovniku pa ista pica stane do 18 evrov."
"Svoj denar bom raje zapravil v Italiji, v Sloveniji ali kjerkoli drugje. Oprostite, Hrvati, letite previsoko," je zaključil.
Je torej Slovenija cenovno boljša izbira?
Večina komentatorjev se strinja, da je Slovenija res nekoliko cenejša in obenem bolj prijazna do turistov. Poudarjajo tudi, da naša država kljub nekoliko povišanim cenam v zadnjih letih še vedno ponuja bolj uravnoteženo razmerje med ceno in kakovostjo.
"Slovenija ostaja dostopna destinacija za tiste, ki iščejo lepo naravo, kulinarične užitke in gostoljubne ljudi, ne da bi pri tem morali globoko seči v žep," je zapisal eden od komentatorjev.
Tisti, ki so obiskali obe državi, pogosto navajajo, da je Slovenija boljša izbira zaradi prijaznejšega odnosa do turistov, manj gneče in cenovne dostopnosti. Slovenija ponuja široko paleto naravnih lepot, kulturnih znamenitosti in dejavnosti na prostem, ki jih je mogoče doživeti brez občutka, da vas nekdo izkorišča.
Zaključek
Čeprav cene počasi naraščajo tudi v Sloveniji, se zdi, da še vedno ohranja ugodnejše razmerje med ceno in kakovostjo v primerjavi s Hrvaško. Za tiste, ki iščejo poletne počitnice brez pretiranih stroškov, se Slovenija zdi boljša izbira, so sklenili.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven