Ma.Po. | 1. 12. 2024, 07:00

Turistka o Sloveniji: "Tako je lepa, a ena stvar me je zelo zmotila"

Profimedia

Slovenija zaradi svojih naravnih lepot pogosto prejema pohvale turistov z vsega sveta, čeprav se občasno najdejo tudi kritike. 

Večina turistov se zaljubi v Bled, Ljubljano, Piran in Julijske Alpe in pohvali gostoljubnost Slovencev. Ena turistka pa je svojo izkušnjo povzela tako: "Slovenija je čudovita destinacija, vendar me je ena stvar zares zmotila."  

Premalo brezplačnih javnih sanitarij

Čeprav je Slovenija urejena država, je najti javne sanitarije včasih kot iskanje zaklada, je izpostavila. V popotniški skupini je delila izkušnjo: "Ko sem obiskala Bled, sem bila presenečen, da je bilo težko najti stranišče, ko pa sem ga našla, sem morala uporabo plačati."

Ob tem je navedla, da je pred tem obiskala Pompeje v Italiji ter tudi nekaj drugih znanih znamenitosti. Na vseh turističnih lokacijah je bilo poskrbljeno za javne toaletne prostore, ti pa so bili popolnoma brezplačni. Medtem je bilo treba na Bledu za uporabo plačati 50 centov, kar se ji ni zdelo prav.

Turisti: to je nenavadna praksa

Da je uporaba javnih stranišč v Sloveniji pogosto plačljiva, se turistom iz nekaterih držav zdi nenavadno. "Ne gre za denar, ampak za princip," je pripomnil obiskovalec iz Španije. "V turistični državi pričakuješ, da so osnovne potrebe dostopne in tudi brezplačne, sploh zato, ker turisti plačamo precej visoko turistično takso."

wc oznaka

Mestna občina Ljubljana ima brezplačna javna stranišča na desetih lokacijah v mestu, sedem jih je dostopnih tudi osebam z gibalnimi oviranostmi. Sanitarni prostori pod Mesarskim in Prulskim mostom, na Grubarjevem nabrežju – Špica ter na Bregu - Keller imajo previjalnico. A kot smo prebrali, v parku Tivoli ni niti enega javnega stranišča, prav tako ni previjalnice za otroke: "V muzeju in galeriji sanitarije so, tudi v nekem lokalu, a je bil WC tam zaradi široke uporabe obiskovalcev zelo umazan," je bilo omenjeno v komentarju.

Nekatera večja slovenska mesta imajo javna stranišča na avtobusnih in železniških postajah, vendar so v popoldanskih urah marsikje zaklenjena, je nekdo potožil. Eden od najpogostejših komentarjev turistov pa je povezan s pomanjkanjem brezplačnih javnih stranišč zlasti na priljubljenih turističnih točkah

wc v okvari

Zakaj je to težava?

Turisti, zlasti iz zahodne Evrope ali severnih držav, so navajeni na brezplačne, dobro označene in tudi čiste sanitarije. Te so pod površjem tisto resnično ogledalo stopnje urejenosti neke države. Odsotnost ali neustreznost te nujne infrastrukture lahko zelo vpliva na turistično izkušnjo.

Starši z majhnimi otroki ali starejši obiskovalci so posebej občutljivi na dostop do sanitarij. Čeprav Slovenija ponuja veliko naravnih lepot, lahko pomanjkanje stranišč povzroči nevšečnosti, še posebej na bolj oddaljenih lokacijah.

V bolj obiskanih krajih je pogosto težava tudi pomanjkanje rednega vzdrževanja javnih stranišč, zlasti med turistično sezono. Na pohodniških poteh, v naravnih parkih in na bolj oddaljenih lokacijah je težava še bolj izrazita, saj se zaradi pomanjkanja javnih stranišč turisti pogosto zatekajo k improvizaciji, kar ni idealno za okolje. Pomanjkanje in plačljivost javnih stranišč pogosto privede do tega, da so turisti potrebo opravili za kakšnim grmom ali pa so pač morali zdržati do primernejšega trenutka in kraja. Kljub svoji urejenosti in čistoči bi lahko izboljšave na področju javnih sanitarij pomembno prispevale k zadovoljstvu domačinov in turistov. 

Pomanjkanje in plačljivost javnih stranišč pogosto privede do tega, da so turisti potrebo opravili za kakšnim grmom ali pa so pač morali zdržati do primernejšega trenutka in kraja.

O aplikaciji "Najbližji WC"

To je razvilo Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB), ki v okviru svojega delovanja izvaja akcijo Naj javno stranišče ter opozarja na pomen dostopnih in urejenih sanitarij. Njihova brezplačna mobilna aplikacija uporabnikom omogoča enostavno iskanje najbližjih javnih stranišč v Sloveniji (teh je skupno 180), preverbo ocene stranišč, ki jih podaja društvo ali drugi uporabniki in pridobivanje informacij o dostopnosti za invalide, plačljivosti javnih sanitarij in njihovem delovnem času. Aplikacija je za zdaj na voljo le v slovenskem jeziku.

A pri opravljanju svojega poslanstva je društvo v okviru ocenjevanja javnih stranišč izrazilo zaskrbljenost, da od pregledanih 105 občin kar 54 nima nobenega javnega stranišča.  

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere