"V trgovinah je kaos in ljudje postajajo čedalje bolj nervozni," se glasi opozorilo, ki je še kako utemeljeno (bo kdo končno prisluhnil?!)

29. 3. 2025, 19:00 | Uredništvo
Deli
Voziček v trgovini (foto: Profimedia)
Voziček v trgovini
Profimedia

S prihodom pomladi se malce začnemo razgledovati čez meje in razmišljati o tem, kje bomo preživeli dopust.

Številni Slovenci tradicionalno preživljamo dopustniški čas na hrvaški obali, a se čedalje bolj zavedamo dejstva, da so cene v tamkajšnjih trgovinah dejansko podivjale. Kar pomeni, da je tudi ponudba po restavracijah in lokalih precej bolj žepu neprijazna. Marsikdo se odloči, da bo tudi na dopustu hrano pripravljal doma in si jo nabavil v trgovini, a pred tem je dobro vedeti, na kaj opozarja platforma Halo inspektore, ki se bori za pravice potrošnikov v sosednji državi.

Kaos pred sezono

"Z bližanjem (pred)turistične sezone postajajo ljudje vse bolj nervozni – predvsem zaradi cen. Ne samo zaradi ponovne vsakodnevne rasti cen hrane, ampak tudi zato, ker se Hrvaška v tujini vse pogosteje omenja kot država, kjer trgovci redno goljufajo potrošnike: ene cene so napisane na policah, druge pa se obračunajo na blagajni. To je zadnje čase še posebej izrazito v Dalmaciji, kjer se tako domači kot tuji kupci pritožujejo nad cenami, ki jim jih zaračunajo. Pa tudi zaradi zavajajočih informacij pri tako imenovanih znižanjih zaradi izteka roka uporabnosti," so jasno in glasno opozorili na svojem Facebook profilu.

Ob tem so dodali konkretne primere, ob katerih bi lahko samo debelo pogledali:

  • V trgovini Braća Pivac v Trpnju (Ploče) je čajna pašteta Gavrilović (100 g) na polici označena z 1,30 evra, na računu pa jo zaračunajo 1,50 evra!

  • V kaštelanski Riboli v Splitu so pistacije v rinfuzi, tehtane 26. 3. 2025 s ceno 13,99 evrov za kilogram, na blagajni zaračunane po 19,99 evrov za kilogram!

  • V zadarskem Intersparu prodajajo sadni sveži sir (6 x 50 g z okusi banana, jagoda in marelica), čeprav mu je rok uporabe potekel 22. 3. 2025, dan kasneje znižajo ceno na 1,24 evra in ga vseeno pustijo v prodaji – čeprav mlečnega izdelka s pretečenim rokom sploh ne bi smeli prodajati.

  • Tommy v Splitu (pri Auto Hrvatska) je neki materi prodal očitno enkrat že odtajano in nato ponovno zamrznjeno Ledolino (650 g), kar je bilo neprijetno presenečenje za malo Mio.

To so najboljše nudistične plaže v Evropi: na seznamu tudi dve hrvaški

Hudujejo se, da če je to tisto, kar bo v prihodnosti pričakalo goste, je njihova prihodnost res črna. "Že zdaj se po družbenih omrežjih širijo zelo neugodne zgodbe o Hrvaški kot turistični destinaciji, kjer je vse postalo drastično dražje – od hotelov in zasebnih nastanitev, do restavracij in cestnin... o cenah hrane pa raje sploh ne govorimo," so dodali. Jasno je, da je že sam bojkot trgovin na Hrvaškem, ki so ga organizirali februarja, tujcem poslal jasno sporočilo, dodatni primeri pa jih bodo samo odvrnili od preživljanja počitnic v tej lepi državi. "Torej, kaos s cenami in storitvami v trgovinah se stopnjuje," so opozorili na koncu zapisa.

Ni odveč pripomniti, da bodo morali turisti biti pozorni pri nakupovanjih v trgovinah - pa ne samo na cene, temveč na rok trajanja izdelka oziroma na njegovo svežino, na cene v restavracijah in še na marsikaj drugega. To pa je res malce odveč, kajne? Še posebej, ko gre za dopust.

Šokantne slike iz znane trgovske verige, kupci nejeverno gledajo, kaj se je znašlo tam