V središču Goriške, ob vznožju Julijskih Alp in blizu meje z Italijo, leži Vipava — prava biserna destinacija za vse ljubitelje narave, zgodovine in vrhunskih vin.
Slovenske Benetke
V sončnem jesenskem dnevu, obsijani z jutranjim soncem in toplimi rumenimi barvami, smo očarljivo mestece obiskali tudi mi. Dan smo začeli z raziskovanjem starega mestnega jedra, kjer nas je takoj očarala arhitektura. Preplet ozkih uličic in kamnitih mostov, ki so nekoč služili kot pomembna točka za prehod blaga in ljudi, je bil kot ustvarjen za počasno raziskovanje, kjer vsak korak razkriva nov pogled na bogato zgodovino kraja.
Vipava leži ob reki Vipavi in slehernemu obiskovalcu je takoj jasno, da tu kraljuje voda. Ne pravijo zaman, da smo "v slovenskih Benetkah" — čez bregove vodi kar 25 mostov, njihovo prečkanje in postanek ob žuboreči vodi je doživetje, ki prevzame vse čute. Vipava ponuja edinstveno atmosfero, voda, kamen in narava tu združijo svoje moči in ustvarijo spokojno harmonijo.
Edinstvena med slovenskimi rekami zaradi svoje kraške narave Vipava ustvarja slikovito mrežo izvirnih kanalov. Ko obiskovalec stopa po kamnitih poteh in mostovih, ga prežema občutek povezanosti s pristno preprostostjo življenja ob reki; vsak trenutek diha z nenavadno svežino, ki jo daje voda, prepojena z zgodbami stoletij.
Zelèn, pinela, teran
Za številne najmočnejši magnet, ki v Vipavo po prvem obisku vabi spet in spet, so vipavska vina. Mesto s treh strani obdajajo vinorodni griči, kjer uspevajo tudi stare domače sorte, ki jih je Vipavcem uspelo ohraniti skozi tisočletja.
Med njimi izstopa povsem avtohtona sorta zelèn, zelo cenjena pa je tudi pinela. Vipavska bela in rdeča vina, roséji in oranžna vina navdušujejo s svojim karakterjem in kakovostjo. Tudi teran in druge avtohtone sorte, ki rastejo na okoliških sončnih pobočjih, so znani po svoji kakovosti in edinstvenem okusu.
Tukajšnje vinarstvo temelji na bogatem znanju. V obnovljenih prostorih Lanthierijevega dvorca deluje Visoka šola za vinogradništvo in vinarstvo, pred kratkim pa je v dvorcu svoja vrata odprl tudi prvi vinarski muzej. Ta predstavlja zgodovinski razvoj tehnoloških postopkov predelave grozdja. Del muzeja je namenjen trsničarstvu, ki se v Vipavski dolini uspešno razvija že od leta 1905.
Številne vinske kleti v okolici mesta ponujajo možnost degustacije lokalnih vin, kar je obvezen del obiska. Velika ponudba vin je na voljo tudi v vipavskem turističnoinformacijskem centru.
Lačni tu ne boste
Tudi tradicionalne jedi, pripravljene iz lokalnih sestavin, navdušujejo obiskovalce. Predvsem tujci na popotniških forumih navdušeno hvalijo izjemno kulinarično doživetje v Vipavi, ki še vedno ostaja 'skriti biser' med slovenskimi destinacijami.
V restavracijah in gostilnah po Vipavi in okoliških krajih na lesenih deskah postrežejo domači pršut, aromatičen ovčji sir in druge specialitete, značilne za to območje. Jedi dopolnjujejo z zelišči in oljčnim oljem z lokalnih kmetij, ki dodajo pridih pristnosti, medtem ko izbrane domače vino poskrbi, da je vsako okušanje prav posebno doživetje. S takim načinom postrežbe obiskovalce povabijo v svet okusov, ki odražajo dediščino in bogastvo Vipavske doline.
Vipavska Gostilna Podfarovž, na slikoviti lokaciji ob reki Vipavi, je pravi kulinarični biser, kjer obiskovalci uživajo v sodobni interpretaciji tradicionalne vipavske kuhinje. Znani so po tem, da sledijo lokalnim sestavinam in sezonskemu ritmu, kar pomeni, da na krožnike prinašajo sveže, lokalno pridelane sestavine, ki jih mojstrsko prepletajo z modernimi kulinaričnimi tehnikami.
Obisk lahko zaključimo s temi besedami: Vipava združuje vrhunska vina, naravne lepote in kulturne bisere v nepozabno doživetje, ki bo navdušilo vse generacije. Prepustite se toku reke, uživajte v domači gostoljubnosti in odkrijte ta dragulj, kjer narava in vino resnično tečeta v potokih.