Je to začetek konca dopustovanja v Sredozemlju in tudi na obalah Jadranskega morja?!
Vsi znaki kažejo, da bo do konca tega stoletja priljubljenost Sredozemlja kot poletne počitniške destinacije drastično upadla zaradi neznosnih vročin. Ta del Evrope bo postal podoben Dubaju v avgustu, opozarja The Telegraph. Negativni trendi so že opazni. Grčija je, na primer, v zadnjih dveh tednih zabeležila najzgodnejši vročinski val, v nekaterih delih Katalonije so med velikonočnimi prazniki zaradi rekordne suše omejili porabo vode, na Siciliji pa so nekateri B&B objekti morali zavračati goste zaradi pomanjkanja vode.
Nekateri trdijo, da je Evropa vedno doživljala sezonske vročinske valove, a nikoli niso bili tako intenzivni in pogosti. Po podatkih službe Copernicus Climate Change Service (C3S) je deset najtoplejših let zabeleženih od leta 2000 dalje. Lani so bile temperature po vsej Evropi eno stopinjo nad povprečjem in za dve stopinji nad predindustrijskimi ravnmi.
Peter Stott, nekdanji vodja urada Met Office za spremljanje podnebja, napoveduje, da bodo temperature v Evropi kmalu presegle 50 stopinj Celzija. "To se bo najprej zgodilo na območjih najbližje Mediteranu, ker je tam vpliv vročega zraka iz Severne Afrike najmočnejši," je opozoril. Rosie Mamat, strokovnjakinja za meteorologijo na univerzi v Readingu, pravi, da bi že letošnje poletje lahko prineslo še več rekordnih temperatur. S povečevanjem temperatur bo najbolj ogrožena južna Evropa.
Stopnja smrtnosti, povezana z vročino, se je na stari celini povečala za 30 odstotkov, daljša, toplejša in sušnejša poletja pa povzročajo suše, ki vplivajo na kmetijstvo in proizvodnjo hrane, poškodujejo infrastrukturo in uničujejo habitate. Sredozemsko morje se segreva hitreje od globalnega povprečja, do leta 2100 pa naj bi se gladina morja dvignila do enega metra. Glede na vse našteto imajo turistične destinacije na Mediteranu resne razloge za skrb. Turizem predstavlja več kot 19,6 odstotka BDP-ja na Hrvaškem, 18 odstotkov BDP-ja v Grčiji, 12 odstotkov v Španiji in 10,5 odstotka v Italiji.
Radek Novak iz agencije Intrepid Travel pravi, da julija in avgusta ne organizirajo več pohodniških potovanj v Španijo in Portugalsko, poroča Nova.rs. "Dodali pa smo več izletov izven sezone, v aprilu in oktobru, da ljudem omogočimo izogibanje ekstremnim temperaturam. Prav tako smo dodali zimska potovanja v države, kot sta Grčija in Hrvaška," je povedal.
Turizem se bo v prihodnosti vse bolj usmerjal proti hladnejšemu severu. Dokument iz leta 2023, ki ga je naročila Evropska unija, simulira različne ravni segrevanja in vpliv na turistične tokove ter napoveduje jasen vzorec sprememb turističnega povpraševanja, pri čemer bodo severne regije imele koristi od podnebnih sprememb, južne pa se bodo soočale z občutnim upadom turističnega povpraševanja. Ta proces je že v teku. Izvršni direktor nemškega podjetja TUI, Sebastian Ebel, je dejal, da njihovo podjetje načrtuje večje naložbe v paketne aranžmaje okoli poljskega Baltskega morja, na Nizozemskem in v Belgiji.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"