Če vas na letalu pogosto zamika kozarček, bodite previdni ...
Najsi bo zaradi nervoze, užitka ali navade: ni jih malo, ki na letalu radi zvrnejo kakšen kozarček. Toda strokovnjaki opozarjajo, da ima uživanje alkohola na 10.000 metrih lahko tudi določene nepričakovane učinke, poroča Daily Mail. Nekatere reakcije so povsem telesne posledice pitja alkohola, a je mogoče tudi, da vam alkohol med poletom udari na čustva.
Med telesnimi reakcijami je na primer ta, da koža potnikov postane še bolj suha in razdražena kot navadno, ravno tako lahko alkohol povzroči zadrževanje vode v obraznih tkivih, zaradi česar bo ta videti napihnjen in zabuhel.
Možne so tudi težave z očmi, saj so te že tako razdražene zaradi suhega zraka v kabini, alkohol pa razširi krvne žile in to draženje le še potencira.
Med poletom imajo nekateri ljudje že v osnovi težave z zaprtjem in plini, alkoholne pijače, ki so gazirane ali vsebujejo veliko sladkorja, na primer pivo, pa lahko to situacijo še poslabšajo. Običajno pri prebavnih težavah ali zaprtju vsaj malo pomaga premikanje, ki na letalu žal ni mogoče.
In seveda: če ste med poletom zaradi alkohola postali pošteno veseli, potem pa se začnejo turbulence in letalo naenkrat premetava sem in tja, skoraj gotovo lahko pričakujete slabost ali celo bruhanje.
Popuščanje zavor
Da alkohol potencira čustva, je dobro znano: vsak ima gotovo kakšno mladostniško epizodo pijanega jokanja v kotu zatemnjenega kluba. A na višini je situacija specifična. Kot prvo so ljudje na dolgih letih običajno utrujeni, kar je razlog, da se jih alkohol hitreje prime, to pa hitreje privede do izrazitih čustev, kot sta jokanje in glasno smejanje.
Drugi razlog pa bi lahko bil hipoksija, pomanjkanje preskrbe s kisikom v tkivih, kar se navadno zgodi na izraziti višini. Letala so sicer narejena tako, da telo ne čuti zares, da je na višini, vendar pa se pri nekaterih ljudeh kljub vsemu lahko pojavi blaga hipoksija, ki jo nekateri strokovnjaki povezujejo s pogostejšimi izbruhi čustev. Če v to kombinacijo dodamo še alkohol, se lahko hitro zgodi kaj nenavadnega.
Morda vas zanima tudi:
Hipoksija naj bi bila delno zaslužna tudi za to, da ljudem hitreje popustijo zavore, piše Daily Mail. Če so ob tem še kaj spili, to lahko pripelje do nepričakovanih intimnih aktivnosti na letalu. Sicer pa za to niti ni nujno, da pride do hipoksije: nekaterim potnikom prija ritmično tresenje letala in po dveh popitih kozarčkih so se nemudoma pripravljeni včlaniti v "mile high club", s čimer lahko osebju na letalu povzročijo nemalo sivih las.
Prav nič prijetna za osebje ni niti agresija, ki je posledica pitja. Obstajajo številni primeri tako imenovanega 'besa v zraku', kar pomeni, da postanejo potniki na letu nenavadno agresivni do sopotnikov ali osebja.
Strokovnjaki po pisanju Daily Maila to pripisujejo stresu zaradi potovanj: zamude, zgodnje vstajanje, prihod na letališče, zapleti pri prijavi, potovanje z otroki, potem pa še sedenje ob potniku, ki se ves čas premika ali se ni oprhal že ves teden: katera koli od teh situacij je lahko kaplja čez rob, če potnik uživa alkohol, pa se to zgodi še hitreje in lahko pripelje tudi do resnega nasilja na letalu.
Tudi pitje alkohola, da bi pomirili nervozo, ni vedno učinkovito: alkohol lahko na vas vpliva nasprotno in le še potencira napade tesnobe in panike. Dehidracija zaradi alkohola lahko povzroči povišan srčni utrip in omotico, kar sproži nov napad panike. Druge neželene učinke, kot je recimo vpliv pijače na krvni sladkor in hormone, pa lahko občutimo, ko se začnemo trezniti, zato lahko prispevajo k občutkom tesnobe in celo napadom panike pri ljudeh, ki so spili nekaj pijač pred poletom in se nato trezni zbudili na letalu.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"