Majhna nepazljivost pri načrtovanju sanjskega dopusta je bila razlog, da se je za 18-letnici sanjski dopust spremenil v nočno moro, še preden se je sploh dobro začel.
Združene države Amerike so v začetku marca deportirale 18-letni nemški turistki, potem ko sta na havajskem letališču pristali brez vnaprej urejene namestitve. Primer je v Nemčiji in širše dvignil veliko prahu in znova odprl vprašanja o ostri ameriški mejni politiki, zlasti do državljanov držav, ki sicer za turistični obisk ne potrebujejo vizuma.
Maria Lepere in Charlotte Pohl, maturantki iz Rostocka v Nemčiji, sta bili na svetovnem popotovanju, ki je vključevalo postanke na Tajskem in v Novi Zelandiji. Na Havaje sta prispeli 18. marca, kjer sta načrtovali pet tednov raziskovanja otokov, nato pa še potovanje po Kaliforniji in Kostariki. A njuno sanjsko potovanje po rajskem otočju se je nepričakovano končala že ob prihodu.
Ameriški uradniki za priseljevanje so dekleti več ur zasliševali in izrazili sum, da morda nameravata v ZDA nezakonito delati, ker nista imeli rezerviranih vseh nočitev vnaprej. Čeprav sta imeli veljavni potni list in dovoljenje za vstop prek sistema ESTA, so ju čez noč pridržali in naslednji dan deportirali. Na lastno željo so ju poslali na Japonsko.
"Bilo je kot v nočni mori," je povedala Leperejeva. Po besedah Pohlove sta morali skozi varnostne preglede, celo povsem goli, oblečeni sta bili v zaporniška oblačila in pridržani v prostorih skupaj z osebami, ki čakajo na kazenske postopke. Spali sta na plesnivih in dotrajanih vzmetnicah, obenem pa prejeli opozorilo, naj se izogibata uživanju hrane, saj naj bi imela pretečen rok trajanja.
Ameriška služba za carino in varovanje meja (CBP) je v odzivu za Newsweek zatrdila, da dekleti nista bili deportirani, temveč jima je bil vstop zavrnjen, ker naj bi po njunih kasnejših izjavah nameravali delati v ZDA – kar je s tovrstnim statusom vstopa strogo prepovedano.
Nemško zunanje ministrstvo je v odzivu spomnilo, da "niti veljavna ESTA avtorizacija niti vizum ne zagotavljata vstopa v ZDA," saj končno odločitev sprejme ameriški mejni uradnik. Nemške oblasti dogodek spremljajo in ne izključujejo diplomatskega odziva. Primer dveh popotnic ni osamljen – v zadnjem času je poraslo število zavrnitev vstopa in pridržanj evropskih turistov v ZDA, kar nekatere države že naslavljajo tudi z opozorili svojim državljanom.
Spontanost na potovanju ima lahko pod Trumpovo politiko strogega nadzora visoko ceno. Popotnikom, tudi iz brezvizumskih držav, zato svetujejo, naj imajo ob prihodu v ZDA urejene nastanitve, rezervirane letalske vozovnice in dokazila o vrnitvi, da se izognejo neprijetnim scenarijem na mejnih prehodih.