Lahko se naučite na težji način, lahko pa izračunate.
Nekateri vozniki radi dolijejo gorivo, čim se kazalec spusti nekoliko pod povsem napolnjen rezervoar, drugi pa "živijo nevarno" in se na črpalko odpravijo šele takrat, ko je res nujno in se pri tem močno zanašajo na rezervo. Toda koliko kilometrov lahko prevozi avto z rezervo?
Odgovor se razlikuje od avtomobila do avtomobila. Nanj vpliva tudi več dejavnikov. Široko razširjeno prepričanje je, da naj bi avto zmogel še 100 kilometrov po tem, ko posveti lučka, ki označuje, da je rezervoar dosegel rezervo. Ta podatek pa ni nujno točen.
V splošnem naj bi rezerva predstavljala 5 litrov goriva ali pa 10 odstotkov prostornine rezervoarja, od porabe avtomobila je odvisno, koliko bomo lahko s to količino prevozili. Na porabo pa vpliva način vožnje, zunanja temperatura, obremenjenost avtomobila, napolnjenost pnevmatik...
Točno količino rezerve pa lahko na preprost način izračunamo sami. V trenutku, ko se prižge rezerva, se takoj odpravimo na bencinsko črpalko in napolnimo rezervoar do vrha. Število litrov, ki smo jih natočili, odštejmo od prostornine rezervoarja za gorivo v tovarniških podatkih (npr. 55 minus 49).
Dobili smo količino goriva, ki je ostala v rezervoarju, ko je zasvetila lučka rezerve. Nato poiščimo podatek o povprečni porabi (ki ga sicer tudi lahko izračunamo sami) in preračunajmo, koliko bomo s količino goriva, ki predstavlja rezervo, v praksi prevozili.
Z nekaterimi avtomobili bomo z rezervo lahko prevozili skoraj 100 km, z nekaterimi pa manj kot 50 km, odvisno od našega načina vožnje, od tega, ali vozimo pretežno po mestu, po regionalnih cestah ali po avtocesti, pa tudi od tega, kolikšna je zunanja temperatura. Vedno pa je dobro poznati podatek, kako zelo se nam mudi poiskati najbližjo črpalko v trenutku, ko nas avto opozori, da mu bo zmanjkalo goriva.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"