Uredništvo | 14. 9. 2024, 09:00

Zaradi podnebnih razmer so jekleni mostovi prava tempirana bomba

Profimedia

Jekleni mostovi v ZDA predstavljajo grozečo nevarnost. Kar četrtina bi se jih lahko zrušila v naslednjih 25 letih, če jih ne bodo pravočasno popravili.

V zadnjih letih je bilo opravljenih več študij, ki so pokazale, da so zlasti jekleni mostovi, zgrajeni pred več kot 50 leti, občutljivi za vplive ekstremnih vremenskih razmer. Škoduje jim močno deževje, ki lahko spere temelje, še večjo težavo pa predstavljajo visoke temperature, ki povzročijo, da se jeklo razširi, kar povzroči težave s spoji in poškoduje beton. 

Na nevarnost opozarja tudi Paul Chinowsky, profesor gradbeništva na univerzi Colorado Boulder, ki raziskuje podnebne spremembe in njihov vpliv na infrastrukturo. Poudarja, da starejši mostovi niso predvideni za ekstremne temperature, še posebej za daljša obdobja.

"To se v običajnih klimatskih pogojih ne bi dogajalo, v običajnih razmerah ne bi tako hitro prišlo do propadanja," pojasnjuje.

Začenja se tekma s časom

Pri tem zlasti izstopa zvezna država Vermont, kjer naj bi vročina in močno deževje samo v zadnjih dveh letih močno načela 100 mostov, ki zdaj potrebujejo temeljito obnovo. Premalo je zgolj zamenjati stare dele z novimi, mostove morajo povsem predelati, načrtovati znova s trdnimi temelji in materiali, odpornimi proti spremenljivemu vremenu.

Profimedia

Pred tremi leti je bil sprejet zakon, ki zagotavlja 110 milijard dolarjev sredstev za popravilo cest in mostov, poleg tega pa je zagotovljenih še dodatnih 7,3 milijarde dolarjev izrecno za spopadanje s težavami zaradi podnebnih sprememb. Vprašanje je le, ali bo Združenim državam uspelo opraviti nujna vzdrževalna dela pravočasno.

Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri