V mestih so zapuščena vozila, ki zavzemajo parkirne prostore in vplivajo na podobo mesta, pogost pojav. Tudi Mestna občina Ljubljana (MOL) se zaveda te težave in je vzpostavila učinkovit sistem za njihovo obravnavo, poroča portal ljubljanainfo.
Vozilo se šteje za zapuščeno, če je neuporabno zaradi poškodb, starosti ali ni shranjeno skladno z zakonodajo o ravnanju z izrabljenimi motornimi vozili. Za nadzor takšnih vozil so odgovorni mestni redarji, pri čemer lahko vsak meščan prijavi zapuščeno vozilo. Po prijavi redarji vozilu nalepijo obvestilo o obvezni odstranitvi v osmih dneh.
Če vozilo ni odstranjeno, redarji poskrbijo za njegovo premestitev na varovan prostor, stroške pa krije lastnik vozila. Če lastnik ne ukrepa v 60 dneh, MOL pridobi lastninsko pravico nad vozilom in ga lahko proda na javni dražbi, še poročajo na ljubljanainfo.
Stroški odvoza znašajo 35 evrov, dnevna hramba pa 5 evrov. Lastnik, ki ne upošteva obveznosti, je obremenjen z globo v višini 120 evrov. Statistika kaže, da je bilo v letu 2023 obravnavanih več zapuščenih vozil kot prejšnje leto, vendar je število prijav stabilno. To je delno posledica ozaveščevalne kampanje in sodelovanja z JP Ljubljanska parkirišča in tržnice ter Eko mobil d.o.o., kar kaže na učinkovitost obstoječih ukrepov.