Kitajska je uvedla neobičajno kazen za kršitelje prometnih predpisov, ki poleg finančnega stanja prizadene tudi njihov ugled.
Prekršek, o katerem govorimo, je nepravilno prečkanje ceste, poleg denarne kazni pa za kršitelje pomeni tudi sramoto. Država se namreč iz državljanov, ki storijo ta prekršek, javno norčuje in s tem prizadene njihov ugled in zasebnost. To počnejo z napredno tehnologijo prepoznavanja obrazov, ki jo sicer uporabljajo za identifikacijo hujših zločincev.
Prvi sistem za prepoznavo obrazov ob prehodu za pešce je bil nameščen že leta 2018 v mestu Daye v provinci Hubei. Na semaforju ob prehodu je nameščen senzorski sistem za zaznavanje nepravilnega prečkanja prehoda za pešce. Ko senzorji zaznajo kršitev, se najprej aktivira vrsta mehanizmov: storilca najprej poškropijo z meglico hladne vode, ki jo spremlja zvočno opozorilo z besedami: "Prosim, ne prečkajte ulice, nevarno je."
Leta 2019 so v več mestih na Kitajskem, med drugim tudi v Šanghaju, začeli uporabljati še naprednejši sistem, ki je kameram za prepoznavanje obrazov dodal še ogromne zaslone. Ko sistem zabeleži kršitev, projicira obraz kršitelja na zaslone ob javnih cestah, da lahko tudi preostali udeleženci v prometu in širša javnost vidijo, kdo je prekršil predpise. Še huje, obrazi ostanejo na zaslonih vidni teden dni. To pa še ni vse. Ob sliki objavijo tudi del kršiteljevih osebnih podatkov, kar je poseg v zasebnost.
Kazen se zdi vse prej kot sorazmerna s prekrškom, a kljub temu na Kitajskem ni resnih javnih razprav o tem.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem