Ste se že kdaj vprašali, kaj se zgodi, če tujci pri nas kršijo prometne predpise?
Izlet v tujino lahko kar precej časa po vrnitvi domov dobi neprijeten epilog v obliki prometne kazni, ki nam jo tuji organi pregona pošljejo po pošti in najpogosteje gre za spregledano omejitev hitrosti ter stacionarni radar. Kako pa je z izrekanjem kazni in pobiranjem glob v primeru tujih državljanov, ki storijo prekršek v Sloveniji?
Če na slovenskih cestah stori prekršek voznik, ki ni državljan Slovenije (in ga seveda pri tem policisti zasačijo), bo moral kazen poravnati v skladu s predpisi o plačilu za tujce. Predpisi so seveda enaki za vse, ne glede na državljanstvo, če gre za prekršek, za katerega se globa izreče v kraju, kjer je bil prekršek storjen.
Tuji državljan, ki stori prekršek v Sloveniji, lahko v skladu z določbami Zakona o prekrških (ZP-1) plača polovično kazen na kraju prekrška. Če tega ne more ali noče storiti, lahko policija izvede ukrep zavarovanja izvršitve plačila globe, kar pomeni, da se tujcu na kraju prekrška odvzamejo osebni dokumenti, dokumenti o vozilu in tovoru, storilcu prekrška pa se naloži plačilo globe. Ko plača globo, se mu dokumenti, ki so medtem začasno shranjeni na pristojni policijski enoti, vrnejo.
Če se tujec, ki nima prebivališča v Sloveniji, želi izogniti plačilu globe z zapustitvijo države ali nasprotuje izrečeni globi, se zoper njega vodi nujni postopek pred pristojnim sodiščem, ki mu nato naloži plačilo celotne globe ter stroškov postopka. Če tujec stori hujši prekršek, za katerega je neposredno pristojno sodišče, se ga nemudoma privede pristojnemu sodišču, to pa nato s sodbo o prekršku izreče globo v višini in stroških postopka.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven