U. P. | 12. 12. 2024, 16:10
Ste vedeli, kaj pomenita list ali deteljica na avtomobilu? Skrivnostne oznake razkrivajo marsikaj ...
Na tujih cestah, zlasti izven Evrope, lahko opazimo avtomobile z nenavadnimi oznakami, ki razkrivajo, kakšne vrste voznik je za volanom.
Na slovenskih in ostalih evropskih cestah lahko pogosto vidimo praviloma zelene tablice z belo črko L, ki označuje voznika, ki se šele uči spretnosti za volanom in vozi s spremljevalcem. Ponekod po svetu pa na podoben način skrbijo še za varnost drugih ranljivih skupin udeležencev v prometu.
Tako na primer na Japonskem poznajo posebne oznake še za starejše voznike, voznike z okvaro sluha in gibalno ovirane voznike. Seveda imajo tudi oznako za mlade voznike, ki pa je precej drugačna od zahodnjaške L, ki pomeni “learning” ali “learner”.
Vozniki začetniki morajo po tem, ko so že opravili izpit, na svoj avto namestiti znak shoshinsha ali wakaba, kar pomeni mladi list. Rumeno-zelen simbol v obliki črke V morajo vozniki imeti na sprednjem in zadnjem delu avta vsaj eno leto, če pa v svoje vozniške spretnosti še niso povsem prepričani, ga lahko uporabljajo tudi po tem obdobju. Njegov namen je opozoriti ostale udeležence v prometu, da je za volanom voznik, ki je nekoliko manj izkušen. Znak se je na Japonskem uveljavil tudi onkraj prometa in je pridobil splošen pomen za označevanje statusa začetnika.
Podoben namen ima znak koreisha ali fukushi, ki označuje starejše voznike. Ponekod ga imenujejo tudi znak momiji, kar pomeni jesenski list. Na svoje vozilo ga morajo namestiti vozniki nad 70 let, ki ocenjujejo, da njihove vozniške sposobnosti upadajo, ter vsi vozniki nad 75 let. Do leta 2011 je bil v uporabi oranžno-rdeč simbol v obliki kaplje, nato pa ga je nadomestil znak v obliki štiriperesne deteljice v kombinaciji rdeče, oranžne in zelene barve.
Podobno kot začetniški znak je tudi ta presegel svoj izvorni pomen, le da se je prijel izven Japonske. Drugje po svetu ga namreč lastniki klasičnih japonskih avtomobilov uporabljajo ne glede na starost, na svoje avtomobile pa ga nameščajo kot simbol izkušenosti.
Znak choukaku shougai opozarja voznike, da je za volanom oseba, ki ima težave s sluhom. Prepoznamo ga po rumenem metulju na zeleni podlagi.
Oznaka shintai shougai že z barvno kombinacijo Evropejcem razkriva svoj pomen. Bela deteljica na modri podlagi je namreč simbol, ki nakazuje, da je za volanom gibalno ovirana oseba.