U. P. | 30. 11. 2024, 19:00
Avtomobilski gigant se umika iz spornega posla, ki buri duhove zaradi očitkov o kršitvah človekovih pravic
Volkswagen je prodal svojo sporno kitajsko tovarno.
Nemški proizvajalec avtomobilov se je umaknil iz kontroverznega posla v tovarni v kitajski provinci Xinjiang, kjer naj bi kršili človekove pravice ujgurske manjšine.
Tovarno v Urumqiju je Volkswagen upravljal skupaj s kitajsko državno družbo SAIC Motor Corporation, zdaj pa jo je prodal podjetju SMVIC, ki je prav tako kitajsko državno podjetje, ki se ukvarja z rabljenimi avtomobili.
Očitke o kršitvah človekovih pravic je Volkswagen sicer preiskoval, a kot razlog za prodajo je navedel ekonomske razloge. Proizvodnjo je koncern v Xinjiangu ustavil že leta 2019, pred tem pa je bilo tam zaposlenih 650 delavcev. Zadnja leta so v tovarni izvajali tehnične prilagoditve in testiranja vozil.
Tovarna je bila odprta leta 2013, prvotna pogodba med VW in SAIC pa naj bi veljala do leta 2029. Po navedbah Volkswagna je imel SAIC nadzor nad tovarno, vozila, ki so bila tam proizvedena, pa so bila namenjena trgu zahodne Kitajske, ki se je izkazal za šibkejšega od pričakovanj.
Volkswagen je neodvisno od prodaje tovarne podaljšal pogodbo o sodelovanju s SAIC za dodatnih 10 let. Dogovor tako velja do leta 2040.