Tinkara in Eva sta mladi umetnici, plesalki, ki sta s svojimi akrobacijami osupnili gledalce šova Slovenija ima talent. S skupino Kamikazete sta se prebili že do finala in sedmerico deklet od zmage loči le še zadnji korak.
Mladi Primorki sta živahni, adrenalinski dekleti, kot sami povesta. Ples in akrobatika sta njun način življenja in njuno sredstvo komuniciranja. "Ples je tisto orodje, po katerem poseževa, ko besede niso dovolj. Prek njega se izražava, pripovedujeva in na drug način tudi dihava. Ko pleševa, se ves svet ustavi, zazrti sva v svojo notranjost in čutiva vse, kar naju takrat obdaja. Za naju je to kot neke vrste terapija. Akrobatika in triki na rekvizitih pa predstavljajo tisto pravo dozo adrenalina, ki jo potrebujeva, saj sva obe osebi, ki se jima mora nenehno nekaj dogajati, zato sva se tudi zaljubili v ta šport."
Na oder Slovenija ima talent sta dekleti prvič stopili leta 2018, ko sta tudi prvič javnosti predstavili šport, ki ga trenirata – ples ob drogu. Pred tem sta ga namreč skrivali. V oddaji je njun talent pritegnil dovolj pozornosti, da sta se udeležili podobnih šovov tudi v tujini, hkrati pa je sinergija med njima pomenila nastanek Dua Kamikazete. Letos februarja je Duo Kamikazete postal skupina.
"Odločili sva se za največji dosedanji projekt, plesno-akrobatsko predstavo, ki smo jo uprizorili v gledališču. S tem projektom sva želeli svojo ekipo povečati, saj sami ne bi zmogli 60 minut plesati na odru, hkrati pa sva pri puncah v najinem studiu videli velik potencial, talent in strast do tega športa, zato sva se odločili, da jim ponudiva priložnost, da skupaj z nama stopijo na oder in se predstavijo občinstvu."
Gledalcu, ki ne bi vedel, kaj lahko pričakuje od predstave, že ime razkrije, v kakšno smer se bo odvijalo dogajanje na odru in da bodo tudi trenutki, ko bo občinstvu zledenela kri v žilah.
"Ime Kamikazete sva dobili od najinih prvih trenerk, ko sva trenirali v Italiji pod vodstvom Biance Brenčič, ki je rekla, da sva pravi kamikazi, ker sva se vedno lotevali res nevarnih trikov, hkrati pa sva tudi velikokrat pristali na blazinah zaradi neuspelih poskusov. Končnico TE pa sva dodali kot pripis najinih imen, Tinkara in Eva. S samim imenom sva želeli opozoriti na to, da sva drzni, unikatni in predvsem nevarni, saj izvajava trike, ki vzamejo dih. lahko bi rekli, da je to kot neki pripis tega, kar lahko gledalci pričakujejo, nekaj nevarnega."
Ob opazovanju neverjetnih spretnosti mladih plesalk bi pomislili, da jima je bil ples položen v zibelko. Ne bi se mogli bolj motiti. "Ples nama je bil najprej zelo tuj in nama je predstavljal velik korak iz cone udobja, saj sva v preteklosti trenirali športe, ki so bili veliko bolj tehnične narave, in sicer atletiko in smučanje. Pozneje sva prešli na ples ob drogu. Najprej se nama je zdelo, da je to šport, kjer morava usvojiti čim več trikov in čim višjo stopnjo zahtevnosti, tudi na prvih talentih je bila celotna točka bolj akrobatska, kjer sva izvajali nevarne trike in jih v treh minutah kar nekaj tudi izvedli. Pozneje po talentih pa sva začeli sodelovati s Tjašo Dobravec, ki se je tudi ukvarjala s sodobnim plesom in nama ga je tudi prvič od bližje predstavila."
"To je bila za naju povsem nova dimenzija izražanja, saj zahteva sproščenost, zaupanje vase in korak iz nekega udobja. Sprva nama je bilo plesati izredno težko, saj sva bili prepričani, da ne znava plesati, z leti in ogromno vaje pa sva si dokazali ravno nasprotno, da je to tisti del športa, ki naju dela drugačne od ostalih. Večina se res usmeri v akrobatiko in trike, midve pa vse to zapeljeva skozi ples, ki doprinese dodano vrednost, saj dobijo triki smisel in pomen. S plesom sva se začeli izražati, pripovedovati svoje občutke, tesnobe, veselje, vsakodnevne tegobe itd., kar nama predstavlja tudi neko vrsto terapije. Je nekakšno vodilo, ki povzdigne najine nastope."
Nastop pa se ne začne na odru, pač pa že veliko prej, z zamislijo. "Navadno črpava navdih iz lastnih občutkov, osebnih zgodb, saj se tako najbolj približaš občutkom, ki jih želiš pokazati. V ospredju so lastne stiske, lastne zgodbe, iz katerih sva se nekaj naučili, nekaj spoznali, ali pa so v naju nekaj prebudile. V ospredju je zgodba in težko je plesati nekaj ali zaigrati nekaj, česar nikoli do sedaj še nisi občutil. Težko se je s tem tudi poistovetiti, zato dajemo v ospredje lastno doživljanje."
A samo navdih je premalo. "Ustvarjalni proces se odvija v 3 fazah. Najprej je na vrsti brainstorm, kjer se pogovorimo o idejah in o tem, kaj bi bila naša vodilna nit, kaj bi si s samo točko oziroma predstavo želele sporočiti in kakšni občutki nas ob tem obdajajo. Ko imamo zasnovo zgodbe izbrano, se osredotočimo na tehnične stvari, najprej raziščemo rekvizit, raziščemo trike, ki bi jih lahko izvedle, razne skoke, gibe na rekvizitu ali ob rekvizitu, nato pa glede na videz in težavnost izberemo najboljše. Za tem dodamo plesne elemente in gibanju pripišemo pomene. Vedno imamo v mislih, kako nas bodo gledalci dojeli, kaj jim z določenimi gibi sporočamo in kako na čim bolj jasen način prikažemo neke občutke. Za konec pa vedno sledi združitev točke in vaja, popravljanje detajlov in mimika obraza. Poleg tega kreativnega dela pa imamo vedno tudi treninge za moč, ki nas ohranjajo v kondiciji, da ne pride do poškodb in da lahko izvajamo takšne trike."
Kamikazete so dobro uigrana ekipa in na odru delujejo lahkotno, zato se marsikdo ne zaveda zahtevnosti plesa ob drogu, nekateri pa imajo tudi povsem napačne predstave o tem, za kakšno vrsto plesa gre. "Ob najinih začetkih plesa na drogu so naju predvsem spremljali stereotipi o striptizu, ki je bila prva asociacija za vsakega, ko sva povedali, s čim se ukvarjava. Vsi so bili pametni, kako to ni zahtevno in nič posebnega, dokler niso imeli priložnosti tega preizkusiti ali pa videti v živo, ko so spoznali, kaj vse zahteva ta šport. Kasneje sva preko nastopov in z odprtjem studia ta stereotip veliko bolj utišali. Le tu pa tam se najde kdo, ki si želi biti glasen in govori o zahtevnosti in sami vizualni podobi tega."
Pot od samega začetka do mednarodne prepoznavnosti pa ni bila niti lahka niti kratka, bilo pa je tudi več prelomnic. "Prvi prelomni trenutek je bil najin prvi nastop v plesnem studiu, kjer sva pred 10 leti začeli plesati pole dance. Nisva želeli sami nastopati kot solo plesalki, ker sva se preveč bali, zato sva se odločili, da pripraviva duo točko, saj nama bo tako lažje premagati tremo, ker bova v tem skupaj. Na koncu sva ugotovili, da obožujeva trike v duetu, da nama gredo res dobro in kasneje nisva imeli več nobenega nastopa ali nobenega tekmovanja, kjer bi bili ena brez druge oz. kot posameznici. Takrat je zaživel najin duet. Druga prelomnica pa je vsekakor prva udeležba na šovu Slovenija ima talent, ko sva nastopili na drogu in se prvič javno predstavili kot Duo Kamikazete in s tem se je najin hobi prelevil v nekaj, kar lahko tudi delava."
Po prvem uspehu na slovenskih Talentih ju je pot vodila v tujino, nastopili sta še na hrvaški in portugalski različici šova, onkraj meja domovine pa sta tudi spoznali, da je občinstvo v Sloveniji drugačno od občinstva v tujini. "Vsekakor je slovenski domač odziv drugačen in občutno večji, kot pa tuj, saj te ljudje poznajo že od prej. V tujini te vsi gledajo kot zunanjega tekmovalca in si tudi posledično deležen manj podpore, vendar pa je to prav tako posebna izkušnja, ki jo prejmeš. V tujini se tudi ne izražaš v njihovem jeziku kar gledalci mislim, da močno občutijo in so tudi zato nekoliko bolj distancirani. Vendar sva bili vedno tudi drugod zadovoljni, saj sva prejeli številne pohvale."
V tujini sta tudi pridobivali nova znanja in ob vrnitvi domov sta spoznali, da želita svoje znanje prenašati naprej. Odločili sta se, da bosta odprli svoj plesni studio v domači Novi Gorici. "Začeli sva aktivno iskati prostor in opremo, dva meseca pozneje pa sva že izvedli prve vodene treninge. Letos pa sva se na jesen odločile odpreti podružnico v Ljubljani na Lupit polu, kjer poučujeva v dvorani z najvišjim stropom, kar omogoča ogromno zahtevnejših trikov."
A odprtje lastnega plesnega studia ni lahka naloga. "Največji izzivi pri ustanavljanju studia so bili predvsem z začetnim finančnim vložkom, ki je bil kar velik zalogaj in nama je tu na pomoč priskočila družina in nama omogočila, da sva v ekstremno hitrem času vse kupili. Poleg tega pa je bil izziv predstavitev športa publiki in pridobitev vpisa, saj so se ljudje bali, ker športa niso poznali in so morali narediti velik korak iz cone udobja, da so prišli na prvi trening. Zavedali pa sva se, da ko enkrat to preizkusiš, si želiš s tem nadaljevati."
Začetek plesnega studia pa je naposled vodil še do nastanka večje skupine Kamikazete. "V nama je dlje časa gorela želja narediti svojo enourno predstavo in v njej pokazati vse, kar znava, kar sva se naučili in kar naju predstavlja, s tem pa bi se tudi podpisali pod svoj samostojni projekt. Zavedali sva se, da ne bova zmogli sami biti na odru 60 minut, zato sva se odločili zbrati ekipo, ki bo z nama ustvarjala, sodelovala in trenirala. To so bila dekleta, ki so trenirala v najinem studiu, v njih pa sva videli tisto strast, željo in talent, ki so jih potrebovale, da se nama pridružijo na odru. Največja težava je bila dobiti ekipo, ki bo pripravljena svoj prosti čas in energijo žrtvovati za tako velik projekt."
Zamisel o obsežni predstavi skupine sedmih deklet se je kmalu uresničila in 1. junija letos se je zgodil trenutek, ki ga Tinkara in Eva opisujeta kot enega najsrečnejših v njuni karieri. "Ko sva zaključili premiero predstave Ko tišina spregovori, so se nam po licih ulile solze sreče, olajšanja in hkrati utrujenosti, saj smo se na projekt pripravljale pet mesecev. Hkrati pa smo si s tem dokazale, da zmoremo, da smo sposobne in da lahko živimo svoje sanje, da lahko gledalce dvignemo na noge, spravimo do solz in hkrati popolnoma navdušimo - vse to v le eni uri in z lastnimi telesi, brez besed, a z vseeno močnim in jasnim sporočilom, da moraš slediti svoji strasti in takrat šele resnično zaživiš."
Predstava tako ni zgolj ura zabave in sprostitve ob opazovanju neverjetnih akrobacij. "Gledalce želimo navdati z navdušenjem in jim pustiti občutek razmisleka po predstavi, ko tako močno čutiš vsebino, da o njej premišljuješ še cel večer in je to tista zadnja misel, preden zaspiš. Da ni zgolj le navdušenje ob izvajanju trikov in vseh akrobacij, ampak tudi nekaj več, kar pusti pečat. Sporočilo in zgodba sta glavna," pojasnjujeta globlji namen predstav Kamikazet.
Sedmerica deklet slovensko javnost trenutno navdušuje v oddaji Slovenija ima talent. Pred finalno oddajo napetost vse bolj narašča, a dekleta imajo – ne glede na izid – pogled že usmerjen v prihodnost. "Kot kratkoročni cilj po oddaji smo si zadale turnejo po Sloveniji, ki jo načrtujemo pomladi 2025. To je želja, ki si jo želimo uresničiti in je že v nastajanju, zmaga pa nam bi pot olajšala, da se lahko osredotočimo zgolj na popolno izvedbo in vsebino same predstave in ne toliko na druge organizacijske zadeve. Turneja bo obsegala več destinacij, da si lahko predstavo ogleda čim več ljudi, saj verjamemo, da je takšno umetnost drugače videti v živo, in to sporočilo občutiti iz občinstva, ki jim zastaja dih kar celo uro. Nekaj lokacij že lahko razkrijem, in sicer Sežana, Ljubljana (Španski borci), nekaj pa jih še ostaja skritih. Vstopnice pa bodo naprodaj že v decembru. To bo najin drugi večji projekt, ki pa bo vseboval ogromno nadgradnjo, veliko treningov in seveda umetnosti."
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven