Vas prežema žalost? To so filmi, ki vam lahko pomagajo do boljšega počutja

8. 10. 2023, 06:00 | Patricija Fašalek
Deli
Vas prežema žalost? To so filmi, ki vam lahko pomagajo do boljšega počutja (foto: Profimedia)
Profimedia

Pripravili smo seznam filmov, ki vam bodo lajšali dneve, ko ste žalostni.

Se spomnite, kako vas je potolažila pravljica, ki vam jo je pripovedovala mama ali babica, ko ste bili majhni? Zgodbe imajo magično moč, da nas dvignejo, kadar smo slabo - navdajo nas z upanjem, omogočijo nam vpogled, da nismo edini, ki doživljajo določena čustva in situacije, in nam nudijo pobeg od stresne situacije, ki nas preganja. Filmi zaradi privlačnih obrazov igralcev, glasbe, montaže in fotografije hitro zaigrajo na naše počutje in nas spravijo v svet, kjer se lahko ali izgubimo v pripovedi drugega ali pa nam nastavijo ogledalo in nam omogočijo samorefleksijo, ki nas lahko ponovno postavi na noge

Včasih je vse, kar potrebujemo, le dobra komedija, ki nas odvrne od občutkov žalosti. Serije in filmi, ki veljajo že skoraj za klasike, kot so Midve z mamo, Prijatelji in Marley in jaz, so vedno dobra izbira za preživljanje časa na kavču ob sladoledu in vsebini, ki nas popelje v drug svet, kjer lahko pozabimo nase in stvari, ki nas pestijo. Včasih pa bolj kot smeh potrebujemo solze - katarzično izkušnjo, da osvobodimo svoje občutke, saj nam to prinaša olajšanje. Tukaj je 10 filmov, ki vam lahko pomagajo.

1. Poti (Tracks, John Curran, 2013)
Po resničnih dogodkih posneta zgodba o smoodkrivanju sledi Robyn Davidson, ki se odloči, da se bo izolirala od mesta, prijateljev, družine in pričakovanj, ki jih imajo ljudje v življenju, ter se odpravila na 2700 kilometrov dolgo pot skozi avstralsko puščavo. Skupaj s kamelami, ki nosijo njeno prtljago, in psičko Diggity želi doseči obalo Indijskega oceana, ob tem pa se sooča s svojimi notranjimi demoni, težo osamljenosti in lepoto samote. Njena zgodba je v 70ih letih prejšnejag stoletja navdušila bralce revije National Geographic.

Velika sprememba na Instagramu

2. Rdeča puščava (Il deserto rosso, Michelangelo Antonioni, 1964)
Giuliana je melanholična mama malega otroka, ki se spopada s strahovi in nesposobnostjo navezave pristnega stika s svojim možem. Duši jo industrijsko predmestje, kjer živijo, počuti se ujeto v svoje življenje, vendar ne vidi možnosti pobega. Giulianino psihično stisko, kjer se zrcalijo tesnoba, depresija in panika, znani režiser Antonioni dobro ponazori prek kamere in slik odtujene industrijske pokrajine. 

3. Vsak dan je dober dan (Nichinichi Kore Kôjitsu, Tatsushi Ohmori, 2018)
Noriku zaključuje študij, ampak ne ve, kaj bi počela v prihodnosti. V času negotovosti in nejasnosti začne obiskovati tečaj rituala čaja. Skrivnostni starodavni obred ji predstavi gospa Takeda iz sosedke. Medtem ko minevajo leta in se Norikino življenje nenehno spreminja, doživlja vzpone in padce, ritual čaja ostaja stalnica v njenem življenju, ki jo drži prizemljeno. 

4. Jej, moli, ljubi (Eat Pray Love, Ryan Murphy, 2010)
Po knjigi posnet film z Julio Roberts v glavni vlogi v svoje bistvo jemlje iskanje novega začetka. 30-letna Liza se odpove možu, hiši in karieri, ker ji ne prinašajo zadovoljstva, obratno, življenje jo spravlja v obup. Po ločitvi najprej zapade v depresijo, nato pa se sama odpravi na potovanje okoli sveta, da bi odkrila, kdo ona v resnici je in kako najti srečo. 

5. Moje borovničeve noči (My Blueberry Nights, Wong Kar Wai, 2008)
Elizabeth zaradi zlomljenega srca ne more spati. Da bi pobegnila od svojega življenja, dela cele dneve in noči, da bi si lahko kupila avto, s katerim bi lahko potovala po Ameriki. Med prebolevanjem in postavljanjem na noge spozna številne zanimive ljudi, ki zaznamujejo njeno življenje. 

6. Zgubljeno s prevodom (Lost in Translation, Sofia Coppola, 2003)
Klasika Sofie Coppola predstavlja zgodbo o prijateljstvu, ki se razvije, ko se najdeta dva osamljena človeka, katerih življenje ni tako rožnato, kot bi si človek mislil, ko ju pogleda od daleč. Bob Harris je filmska zvezda, ki v Tokiu snema reklamo za viski, tam pa spozna Charlotte, ki na poti v isto mesto spremlja svojega moža. Nespečnost in notranja žalost ju privedeta na skupno pot, kjer raziskujeta tuje mesto in medsebojne odnose. 

7. Prilagajanje (Adaptation, Spike Jonze, 2002)
Uspešnica Charlieja Kaufmana prinaša posebno izkušnjo za tiste, ki niste vajeni režiserjevega nenavadnega pripovedovalskega načina. Svojemu uspehu navkljub se Kaufman sooča z nezaupanjem v samega sebe, kar ga pripelje do dvomov vase tako v poklicnem kot tudi v osebnem življenju. Medtem ko se ukvarja s priredbo knjige Tat orhidej, ki jo želi spremeniti v film, se prebija skozi svoje težave, ki mu jih meče življenje.

8. Princ plime (The Prince of Tides, Barbra Streisand, 1991)
Tom preživlja težke trenutke svojega življenja: izgubil je službo, žena ga vara, njegova dvojčica pa je ravnokar poskušala storiti samomor. Odzove se klicu njene psihiatrinje, dr. Susan, naj pride na posvet v New York. Psihiatrinja poskuša ugotoviti, kaj se je dogajalo v otroštvu njegove sestre, to pa odpira poti tudi v Tomovo preteklost. Tom in Susan se nepričakovano zbližata in odnos zavije na svoja pota. Film je prejel sedem nominacij za oskarja. 

9. Cabirijine noči (Le Notti di Cabiria, Federico Fellini, 1957)
Cabiria je prostitutka, ki sanja o moškem, ki bi jo resnično ljubil. Vendar v vsej veličini Rima ne najde moškega, ki ne bi samo veliko obljubljal, ampak tudi kaj dejansko dal. Njen zadnji ljubimec se izkaže za katastrofo, toda vsakič, ko se zdi, da so jo razočaranja povsem povozila, najde način, da ugleda svetlobo ...

10. Tu je bila Britt-Marie (Britt-Marie var här, Tuva Novotny, 2019)
Britt-Marie zapusti svojega moža po 40 letih zakona, sedaj pa mora ugotoviti, kaj bo počela z novim življenjem. 63-letna gospodinja se odseli iz svojega kraja in pristane kot trenerka otroške nogometne ekipe. 

https://www.metropolitan.si/scena/tv/kekec-sreca-na-vrvici-moj-ata-socialisticni-kulak-legendarni-slovenski-filmi/

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec