18. 1. 2021, 08:58 | Vir: STA

Fontana piv v Žalcu, vinska fontana v Marezigah in razgledni stolp v Lendavi povečali turistični obisk

Shutterstock

Fontana piv v Žalcu, vinska fontana v Marezigah ter razgledni stolpi v Lendavi, Podčetrtku in na Rogli so povečali obisk ne le turistov iz Slovenije, temveč tudi iz tujine. Prav tako so ti turistični projekti prinesli večjo prepoznavnost krajev, kjer se nahajajo, povečala se je tudi prodaja lokalnih ponudnikov različnih dobrot.

Fontana piv Zeleno zlato v Žalcu je močan generator obiskovalcev in turistov za Žalec, pa tudi za celotno Spodnjo Savinjsko dolino. Vsebinsko je povezana s tamkajšnjimi ekomuzejem, kjer lahko obiskovalci raziskujejo še zgodovino hmeljarstva in pivovarstva, je povedal direktor Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec Boštjan Štrajhar. Kot ocenjuje, je Žalec s stališča zgodovine postal hmeljarska in pivovarska prestolnica, stičišče slovenskih craft pivovarjev, ki se vsako leto predstavijo na fontani, teh pa je več kot 25 na sezono.

"Če pogledamo statistiko obiskovalcev v času, ko še ni bilo fontane, in po njenem odprtju, vidimo, da je bilo od leta 2016, ko je fontana piv prvič dvignila svoje pipe, v Žalcu kar 100 odstotkov več obiskovalcev kot v času, ko fontane še ni bilo," je dejal Štrajhar in dodal, da vse od odprtja fontane niso imeli nobenega incidenta, povezanega z alkoholiziranostjo. Pri fontani piv gre namreč za degustacijo, je poudaril.

V lanski sezoni so prodali 200.000 vrčkov piva. Povprečno na en kupljen vrček pridejo na fontano od dva do trije obiskovalci, kar pomeni, da je od leta 2016 dalje Žalec in Spodnjo Savinjsko dolino obiskalo med 400.000 in 600.000 obiskovalcev. Za letošnjo sezono je Štrajhar napovedal rečipiranje starih fontanskih kozarcev. Veliko ljudi ima namreč doma že vrček s fontane, ki ga je oblikoval Oskar Kogoj, zdaj pa jih bodo lahko ponovno uporabili.

Z žalsko pivsko fontano je pobratena fontana vin, ki je leta 2018 zaživela v Marezigah v slovenski Istri. "Z njeno ustanovitvijo je vas Marezige pridobila na prepoznavnosti in tudi na obisku, ta se odraža s prodajo izdelkov lokalnih ponudnikov sadja, vina, oljk in ostale dobrote naše vasi ter pri najemu sob, apartmajev in stanovanj," so povedali na fontani, ki jo je do lanskega leta obiskalo več kot 32.000 tako domačih kot tujih obiskovalcev.

V Lendavi je medtem pred petimi leti zaživel razgledni stolp Vinarium, ki je postal ena ključnih turističnih točk v Pomurju. Gre za turistično atrakcijo, ki je v času delovanja postala sinonim za zgodbo o uspehu, ne samo zaradi edinstvenih razgledov na štiri dežele, pač pa tudi kot razvojni element, ki Lendavo iz industrijskega mesteca preobraža v turistično destinacijo, katere posledica je tudi razvoj širše ponudbe za obiskovalce, je povedala predstavnica Zavoda za turizem in razvoj Lendava Martina Bukovec.

Občina Lendava, ki je projekt razglednega stolpa izvedla s pomočjo evropskih sredstev in je tudi lastnica objekta, se je pri zasnovi stolpa opirala na simboliko: prepletanje kultur, sobivanje in prijateljstvo narodov, kar je tudi pomembna in unikatna značilnost Lendave. Objekt sredi vinogradov poleg zanimive lokacije simbolizira idejo pletenja košar, kar je preneseno v konstrukcijo stolpa, ki temelji na lokalni dediščini in izdelkih. Od odprtja septembra 2015 pa vse do danes je bilo na stolpu zabeleženih več kot 462.000 obiskovalcev; na letni ravni jih je v povprečju okoli 90.000.

V prihodnje se bo lokacija stolpa dodatno razvijala. V neposredni bližini stolpa je načrtovana postavitev jeklenice v dolžini okoli 500 metrov. Že lani so na vrhu stolpa pripravili večerjo z razgledom, ki sledi ideji petzvezdičnega doživetja. V idejni zasnovi Občine Lendava so tudi restavracija z vinsko kletjo ob stolpu in gondola, ki bi obiskovalce iz mesta Lendava popeljala neposredno do stolpa.

Na Rogli je pred dobrim letom zaživela Pot med krošnjami, katere načrt je izdelalo nemško podjetje, ki se ukvarja z arhitekturno zasnovo tovrstnih objektov. Doslej si je vrhove pohorskih smrek ogledalo že več kot 220.000 ljudi, je povedala Klara Šibanc Korošec iz podjetja Pot med krošnjami Pohorje.

Pojasnila je, da Pot med krošnjami leži v osrčju mogočnih pohorskih gozdov, na vrhu Rogle, na nadmorski višini 1517 metrov. 1024 metrov dolga pot na višini do 24 metrov obiskovalce popelje skozi raznolik pohorski gozd. V prihodnje bo 37 metrov visok razgledni stolp opremljen tudi z interpretativnimi elementi za doživljanje narave.

Z razglednim stolpom se pohvalijo tudi v Podčetrtku. Župan Peter Misja je dejal, da so o postavitvi razglednega stolpa na Rudnici razmišljali več let z namenom opazovanja narave in v ta namen. Od lanskega odprtja stolpa so zabeležili okoli 40.000 obiskovalcev. V načrtu je še ureditev nekaj poti s klopmi, na stolp bodo postavili tudi daljnogled in tablo s kilometri do Ljubljane, Dunaja in še nekaterih drugih evropskih mest.

Tudi Občina Rogaška Slatina se pripravlja na postavitev razglednega stolpa Kristal na območju starega mizarstva, medtem ko je na Občino Ajdovščina prispevala ideja o postavitvi fontane v parku v Vipavski dolini, iz katere bi pritekel sok.

Piše Lili Pušnik

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču