La. P. | 25. 7. 2023, 18:00
Zgodovinski uspeh slovenskega skladatelja (sodeloval je tudi s tem legendarnim ustvarjalcem filmske glasbe)
Njegova uspešna zgodba se je začela, ko je v londonskem studiu ogovoril z dvema oskarjema nagrajenega skladatelja, z njim delil kosilo in mu pozneje poslal svojo skladbo ...
Leta 1989 rojeni slovenski skladatelj Anže Rozman, ki od leta 2018 živi v Los Angelesu, ima te dni upravičen razlog za evforijo: skupaj s skladateljico in multiinstrumentalistko Karo Talve in kultnim oskarjevcem, skladateljem Hansom Zimmerjem, je bil namreč nominiran za prestižno nagrado Primetime Emmy za delo na dokumentarni seriji Prehistoric Planet.
Gre za tako imenovane oskarje televizijske industrije, ali so emmyja prejeli, pa bo trojica izvedela na gala podelitvi, ki bo 17. septembra letos.
Prehistoric Planet je desetdelna naravoslovna dokumentarna serija, ki se na Apple TV+ predvaja od maja 2022. Serija, ki jo je produciral Jon Favreau v sodelovanju z BBC Studios' Natural History Unit, sledi dinozavrom in drugim prazgodovinskim živalim, ki so živele po vsem svetu v pozni kredi pred 66 milijoni let, tik pred izumrtjem dinozavrov.
Inovativna glasba Rozmana, Talve in Zimmerja, ki je vključevala uporabo unikatnih inštrumentov iz fosilov in kosti, se za emmyja poteguje v kategoriji "Izjemna glasbena kompozicija za dokumentarno serijo ali posebno oddajo".
Začetek prelomnega sodelovanja
Anže Rozman spada med tiste srečneže, ki so se jim uresničile otroške sanje, saj je že kot otrok občudoval prav glasbo Hansa Zimmerja. Spominja se, kako je z družino sedel pred televizorjem in gledal filme, za katere je glasbo ustvaril Zimmer, na primer Gladiator in The Rock. A takrat si verjetno ni predstavljal, da bo z Zimmerjem dejansko sodeloval, čeprav je bil glasbeni navdušenec od malih nog – že pri devetih letih je improviziral in sestavljal svoje melodije na klavirju.
Glasbeno se je izobraževal na srednji glasbeni šoli v Ljubljani in Akademiji za glasbo, znanje pa se je nato odločil nadgraditi na največji neodvisni šoli za sodobno glasbo na svetu, priznanem Berklee College of Music. Med študijem je dobil priložnost, da v londonskem Air Studios posname svojo magistrsko skladbo. Kot nalašč je ta priložnost sovpadala z obdobjem, v katerem sta Hans Zimmer in Christopher Nolan v istem studiu snemala glasbo za film Medzvezdje (Interstellar).
Rozman je zbral pogum, ogovoril Zimmerja, z njim delil kosilo in mu pozneje poslal svojo magistrsko skladbo.
To je bil začetek zgodbe, ki je sčasoma pripeljala do tega, da se je Rozman preselil v Los Angeles in kot skladatelj začel delati v Zimmerjevem studiu Bleeding Fingers, kolektivu skladateljev, ki ustvarjajo vrhunsko izvirno filmsko in televizijsko glasbo.
Pri Prehistoric Planet so se Rozman, Talve in Zimmer odločili za edinstven pristop k ustvarjanju glasbe za serijo: izdelali so inštrumente iz fosilov, okamnelega lesa, replik fosilov dinozavrov in kosti. Znani slovenski multiinštrumentalist Boštjan Gombač je zanje posnel celo repliko neandertalske piščali iz jame Divje Babe.
V skoraj triletnem procesu komponiranja glasbe za serijo se je rodilo kar nekaj edinstvenih inštrumentov, orkester pa so snemali s s svetovno priznanim BBC Symphony Orchestra of Wales – vse to je na koncu pripeljalo do edinstvenega zvoka, ki je postal ključni del serije.
Glasba za Prehistoric Planet je do zdaj že prejela kar nekaj nagrad in nominacij, vključno z nagrado za najboljšo izvirno glasbo za dokumentarno serijo na Hollywood Music in Media Awards (HMMAs) ter nominacijo za nagrade Bulldog Television Broadcast Awards 2022. Do danes je filmska glasba serije Prehistoric Planet dosegla več kot 80 milijonov predvajanj.
"Nominacija za Primetime Emmy ima zame edinstven pomen. Nagrado si namreč delim s svojo zaročenko in izjemno skladateljico Karo Talve in z enim svojih glasbenih idolov, Hansom Zimmerjem, čigar glasba me je spremljala in navdihovala že od zgodnjih najstniških let," je ob vrhunskem dosežku povedal Anže Rozman.
"Skozi proces ustvarjanja sem se od obeh stalno učil in rastel. Izredno sem ponosen na glasbo, ki smo jo ustvarili. Emmyji so namreč 'cehovske' nagrade. Za glasbene kategorije tako lahko glasujejo le člani Emmy Akademije, ki so tudi sami skladatelji, glasbeni producentje oziroma delujejo znotraj industrije filmske glasbe. To pomeni, da so člani glasbeno-filmske industrije našo glasbo prepoznali kot eno izmed najboljših v letošnjem letu. Se moram kar uščipniti," je smeje zaključil.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice