Skupina Bijelo Dugme se v okviru svoje aktualne turneje Doživjeti stotu vrača na slovenske odre.
Skupine Bijelo Dugme bo v okviru turneje Doživjeti stotu na letos edinem koncertu v Sloveniji 14. decembra nastopila v Mariboru v dvorani Tabor. Kot napovedujejo, bo občinstvo lahko slišalo uspešnice, ki so zaznamovale generacije in postale del kulturne dediščine celotne regije. Goranu Bregoviću, Alenu Islamoviću in Mladenu Vojičiću Tifi se bodo v Mariboru na odru pridružili člani prejšnjih zasedb Zoran Redžić, Dragan Điđi Jankelić in klaviaturist Ognjen Radivojević, ki bo prevzel vlogo preminulih Vlade Pravdića in Laze Ristovskega, piše sporočilu za javnost.
Skupina Bijelo Dugme je bila ustanovljena v Sarajevu leta 1974, delovala je do leta 1989. Vodja skupine je bil kitarist Goran Bregović, kot pevci pa so se izmenjevali Željko Bebek, Mladen Vojičić Tifa in Alen Islamović. Iz različnih razlogov so skupino prihajali in zapuščali basisti Zoran Redžić, Jadranko Stanković, Sanin Karić in Ljubiša Racić, bobnarji Goran Ivandić, Milić Vukašinović in Dragan Jankelić ter klaviaturista Vlado Pravdić in Laza Ristovski.
Izdali so 15 albumov, med njimi studijske in koncertne, številne single in več kompilacij, na katerih je moč zaznati različne vplive; od rocka in bluesa, do folka in etno elementov. Zahvaljujoč energičnim nastopom in hitom je skupina hitro postala priljubljena med mlajšim občinstvom. Med njihovimi uspešnicami so Lipe cvatu, Ako možeš zaboravi, Padaju zvijezde, Napile se ulice, Selma, Lažeš, Pristao sam biću sve što hoće in druge.
Na aktualni turneji Doživjeti stotu slavijo 50 let delovanja. Konec avgusta so nastopili tudi v Splitu ter razburili del hrvaške javnosti. Med izvajanjem pesem Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo je bilo namreč na zaslonu videti jugoslovansko zastavo, kar je izzvalo žvižge med občinstvom. Eno od združenj hrvaških veteranov iz Zagreba je po koncertu vložilo kazensko ovadbo proti organizatorju koncerta, od pristojnih oblasti pa so zahtevali, da Islamovića zaradi promoviranja komunistične ideologije in simbolov razglasijo za nezaželeno osebo na Hrvaškem. Takojšen odziv pristojnih organov so zahtevali tudi v hrvaški desni stranki Domovinsko gibanje.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere