Srbska diva odrasla v revščini in si s petjem na ulici odprla vrata svetovnih odrov: zaradi ljubezni se je odpovedala vsemu

5. 11. 2024, 09:06 | E. Č.
Deli
Srbska diva odrasla v revščini in si s petjem na ulici odprla vrata svetovnih odrov: zaradi ljubezni se je odpovedala vsemu (foto: YouTube/posnetek zaslona)
YouTube/posnetek zaslona

V nekdanji Jugoslaviji je bila ena najbolj cenjenih, uspešnih in spoštovanih umetnic. Dosegla je svetovno slavo, toda ljubezen je bila močnejša od vsega.

Biserka Cvejić, legendarna operna pevka in cenjena pedagoginja iz Srbije, je s svojim edinstvenim glasom pustila neizbrisljiv pečat na svetovni operni sceni. V svoji dolgi in uspešni karieri je upodobila 77 opernih likov in nastopila v več kot 1800 predstavah po vsem svetu. Toda kljub svetovni slavi je ostala skromna in preprosta, kar je očaralo občinstvo in kolege glasbenike, ki so jo cenili ne le kot umetnico, temveč tudi kot človeka.

Legendarna operna pevka se je rodila leta 1923 v okolici Splita kot Biserka Katušić. Že pri dveh letih se je z družino preselila v belgijski Liege, kjer je oče delal kot rudar, mama pa je kuhala za rudarje. Kljub težkim življenjskim pogojem je Biserka že kot otrok začela peti na ulicah, čeprav njeni starši tega niso podpirali, saj so menili, da bi se morala raje izučiti za kakšen poklic. Prvi zaslužek, ki ga je pridobila s petjem, je porabila za kosilo s svojo družino.

Po očetovi smrti se je vrnila v domovino in leta 1946 začela glasbeno kariero na Balkanu - najprej v Zagrebu, nato pa se je ustalila v Beogradu. Svoje prve korake v profesionalni glasbeni karieri je naredila na zagrebški glasbeni akademiji pod vodstvom opernega umetnika Josipa Rijaveca.

Po diplomi ji je dirigent Oskar Danon ponudil mesto v beograjski operi. Tam je leta 1950 debitirala v vlogi Charlotte v operi Werther, vloga Ebole v Don Carlosu pa ji je prinesla prestižne kritike in odprla vrata na svetovne odre.

Po zvezdah je posegla leta 1961, ko je z beograjskim ansamblom nastopila na Dunaju pri snemanju opere Vojna in mir Sergeja Prokofjeva. Njena interpretacija je prepričala slovitega dirigenta Herberta von Karajana, ki ji je ponudil mesto v dunajski državni operi, kjer je nastopala kar 18 let kot vodilna mezzosopranistka, in to v več kot 25 vlogah in približno 370 predstavah.

Kljub mednarodni slavi je Biserka vselej ostala zvesta možu Dušku Cvejiću, prav tako opernemu pevcu, ki je bil tudi zdravnik. Zaradi njega je sčasoma zapustila dunajsko državno opero in se vrnila v Beograd, kjer se je posvetila pedagoškemu delu. Predavala je na fakulteti za glasbeno umetnost v Beogradu in na akademiji umetnosti v Novem Sadu ter vodila operni studio v Madlenianumu.

Ko se je Biserka spominjala njunega življenja, je nekoč za časopis Vesti povedala: "Zaljubila sem se v Duška, jaz, ognjevita Dalmatinka, in on, umirjeni Vojvodinec. Bil je velik človek, ne le kot mož, ampak tudi kot zdravnik, ki je pomagal ljudem brezplačno. Proputovala sva svet, spremljal me je na koncertih, vendar nikoli ni bilo enostavno. Ljubezen do njega je bila močnejša od vseh izzivov."

Biserka Cvejić je preminila leta 2021, pri častitljivih 98 letih, 23 let po smrti svojega ljubljenega Duška. Njen opus in predanost umetnosti ostajata kot simbol moči talenta, truda in brezpogojne ljubezni.

Ženske v nekdanji Jugoslaviji so ga oboževale, nato se je za njim izgubila vsaka sled

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov