R. K. | 21. 12. 2022, 20:37
Črn dan, ko je skupina Laibach ostala brez vokalista
Ikonični frontman ene najbolj uspešnih slovenskih glasbenih skupin na svetu se je poslovil 21. decembra.
Mineva natanko 40 let od smrti vokalista in soustanovitelja skupine Laibach Tomaža Hostnika, ki je s skupino ustvarjal v prvih dveh letih delovanja. Imel je pomemben vpliv na smernice, ki jih je v tistem obdobju ubrala skupina. Legendarna pa je postala tudi fotografija z enega njegovih zadnjih nastopov na ljubljanskem Novem Rocku leta 1982, kjer je koncert izpeljal do konca, čeprav ga je v obraz zadela razbita steklenica, ki je priletela iz občinstva in mu je po bradi tekel tanek curek krvi.
Tomaž Hostnik se je skupini Laibach pridružil v ustanovni fazi in pomagal sooblikovati njen koncept. Je tudi avtor nekaterih poglavitnih teoretskih tekstov, na podlagi katerih je skupina utemeljila svoje delovanje.
Podpisal jih je pod psevdonimom Ivo Saliger. Kot frontman je v Laibach vzpostavil militantno podobo diktatorja, s katero je skupina nadaljevala tudi po njegovi smrti, ko ga je kot vokalist zamenjal Milan Fras.
Opisujejo ga kot človeka nezdružljivih nasprotij, ki je bil ob enem katoličan, komunist in član skupine Laibach.
Po smrti so ga iz skupine izključili
21. decembra 1982 si je Hostnik vzel življenje, storil naj bi obredni samomor. Ostali člani so njegovo dejanje obsodili in ga posthumno izključili iz skupine. Ob tem so mu vrnili tudi njegovo prvotno ime. Kljub temu so mu posvetili tudi nekaj svojih kasnejših projektov in komemorativni koncert ob 10. obletnici smrti, ki se je decembra 1992 odvil v Festivalni dvorani za Bežigradom.
Ikonična je postala tudi novica o njegovi smrti, ki jo je v oddaji Rock fronta na Radiu Študent ob spremljavi pesmi Ohm sweet Ohm nemških Kraftwerk prebral Igor vidmar. Laibach so posnetek vključili tudi na vinilno izdajo albuma Krst pod Triglavom-Baptism, ki so ga izdali leta 1987.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev