Lara Paukovič | 9. 2. 2024, 06:00

"Kjer je kri, je tudi ljubezen": glasbene uspešnice, ki normalizirajo nasilje nad ženskami, na tapeti tudi Magnifico

Profimedia

Na to, kako globoko je nasilje nad ženskami zasidrano v glasbeni tradiciji Balkana, je opozorila študentka Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu Ana Ninković.

Nedavno smo poročali o kampanji zavoda Vozim, ki se je v kontekstu veselega decembra, ko večina Slovencev še raje pregloboko pogleda v kozarec kot običajno, osredotočila na besedila nekaterih ponarodelih in popularnih slovenskih skladb, ki vse po vrsti normalizirajo pitje alkohola.

Za promocijski videospot so angažirali voditelja Lada Bizovičarja, je pa posnetek precej razburkal javnost, saj so besedila nekaterih ponarodelih slovenskih pesmi precej brutalno prirejena, tako da dosežejo kar najbolj šokanten učinek. "En hribček bom kupil, bom trte sadil, prijat'lje povabil, še sam ga bom pil" tako na primer postane "En hribček bom kupil, bom trte sadil, nažgan bom šel vozit, se bom skor ubil".

Čeprav resničnost prirejenih besedil na žalost potrjuje tudi statistika (beležimo namreč 4 prometne nesreče dnevno, ki jim botruje alkohol), so se nekateri tedaj precej vročekrvno postavili v obrambo slovenskih narodnih pesmi, ki jih ljudje prepevajo že stoletja, in bi zato kljub sporni vsebini morale ostati del tradicije, izrazili so celo strah, da gre za prvi korak do oziroma zametke prohibicije. 

"Ti si samo moja, jer si meni rekla da / ako treba, ubiću te ja"

Omemba alkohola pa ni edina težava, ki jo imajo popularne glasbene vsebine, tako zasidrane v našo zavest, da pogosto ne razmišljamo o tem, kakšna sporočila nam posredujejo.

V regionalnem bazenu skladb, pri čemer zdaj ne govorimo več o narodnih pesmih, temveč o hitih popularnih izvajalcev, je izrazit problem tudi normalizacija nasilja nad ženskami.

Raziskovanja tega se je na izviren način lotila študentka Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu Ana Ninković: sistematično je pregledala besedila skladb glasbenih izvajalcev z območja nekdanje Jugoslavije, da bi ugotovila, kako pogosto se v njih – četudi ironično – pojavljajo motivi nasilja moškega nad žensko, pa tudi ženskega ponižanja kot izraza ultimativne ljubezni in predanosti partnerju.

Nazadnje je izbrala 36 pesmi srbskih, hrvaških, bosanskih in slovenskih glasbenih izvajalcev, izdanih med letoma 1981 in 2020, in jih združila v pretresljivo kompilacijo.

V njej se pojavijo številni znani izvajalci in izvajalke, od Cece, Seke Aleksić, Jelene Karleuša in Aleksandre Prijović do Zdravka Čolića in Đorđa Balaševića, ob nekaterih verzih pa nas resnično spreleti srh.

"Svuci me, po svakoj suzi tuci me" (Sleci me, udari me po vsaki solzi), na primer prepeva Ceca, Seka Aleksić "Udari me jako da me zaboli, možda se nismo baš uvijek voleli" (Udari me močno, da me zaboli, morda se nisva zmeraj ljubila), Zana pa "Od modrica tvojih plava sam ja, plava k'o oči u gusara" (Od tvojih modric sem vsa modra, modra kot gusarjeve oči).

Aca Lukas se v uspešnici Voliš li me sprašuje, ali ga draga ljubi tudi, ko je "pravi grobijan" in ko se vlači naokoli, Katarina Grujić pravi, da "gde ima krvi tu i ljubavi ima" (kjer je kri, je tudi ljubezen), Mortal Kombat v skladbi Wife Beater pojejo "Kada moja žena krene da mi sere i po kući počne da se dere ja joj zviznem nogom par šamara" (Kadar mi žena začne težiti in se dreti po stanovanju, ji dam nekaj klofut).

Posebej gnusno pa je besedilo benda Sunshine, ki vsebuje nadvse nazoren opis brutalnega nasilja nad žensko, med drugim tudi verze "Ma idi kurvo u pizdu materinu! Sada ću ti poslati metak u vaginu!" (zaradi eksplicitnosti ga ne bomo prevajali).

Ravno tako kar nekaj besedil znanih izvajalk in izvajalcev namiguje na posilstvo, častno omembo pa si je prislužil tudi slovenski glasbenik Magnifico s svojim hitom Ubiću te, v katerem med drugim prepeva: "Ti si samo moja, jer si meni rekla da / I ako treba ja, ja, ubiću te ja".

(Pop)kulturne vsebine vplivajo na družbo

Ana Ninković je kompilacijo zaključila s pretresljivimi podatki: samo v letu 2021 je v Srbiji zaradi intimnopartnerskega nasilja umrlo 20 žensk, 16 je bilo poskusov ubojev. "Morda je številka še večja, saj vsi primeri ne pridejo v medije," je zapisala.

Izpostavila je tudi problem otrok, ki so priča nasilju nad njihovimi materami ali pa celo njegove žrtve, v primerih, ko nasilnež napade ali pobije celotno družino.

Izpostavljenost nasilju ima namreč izjemno negativne posledice na fizični, čustveni in socialni razvoj otroka ter njegovo obnašanje v odrasli dobi. Povečuje tudi tveganje, da bo tudi otrok sam žrtev nasilja ali pa storilec.

V Sloveniji se na leto zgodi 5 do 7 intimnopartnerskih umorov.

V Sloveniji se na leto zgodi 5 do 7 intimnopartnerskih umorov.

Profimedia

Tudi v Sloveniji se soočamo s porastom intimnopartnerskih umorov, povprečno se jih zgodi med 5 in 7 na leto, v zadnjih letih še več. So najpogostejši razlog za nasilne prezgodnje smrti žensk pri nas.

Poleg tega je raziskava o intimnih partnerskih umorih pokazala, da v skoraj tretjini primerov moški poleg bivše ali aktualne partnerice umorijo še tretje osebe, ki so tako ali drugače povezane z žrtvijo in ji praviloma pomagajo pri izhodu iz nasilne zveze.

Morda vas zanima tudi:

Najpogosteje so to matere oziroma starši oškodovank, bližnje sorodnice ali prijateljice, v nekaterih redkih primerih tudi nov partner ali strokovno osebje, ki je par oziroma družino obravnavalo, je sociologinja Jasna Podreka, ki se ukvarja s problematiko nasilja nad ženskami, pred kratkim razložila za Delo.

Pot nasilju lahko včasih tlakujejo že povsem nedolžni komentarji, ki nanj namigujejo, pa močno ljubosumje, nadzorovanje, manipuliranje ... vse do prvih udarcev, dokler ni prepozno. Zato izjav, kot je ta ene od poslušalk Magnificove skladbe Ubiću te, ki je med komentarje zapisala, da "ji njen dragi nonstop vrti to pesem", v resnici ne bi smeli jemati zlahka. (Pop)kulturne vsebine namreč nehote oblikujejo naš način razmišljanja in pomagajo normalizirati tovrsten govor ter dejanja.

Slovenijo namreč ravnokar pretresa nov primer tovrstnega nasilja: na enem od ljubljanskih avtobusov je 39-letnico zabodel in hudo poškodoval njen bivši partner.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc