Prva gostja našega novega podkasta Greenroom je Pika Božič Slapar. Voditeljici Urški Pirš je odprla svoje srce in med drugim pojasnila, ali se res vrača na glasbeno sceno, kakšen odnos ima s svojimi tremi otroki in kakšen je recept za srečen zakon.
"Je rojena performerka, v 90. letih je s svojim stasom in glasom burila domišljijo marsikateremu fantu in bila idol mnogim mladim dekletom. Čeprav je njena glasbena kariera trajala le dobro desetletje, v tem času je posnela 5 albumov, je s svojo prezenco pustila pečat, saj njene skladbe poznajo tudi mlajše generacije. Danes pa ... poročena, mama treh otrok, life coach, vsestranska, polna talentov in hobijev, predvsem pa energična in sončno dobrovoljna. Jasno, tudi poje še rada za dušo in za prijatelje. In zdaj bo na presenečenje in tudi zadovoljstvo mnogih spet pela na tradicionalnem koncertu Deejaytime back in time, ki bo 28. oktobra v Ljubljani. Vabim vas, da spoznate Piko Božič Slapar in dobrodošli v Greenroom," je svojo prvo gostjo v novem podkastu napovedala voditeljica Urška Pirš.
Piki Božič, poročeni Slapar, mediji v času njene izjemno uspešne kariere niso bili vedno najbolj naklonjeni – še posebej ko je bila na vrhuncu slave – zato je danes z njimi precej previdnejša. Glede na to, da se je že pred leti umaknila s scene, promocije za svoje delo ne potrebuje in naslovom v medijih ne posveča pretirane pozornosti. Za veliko vrnitev na glasbene odre si je izbrala prav naš medij in se spustila v izčrpen in zanimiv pogovor z Urško Pirš. Kot je večkrat poudarila, je to edini intervju, ki ga bo dala.
Vrnitev na odre
Pogovor sta začeli z najbolj aktualnim vprašanjem ta hip, in sicer, ali se Pika Božič po vseh teh letih znova vrača na glasbeno sceno. Ko jo je organizator koncerta poklical za nastop, je bila njena prva misel: "Če se norca delajo (smeh) ... Na koncu sem se odločila bolj za to, da jaz podoživim nekaj. Tega se zelo veselim, ne bom lagala. En takšen izziv mi je mogoče v tem življenjskem obdobju skakati (po odru) tako kot pri 16, ampak ja, seveda je malo treme prisotne, predvsem je velika odgovornost. Nekakšna pričakovanja verjetno ljudje imajo in moja naloga je seveda, da jim ugodim. Skratka, da jim pričaram nekaj, kar so prišli tja iskat."
Prihajajoči nastop jemlje zelo resno, priprave nanj so se začele že pred tedni, saj, kot pravi, je morala priti nazaj v formo: "Zdrava trema je vedno dobrodošla, zato ker potem stvar jemlješ resno, ampak tudi jaz grem tja po to mojo duševno hrano, ki me je toliko in toliko let v bistvu polnila."
Spomnimo, da je že pri rosnih 16 letih podpisala pogodbo z glasbeno založbo. Svoj skok v glasbene vode je začela s Simonom Šurevom (ki je danes uspešen poslovnež v Ameriki) v Sound Attack, njuno uspešnico Ko te ni pa si še danes radi zavrtimo. Pozneje se je podala na samostojno pot s premori in porodi, še danes pa marsikdo rad zažura na njen veliki hit Vem, da misliš name. Mlajše generacije pa si jo najbolj zapomnijo po pesmi Komar, ki jo je odpela s Čuki.
"V bistvu sem bila res mlada, pravzaprav neizkušena življenja, tako da se je mogoče vsak problem, vsaka negativna stvar zdela precej večja, kot je mogoče bila v resnici ... Danes sem mogoče veliko bolj ponosna na to mojo zgodbo, kot sem bila takrat. Je pa res, da se počutim, kot da je del mojega prejšnjega življenja."
Z leti je dobila debelejšo kožo za določene zadeve in kot pravi, ji je manj mar, kaj si drugi mislijo o njej. "Čeprav, bodimo iskreni, vsi smo ljudje, vsi imamo občutke, vsem je lahko hudo. Še vedno te seveda lahko vsaka stvar prizadane, ne glede na to, kako zelo izkušen si in kako si na to pripravljen. Čisto vseeno ti ni nikoli."
Novo poslanstvo – psihologija človeka
V pogovoru sta se med drugim dotaknili tudi današnje glasbene scene in kaj bi danes izkušena Pika Božič svetovala mladim, ki se šele podajajo na glasbeno pot. Seveda je glasba le en del njenega življenja. Pred časom je našla še eno poslanstvo. Zadnja leta se izobražuje na področju psihologije človeka.
"Mene zanima človek, njegov um. Zanimajo me odnosi, zakaj ne gre, zakaj tolikim ne gre, ne speljejo, ali so to partnerski ali poslovni odnosi, družinski odnosi. Kje je ta trik, zakaj smo postali narcisoidni, individualisti," pravi pevka, ki ima svoje delavnice, veliko pa predava tudi o samopodobi.
Obvladovanje čustev
Dotakneta se tudi teme, ki je v zadnjem času zelo popularna: izgorelost oziroma sindrom kronične utrujenosti. Kar nekaj znanih Slovencev je javno spregovorilo o svoji izkušnji, nekateri pišejo tudi knjige.
"Te izgorelosti je res veliko. Težko sodim, jaz nisem zdravnik, jaz ne postavljam diagnoz ... Znanstveno je dokazano, da 75 do 90 odstotkov ljudi, ki prestopi vrata zdravnika, zaradi katerega koli stanja, je pravzaprav ali čustveno ali psihično pod stresom. Stres obstaja, ampak je čustven ali psihološki," pojasni Pika Božič.
V nadaljevanju doda: "Menim, da v bistvu tukaj govorimo o nezreli čustveni inteligenci. To ne pomeni, da ljudje niso čustveni, ampak da ne obvladujejo svojih čustev. To je že od nekdaj veljalo, ogromno bolezni, pred časom so bile to histerije, ženske so zdravili proti histeriji v 19. stoletju, v 20. stoletju je bila to depresija, anksioznost, tesnoba, zdaj v 21. stoletju je pa to burnout. Konec koncev, ko potegnemo črto, se mi zdi, da je rdeča nit vsega dejansko obvladovanje čustev. Ker mi ljudje smo čustvena bitja, mi vso paleto čustev, ki jo poznamo, jo moramo imeti, jo uporabljamo, je to ... živimo s tem pravzaprav. Samo če mi živimo v strahu, neskončnem strahu, enostavno se bo nekje poznalo. Če živimo vsa ta negativna čustva, tukaj ne govorimo samo o strahu, jezi, žalosti ... tukaj zraven je tudi zavist, sovraštvo, potreba po pozornosti, tekmovalnost. To je neskončno število stvari, katere če jih ne znaš kontrolirati, te pripeljejo tudi do izgorelosti verjetno."
Egocen doba družbenih omrežjih
Piko Božič, ki je svojo kariero začela, ko so še ljudje klicali na radie za glasbene želje, je danes sicer prisotna na družbenih omrežjih, ampak je, kot pravi, zelo slabo odzivna. Medtem ko spremlja, kaj se dogaja, jo skrbi, kam to pelje.
"Tukaj govorimo v bistvu o tem, kar je že malo narcisoidna motnja, kar je pa že druga stvar. Ko si ti pravzaprav center sveta. Ko je samovrednotenje odvisno od tega, kako te vrednoti svet. To so socialna omrežja in žalostno je, ko mladi sebe in svojo samopodobo vrednotijo s kliki. Koliko je lajkov, kakšni so komentarji. In tukaj je problem, ker virtualni svet ni več virtualni svet, to je neka realnost, ki jo imamo zdaj. A žal ni. Ker slike, ki jih gledamo, niso nobena realnost. Vse imajo filtre, vsi imajo idealno življenje, nihče ne ve, kaj se za tisto sliko pravzaprav dogaja. Kako zelo to zavajanje vpliva na mladega človeka, ki je še neizoblikovan. In ta del mene zelo skrbi. Narcisoidnost pa seveda vodi v to, da je neskončna potreba po 'skrolanju'. Problem tega je, da se ti zdi, da bo naslednji slide rešil tvoje življenje. In ne moreš nehati."
Opisuje se kot prava zapečkarica, dom ji veliko pomeni, še posebej velik poudarek pa da na red in čistočo.
"Otroka ne rodiš zase"
Pika ima tri otroke, dva iz razmerja z Dejanom Kontrecem in hčerko Lilo iz zakona z Andrejem Slaparjem: Liu je študentka likovne pedagogike, Taj je predan hokeju, Lila pa hodi v četrti razred. Kar se tiče njihovih medsebojnih odnosov, odgovori:
"Mislim, da imamo odličen odnos, ampak to verjetno reče vsak starš. Predvsem se mi zdi bistvo, da se zavedaš, da otroka ne rodiš zase, da ga imaš pravzaprav na izposojo. Mene je to v bistvu naučil Tajev odhod, ko je pri 15 šel od doma. (Taj je šel po stopinjah svojega očeta in trenutno v Ameriki trenira hokej, op.a.). Takrat sem se v bistvu šele zavedala, da bi ga lahko potegnila nazaj, pa bi ostal pri mamici v gnezdu, ampak on mora živeti svoje življenje ne mojega."
Ljubezen ni dovolj za srečen zakon
Pika med drugim spregovori tudi o tem, ali verjame v srečen zakon in kakšen je recept za uspešno zvezo.
"Če želiš imeti v zakonu ljubezen, eno od sestavin, potem samo ljubezen ni dovolj za srečen zakon. Ljubezen je dovolj za ljubezensko zgodbo, ne za življenjsko zgodbo. Za življenjsko zgodbo, kot je recimo zakon, pa potrebuješ en kup drugih stvari ... Včasih rečejo, a potem ni pomembna ljubezen. Seveda, da je. Zelo je pomembna, ampak mogoče je drugačna, malo drugačna, ti se s človekom postaraš, ti greš s človekom skozi težke preizkušnje v življenju, izgube staršev, smrti staršev, padce, vzpone, skozi vse in ta človek ni nujno tisti, v katerega si tako na smrtno zaljubljen. Tako da srečen zakon, jaz mislim, je stvar vrednot, prioritet."
Še naprej spremljajte Metropolitan.si, saj kmalu prihaja nov podkast Greenroom.
https://www.metropolitan.si/scena/tv-voditeljica-urska-pirs-se-vraca-nov-podkast-greenroom/
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"