Darjo Hrib , R. K. | 15. 7. 2022, 18:00

Legendarni glasbeniki - Nirvana, Pearl Jam in Soundgarden - združeni v Tretjo skrivnost

Profimedia/fotomontaža

Ste tudi vi med oboževalci slavnih grandžerskih skupin? Potem vas bo zagotovo razveselila novica, da so njihovi člani po 30 letih ustanovili novo glasbeno "superskupino".

Najbrž se v obdobju odraščanja le redkokdo ni srečal s klasičnimi grandžerskimi glasbenimi skupinami, ki so na lestvicah popularnosti kraljevale pred 30 leti, ko je bil ta glasbeni žanr na svojem vrhuncu. Nova zvrst je takrat povozila punk in in ostale popularne podžanre rock glasbe. Skupine kot so Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains ali Soundgarden pa so se kmalu zapisale med glasbene legende.

Profimedia

Gradndžerje so zaznamovale smrti frontmanov skupin

Grandž se je rodil v amerškem mestu Seattle v zvezni državi Washington, od koder prihajajo tudi vsi prej omenjeni. Skoraj vse naštete skupine so v karieri zaznamovali večji pretresi, predvsem prezgodnje smrti frontmanov. Med prvimi je leta 1994 odjeknila smrt legendarnega Kurta Cobaina, pevca in kitarista skupine Nirvana. Skoraj desetletje kasneje je preminil Layne Staley, frontman benda Alice in Chains, še 15 let kasneje pa tudi vokalist Chris Cornell iz skupine Soundgarden. V polni postavi tako danes izmed naštetih glasbenih skupin delujejo le še Pearl Jam.   

Po smrti Kurta Cobaina je skupina Nirvana razpadla. Bobnar skupine Dave Grohl je kmalu ustanovil skupino Foo Fighters, ki se je žanrsko nekoliko odmaknila od grandžerskega zvoka, z njo pa še danes žanje velike uspehe. Medtem ko je bil njihov basist Krist Novoselic, ki ima sicer hrvaške korenine, s svojimi novimi glasbenimi projekti nekoliko manj uspešen. 

V novi superskupini so se združili prekaljeni mački žanra

Morda je ravno zato nova glasbena tvorba, v kateri sodeluje nekdanji basist Nirvane, toliko bolj nepričakovana. Da ima novo skupino, je Novoselic omenil na Twitterju. A to ni le navadna glasbena skupina, temveč "supergrupa", ki jo sestavljajo sami prekaljeni mački žanra. Pričakovanja so bila že samo zaradi tega dejstva visoka. Le kdo izmed tistih, ki so odraščali v devetdesetih in si s pomočjo tovrstne glasbe lajšali najstniške fustracije, ne bi pomislil, da bo tovrstna glasbena formacija že zaradi odmevnih imen imela poslušalcu ponuditi nekaj več. 

Mike Hipple

Skupino 3rd Secret Poleg že omenjenega Novoselica sestavljajo še Kim Thayil, soustanovitelj skupine Soungarden, Matt Cameron, nekdanji bobnar pri Pearl Jam, ter vsestranski glasbenik Bubba Dupree. Pod enim imenom so tako združeni ustvarjalci treh izjemnih in na razvoj žanra najbolj vplivnih grandž skupin.

Je pričakovati preporod grandža vendarle preveč?

A že hitro poslušanje albuma, ki je naslovljen kar po imenu skupine, namigne, da to morda vendarle ni preporod grandža, ampak le zelo jasno potrdilo, da so se vsi, ki so nekoč ustvarjali ta zvok, že davno premaknili drugam.

Nekoč na robu kontroverznega, ko so na eni strani s prebrisano simboliko naslavljali najbolj kritične družbene problematike, od drog in samomorov do depresije in družbene razklanosti, na drugi strani pa s precej bolj robustnim pristopom do rokerskih smernic mirili najstniško tesnobo, danes taisti glasbeni titani dostavljajo precej bolj olikane – in polikane – napeve, ki jih sami opredeljujejo kot altfolk, ki se je srečal z grandžem.

Profimedia

Nov zvok daleč od nekdanje agresija in obupa

Vem, da bo vse v redu, ostani močan, moj ljubi, pojeta Jillian Raye in Jennifer Johnson, vokalistki skupine in hkrati najmlajši članici, ki sta s Chrisom Novoselicem prej sodelovali pri lokalnem glasbenem projektu Giants in the Trees. Njun prefinjeni, lahkotno raskavi, a še vedno zelo pravljični vokal, je potem podložen z umirjenimi indie folk melodijami, daleč od agresije in obupa, ki je nekoč vrel iz notnih zapisov pionirjev grandža.

Profimedia

Med poslušanjem se le tu in tam zgodi preobrat, da igrivost teh glasbenih legend pokuka na plano. Recimo v skladbi I Choose Me, ko se že na začetku začuti, da je to morda vsaj rahel prestop v bolj tipično grandžersko pozibavanje z ritmičnim kitarskim žaganjem in hipnotičnim bobnarskim tempom.

Zdi se, da se glasbeniki danes trudijo biti prijazni in neškodljivi

Podobno izstopa skladba Diamond In The Cold, veliko bolj teatralna rokerska stvaritev, kjer razsežnost vokala odlične Jillian Raye dovoli, da poslušalec ves čas niha med počasnim potapljanjem v globine lirične naracije in bolj zasanjanem, skorajda psihadeličnem lebdenju na refrenskih visokih notah. Tem glasbenikom vsekakor ne moremo očitati pomanjkanja talenta.

Profimedia

A kaj, ko v celostnem preletu prvenca skupine 3rd Secret nikakor ne pridemo niti blizu temu, kar bi si od mozaika, sestavljenega iz največjih imen grandža, želeli. Čeprav so združili moči najmočnejših, so pristopili strašansko previdno, kot da se na vse pretege trudijo biti prijazni, neškodljivi, celo pomirjajoči. S temi komadi bi brez težav nastopili na rojstnodnevni zabavi še tako občutljivega družbenega kritika in ga ne bi niti malo podražili.

So točno to, kar grandž nikoli ni bil

Če je grandž včasih rjovel o podganah v kletkah in Jeremyju, ki je 'spregovoril' v razredu, če je Sound­garden nekoč opeval temačnost, ki se skriva za lažnimi nasmehi in belimi ograjami navidezne ameriške idile, in rotil črno sonce, da spere dež, je to drzno simboliko zdaj zamenjala nekakšna umetna toplina, spoj prijaznosti, razumevanja in umirjenosti.

S tematikami o izgubljeni ljubezni, trpki izgubi in celo maščevanju bi pričakovali nekoliko bolj udaren pristop, a se zdi, da je tale grandžerski pes zelo lepo vzgojen. Ne grize. Tudi zalaja bolj redko. Tako smo po četrt stoletja nekdanji zagreti podaniki grandža dobili bend, ki si ga ne bi mogli zamisliti niti v najbolj divjih fantazijah (no, morda bi dodali še Billyja Corgana iz skupine Smashing Pumpkins), ki pa je točno to, kar grandž nikoli ni bil – priden in lepo vzgojen.

*Prirejeno po članku Razkrita tretja skrivnost, ki ga lahko v celoti preberete v aktualni številki revije Metropolitan.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc