Velika izguba za naše južne sosede.
Umrl je eden najbolj znanih hrvaških skladateljev Stjepan "Stipica" Kalogjera. V bogati glasbeni karieri je ustvaril in aranžiral več kot 4000 del za različne glasbene sestave. Posebej uspešni so bili njegovi aranžmaji za pesmi Galeb, Skalinada in Cesarica. Star je bil 90 let.
Skladatelj, aranžer, dirigent in producent Kalogjera je bil dolgoletni član Hrvaškega društva skladateljev, iz katerega so sporočili novico o njegovi smrti. Rodil se je leta 1934 v Beogradu in že od malih nog kazal izjemno nadarjenost za glasbo. Najprej je začel igrati violino, nato trobento in klavir, diplomiral pa je na Medicinski fakulteti v Zagrebu.
Njegova profesionalna glasbena pot se je začela leta 1958, ko je postal član Plesnega orkestra Radia Zagreb, današnjega Big Banda HRT. V tem orkestru je bil trobentač, nato pianist ter zatem glasbeni producent.
Uglasbil je okrog 70 zabavnih skladb, med katerimi izstopajo Vino i gitare, Ti si moja obala, Dobra večer, Uzorita, Sviraj mi, gitaro in Margarita. V svoji bogati karieri je zložil in priredil več kot 4000 del za različne glasbene zasedbe, od manjših sestavov do simfoničnih orkestrov. Posebej uspešne so bile priredbe za pesmi Galeb, Skalinada in Cesarica, za katero je leta 1994 prejel nagrado porin za najboljši aranžma.
Istega leta je skupaj z Arsenom Dedićem prejel porina kot najboljši producent za album Tihi obrt in leta 1998 skupaj z njim porina kot najboljši producent za album Ministrstvo straha. Leta 2010 je sledil še porin za življenjsko delo.
Prispeval je tudi glasbo za muzikala O'Kaj in Kaj20, ki so ju z velikim uspehom uprizorili v zagrebškem gledališču Komedija. Komponiral je še glasbo za animirane filme in otroške televizijske serije. Kot skladatelj in aranžer je sodeloval na številnih domačih in tujih festivalih zabavne glasbe, med drugim v Zagrebu, Splitu, Opatiji in Bratislavi, ter prejel več prvih nagrad. Na festivalu v Splitu je bil od 80. let dalje tudi šef dirigent festivala.
Njegovo umetniško delo je zaznamovala edinstvena sposobnost združevanja inovativne harmonije, bogate instrumentacije in nepogrešljive čustvene globine, njegov prispevek k hrvaški glasbi pa je glasbeni pisec Siniša Škarica primerjal z velikani, kot je Quincy Jones.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"