Z eno najbolj prepoznavnih slovenskih glasbenih skupin smo se pogovarjali o menjavah vokalistk, pisanju glasbe in eksperimentiranju v mladosti. Izvedeli smo tudi, zakaj so morali preložiti veliki koncert, ki so ga jeseni načrtovali v ljubljanskih Križankah.
Skupina Tabu je na slovenski glasbeni sceni že 25 let. V tem času so nanizali številne uspešnice in zdi se, da je na to komaj kaj vplivalo dejstvo, da so v času svojega delovanja zamenjali več pevk. S prihodom Katarine Samobor je svež veter v skupini zapihal že četrtič, a kljub temu Tabu ostajajo zvesti svojemu stilu.
Po besedah bobnarja skupine Primoža Štormana je energija v bendu v tem času celo zrasla, čeprav je, kot pravi, ni nikoli primanjkovalo. "Tabu je pred leti nastal iz ene velike želje in energije po ustvarjanju. S prihodom Katarine po smo jo še povečali."
Spremembe so največkrat na bolje
Preden so jo našli, so preizkusili kar nekaj pevk. "Vedno pa se ravnamo po intuiciji. Katarina je prišla, odpela en komad in to je bilo dovolj. Očitno smo imeli prav, saj jo ljudje dobro sprejemajo." Menjava je bila zdaj, ko imajo s tem že prakso, tudi nekoliko manj stresna. "Bilo je nekoliko lažje, saj smo vedeli, da bomo ob dobri izbiri, delali naprej, tako kot je treba. Vsi vemo, da v življenju pač pride do sprememb. Največkrat so te spremembe na bolje," Kot je dejal, da se je Katarina odlično vklopila v skupino.
"Čeprav je kar nekaj let mlajša od nas, se odlično razumemo. Takoj, ko je prišla v bend, smo odšli na snemanje v Mostar, kjer smo se dodobra spoznali in postali prava klapa."
Razlogi za odhode pevk so bili različni. Nini Vodopivec, s katero je skupina zaslovela, je odpovedal glas, s Tino Marinšek so se skrhali odnosi, Eva Beus se je za odhod iz skupine odločila po tem, ko je odšla na porodniški dopust. "Za Evo nam je bilo žal, da se je tako odločila, saj smo skupaj z njo v Tabu vložili veliko energije in truda. Ampak odločitev je njena." Kot je dejal, so ostali v dobrih odnosih, pogrešajo pa vse tri pevke, ki so skupino zapustile. "Vsaka je dala svoj pečat. Upamo, da bomo nekoč naredili koncert, kjer se bodo združile prav vse."
Recept za uspešnice imaš ali pa ne
Vloge, ki jih imajo člani v skupini, tudi s prihodom Katarine ostajajo enake. Bas kitarist Iztok Melanšek še vedno skrbi za besedila, pri čemer se poskuša vživeti v vlogo pevke skupine. Na tak način je nastal tudi singel Vsak dan, na katerem se je skupina prvič predstavila z novo vokalistko. "Skladba je nastala po prihodu Katarine. Težko je pisati na pamet in za nekoga, ki ga ne poznaš. Vsak dan je točno to, kar bi človek pričakoval od ene klasične 21-letnice. Čutiti, sprejemati in živeti življenje. Katarina potrjuje, naš Izi še vedno obvlada. Imamo to srečo, da smo se našli ravno pravšnji. Že 25 let sami ustvarjamo glasbo in sami odločamo o svoji prihodnosti."
Recepta za pisanje uspešnic sicer ni lahko ubesediti. "To imaš ali pa nimaš. Drugače bi vsi ljudje znali vse, pa ne znamo. No, nekateri znajo vse, samo oni žal res ne vedo, da ne znajo nič."
Nekoliko manj znano je, da so se člani skupine pred leti preizkušali tudi v nekoliko trših glasbenih zvrsteh. Bobnar Primož in nekdanji kitarist Marjan Pader, ki je bil tudi eden od ustanovnih članov Tabujev, sta pred ustanovitvijo skupine igrala v metal skupini Interceptor. Kljub temu, da je šlo tam za precej drugačno glasbo, pa prehajanje med glasbenimi zvrstmi zanju ni bilo preveč težavno. "Vsak od nas je že prej bil v različnih glasbenih zasedbah. Marjana je na koncu res premamil metal, ampak kolikor vemo, se je imel z nami lepo."
"Govorimo o obdobju, ko si mlad in eksperimentiraš. Danes ti je všeč to, naslednji dan bi nekaj drugega. Najbolj nalezljiva in odločilna stvar ob nastanku Tabuja je bila energija, ki smo jo takrat delili med sabo. To nas je vleklo naprej."
Na živce si gredo manjkrat, kot se imajo radi
Kljub temu, da so na sceni že četrt stoletja, z ohranjanjem rockerskega življenjskega sloga nimajo težav. Zagon jim daje tudi mlada energija v podobi Katarine. "Svež zagon zagotovo je. Je pa res, da nam tamladi kondicijsko težko sledijo (smeh). Zadnjič smo imeli turnejo treh nastopov zapored, pa pri tretjem je bilo za nekatere že precej naporno. Predvsem za tiste mlajše."
Tudi po vseh teh letih še vedno ostajajo tesno povezani in se med seboj radi družijo. "Morda ne tako intenzivno kot včasih, ko smo bili skoraj vsak dan skupaj. Naši koncerti so druženje. Na koncerte se vedno vozimo skupaj v kombiju, kjer se izvajajo norčije že 25 let. Potem gremo vsakič na odlično večerjo. Na koncu se spogledujemo še na odru. Kaj bi si želeli več! Na živce si gremo manjkrat, kot se imamo radi. To je recept, ki ga priporočamo vsem."
V letih, odkar skupina Tabu deluje, se je precej stvari spremenilo tudi v tehnološkem smislu. Če so med mediji za poslušanje glasbe nekoč prevladovale zgoščenke, se je do danes vse digitaliziralo in preselilo na splet, pomembno vlogo so začela igrati družbena omrežja. A po besedah Štormana to za člane Tabujev ne predstavlja nobenih težav. "Mi smo v osnovi še vedno radi moderen bend. Vse te nove oblike sprejemamo in jih tudi obvladujemo. Napredek vedno bo, jokanje in obujanje starega ni nikoli preveč dobro."
Veliki koncert preložen za nedoločen čas
Do prehoda z analognega na digitalno je prišlo tudi pri postopkih snemanja glasbe, ki so se zato v nekaterih pogledih precej spremenili. Tudi do tega prehoda člani skupine nimajo nobenih zadržkov. "Imamo to prednost, da znamo primerjati, kar nam pride prav pri nastajanju novih skladb. Nekateri analogni postopki pri snemanju, še danes veliko bolje zvenijo kot novejše metode."
25-letnico delovanja skupine so Tabuji sprva nameravali proslaviti z večjim koncertom v ljubljanskih Križankah, ki naj bi se po prvotnih načrtih odvil jeseni, a so zaradi Evine odločitve, da zapusti skupino, vse priprave padle v vodo in so bili koncert prisiljeni premakniti za nedoločen čas. Kdaj se bo koncert odvil, trenutno ni znano. Kot že rečeno, pa si želijo tudi, da bi nekoč vse štiri pevke, ki so zaznamovale skupino, enkrat skupaj zapele na velikem Tabu koncetu. "Bomo videli, kaj bo prinesel čas."
Za konec nas je zanimalo, ali so tudi na slovenske glasbenike vplivale podražitve in inflacija, ki smo ji bili priča v zadnjem obdobju. "S tem se nismo ukvarjali. Naša cena je, kot je, nastopov pa tudi ni manj. Gledamo pozitivno naprej," je zaključil Štorman.
https://www.metropolitan.si/scena/glasba/slavni-reper-in-tha-house/
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić