15. 3. 2024, 13:37 | Vir: STA
V Ljubljani bo odmevala glasba v duhu dobrodelnosti!
Vsa zbrana sredstva od prodaje vstopnic bodo po pokritju osnovni stroškov, kot sta najem dvoran in tehnika, namenili društvu Rdeči noski.
V Ljubljani se danes začenja dvodnevni metal festival ob 25. obletnici začetka delovanja prvega slovenskega spletnega medija za metal glasbeno sceno Paranoid. Kot je za STA pojasnil urednik Paranoida in soorganizator festivala Dejan Klančič bo ob tej priložnosti v duhu dobrodelnosti na odre treh prizorišč stopilo 26 slovenskih glasbenih skupin.
"Sprva smo skladno z leti delovanja načrtovali 25 glasbenih skupin. Toliko smo jih na začetku tudi imeli," je povedal Klančič in dodal, da so naknadno vključili še dolgo neaktivno zasedbo z Obale Root A' Balluta, za katero so izvedeli, da po skoraj 20 letih spet vadi. Kot je še povedal organizator, 26 skupin tudi simbolizira njihov namen, da se po 25 letih ne ustavijo, ampak gledajo naprej.
Na festivalu, ki ga uredništvo Paranoida organizira skupaj s kulturnim društvom Veseli dihurčki (Dirty Skunks), se bodo na treh prizoriščih ljubljanske Metelkove med drugim predstavile glasbene skupine Chains, Dekadent, Morost, Mist, Sarcasm, Smrt, Kamra in Sovrag.
Kot je pojasnil Klančič, ki je mesto urednika prevzel od začetnika Paranoida Petra Gregorca, želijo prostor nameniti izključno slovenskim skupinam, saj domačo sceno že dolgo postavljajo na prvo mesto. Slovenskim zasedbam med drugim dajejo prednost pri recenzijah albumov in tovrstnim novicam posvečajo posebno pozornost na spletni strani medija, je povedal.
"Paranoid je že od nekdaj imel močno povezovalno vlogo različnih dejavnikov, vsem pa ponuja enako prostora," je poudaril Klančič. Glasbenih skupin tako ne ločujejo glede na velikost, pač pa zgolj po žanru.
Po Klančnikovih besedah zaradi dosega, ki so ga sčasoma pridobili, dosežejo več občinstva, s čimer skupinam pomagajo pri njihovi prepoznavnosti. Dodal je, da je bil Paranoid posebnega pomena v času pred pojavom družbenih omrežij, ko je glasbenim skupinam, organizatorjem in obiskovalcem koncertov ponujal tudi forum za izmenjavo informacij. "Pokrivamo segment slovenske kulture, ki mu večji mediji poredko namenijo čas in prostor," je še poudaril Klančič.
Kot je spomnila urednica Paranoida Aleksandra Rajković, so v času, ko koncertov ni bilo zaradi pandemije, prostor na spletni strani namenili novi rubriki Snovalci slovenske metal scene. "V nizu intervjujev smo dali priložnost tako večjim kot manjšim organizatorjem koncertov iz vseh slovenskih regij, da za spremembo namesto nastopajočih sami stopijo v ospredje," je povedala.
"Ni tako, da se v ekipi odpovedujemo honorarju, honorarjev enostavno ni," o prostovoljnem delu ekipe pove Klančič in doda, da Paranoid nima nobenega vira, iz katerega bi lahko črpal, da bi financiral uredništvo, ki že od nekdaj temelji na prostovoljstvu. "Vse nas žene nesebična ljubezen do glasbe in njene promocije," je poudaril. Peter Gregorc pa je dodal, da je prostovoljno delo tudi neko sito, ki loči tiste, ki imajo res radi metal od tistih, ki bi pisali za denar.
V tem duhu so se organizatorji odločili, da bo festival dobrodelne narave. Vsa zbrana sredstva od prodaje vstopnic bodo po pokritju osnovni stroškov, kot sta najem dvoran in tehnika, namenili društvu Rdeči noski. Na spletni strani pozivajo, naj ljudje društvu donirajo tudi, če se ne bodo uspeli udeležiti njihovega festivala.
Kot je še povedal Klančič, je dobrodelnost ob četrt stoletja neprekinjenega delovanja medija tudi korak k izboljšanju podobe metalcev v očeh javnosti, ki se je po njegovi oceni pogosto drži negativen predznak.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču