Borut Omerzel | 5. 9. 2017, 00:00 | Vir: Playboy

San Rocco v Brtonigli vabi na istrsko simfonijo

Dean Dubokovič

Hrvaška Istra se ne ponaša le z živopisno obalo, posejano s starodavnimi mesteci in hoteli, in z magično notranjostjo, polno historičnih biserov in vil sredi unikatne narave, ampak tudi z gurmanskimi presežki. Del te zgodbe je že 13 let tudi butični heritage hotel&gourmet restaurant San Rocco v Brtonigli.

Zadnjih pet let je to najboljši hrvaški heritage hotel ter ena najboljših in najbolj priznanih hrvaških restavracij. Vse skupaj se je začelo leta 2004, ko je Tullio Fernetich z ženo Rito v svojem rojstnem kraju obnovil podedovano posestvo ter odprl restavracijo in butični hotel San Rocco z velikim parkom in nasadom oljk.

Takrat še ni bilo petzvezdičnih rovinjskih Monte Mulinija in Loneja, pa tudi štirizvezdičnih hotelov še ni bilo na Hrvaškem v izobilju. S tem sta zakonca smelo pokazala pot tako istrskemu kot tudi hrvaškemu butičnemu hotelirstvu. Hotel ima 14 dvoposteljnih sob s francoskimi posteljami, kar je za Playboy seveda pomemben podatek, razlikujejo pa se po velikosti, položaju in opremljenosti. Vsaka soba je urejena nekoliko po svoje, vse pa zaznamujejo detajli iz lesa, kamna in kovanega železa, ki sobam vdahnejo tamkajšnjo tradicijo. Del velikega parka je velik odprt bazen, nekaj korakov stran pa je še notranji wellnes z bazenom, savno in džakuzijem ter čudovitim pogledom na okolico.

Staršema sta se z leti pri poslu pridružila otroka Teo in Luana, ki skrbita za unikatnost jedilnega lista, Teo pa ima kot somelje na skrbi tudi vinsko karto, ki šteje več kot 250 etiket. Poleg tega je vrli mladenič tudi predsednik hrvaške JRE (Jeunes Restorateurs d’Europe), ki šteje 14 najbolj priznanih hrvaških restavracij, tako da dobro ve, kaj se dogaja tako doma kot po svetu. »V Istri se res vrhunsko dela,« nam reče, medtem ko chef Voljen Panić za nas že pripravljala prve jedi. »Dokaz tega je tudi to,« nadaljuje, »da je letos rovinjski Monte, ki je tudi član JRE, dobil Michelinovo zvezdico. To je velika stvar za vse nas, za vse hrvaške restavracije. Naš San Rocco pa je dobil zelo dobro priporočilo. V San Roccu smo zaljubljeni v hrano in v čarobni svet gastronomije, v vsem tem pa predvsem neizmerno uživamo,« nas je poetično povabil, naj se iz razkošnega, a domačnosti polnega hotelskega salona preselimo v notranjo restavracijo, ki diskretno sprejme 20 gostov. Sicer bi z veseljem sedli za mizo tudi zunaj, kjer lahko s pogledom na čudovit vrt z bazenom obeduje 40 gurmanov, a je bil ravno ta aprilski dan vremensko malce preveč muhast.

Njihovo moderno kuhinjo, ki je tesno povezana s tradicijo in strogo z lokalnimi sestavinami, se najlaže spozna, kot pravi gospod Teo, s sezonskim degustacijskim menijem, ki je sestavljen iz sedmih hodov. Nam pa je bilo dano okusiti številne umetelne stvaritve, ki jih je vse zaznamovala simfonija skladnosti, tako značilna za celoten San Rocco. Jedi so prefinjeno do potankosti domišljene, a pri nobeni ni čutiti, da bi se želeli bahati, da bi želeli bili pretenciozni.

Najprej je zadišalo iz košarice, polne sveže pečenega domačega kruha treh vrst, ki ga ponosno ponudijo s svojim oljčnim oljem, ki se že nekaj let ponaša z uvrstitvijo v svetovno priznani vodnik Flos Olei. Ta velja za neke vrste biblijo oljčnih olj. Sledila je hladna buzara iz dagenj s kremo iz domače rikote in istrskim žafranom, domačo šalšo in morsko granito. Zaužili smo samo esenco morja! Sledila je rižota s šparglji in škampi. Za njo pa boškarinov jezik, kuhan pri nizki temperaturi in serviran z omako velouté iz koruze s karameliziranimi listi žajblja. Jagnjetino na tri načine sta spremljali dve vrsti majoneze, ena je bila s čemažem in oljčnim oljem ter druga s papriko.

Odličen tunov tartar ‒ surov tun, mariniran v domačem vinskem kisu Cavallier, dopolnjen z divjim svežim koromačem in peno iz kisa ‒ nas še ni pokončal, zato smo zmogli še linguine s kapelungami z navadnim morskim koprcem. Nismo se mogli ubraniti niti polpetov iz jadranskih lignjev, paniranih v skorjici iz črnega kruha in postreženih z majonezo iz oljčnega olja. No, zdaj so v kuhinji očitno opazili, da naše omizje že malce teže diha, zato je po krasnem premoru prišla na vrsto sladica, ki predstavlja celoten teritorij San Rocca. Tam imajo štiri barve zemlje, ki so jih pričarali s kakavom, breskovim kompotom, spužvo iz tartufov in moussom iz oljčnega olja.

Vseh teh jedi resda ni na meniju, zato redno ponudbo le preverite na san-rocco.hr. Obiščete pa jih lahko vse dni razen v ponedeljek, ko počivajo. No, na ta dan se zato lahko ustavite v njihovi bližnji izpostavi Primizia Food & Wine, ki je uvrščena v prestižni gastro vodnik Gault Millau, najdete pa jo v samem središču Brtonigle. Razen v torek tam kuhajo tradicionalne istrske jedi, pečejo dobrote v krušni peči, na različne načine pripravljajo meso boškarina in tudi pice, vse to pa dopolnjujejo odlična lokalna vina. Da, Brtonigla je še z drugimi bližnjimi konobami Istra v malem.

TEKST Borut Omerzel
FOTO Dean Dubokovič

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc