28. 4. 2022, 18:49
JSKD se pridružuje mednarodnemu dnevu plesa
Slovenska plesna skupnost bo mednarodni dan plesa proslavila s poslanico Jasne Knez in plesno intervencijo z naslovom Premik v boljšo prihodnost.
Ob mednarodnem dnevu plesa, ki ga obeležujemo 29. aprila, svetovna organizacija za uprizoritvene umetnosti ITI - International theatre institute v svet pošilja tradicionalno poslanico izbranega ustvarjalca iz vrst scenskih umetnosti.
Letos je čast, da pripravi poslanico, pripadla baletni plesalki in umetniški direktorici Korejskega narodnega gledališča Kang Sue-jin. Praznovanju mednarodnega dneva plesa pa se že vrsto let pridružuje tudi slovenska plesna skupnost. Društvo za sodobni ples Slovenije (DSPS) in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD - oddelek za ples) sta k pripravi letošnje poslanice povabila Jasno Knez, plesalko in koreografinjo, ki je za svoje delo prejela številna priznanja in nagrade, med drugim leta 2013 nagrado Ksenije Hribar za življenjsko delo, ki jo podeljuje DSPS.
Poleg poslanice bodo člani slovenske plesne skupnosti dan proslavili s posebnim, sedaj že tradicionalnim javnim dogodkom, ki sta ga vsebinsko zasnovali in pripravili plesalki in koreografinji Urška Centa in Kristýna Šajtošová iz kolektiva Platforme NEST, dogodek pa bo potekal v organizaciji DSPS.
Plesna intervencija ob mednarodnem dnevu plesa z naslovom "Premik v boljšo prihodnost: MOVING ON TO A BETTER FUTURE" je zasnovana kot instantna kompozicija, ki se ji lahko priključi kdorkoli, začela pa se bo v Jakopičevem drevoredu ljubljanskega parka Tivoli ob 17. uri. Z dogodkom, ki se ga vsako leto udeležijo številni ustvarjalci in ustvarjalke s področja plesa, želijo opozoriti na številčnost in veliko zapostavljenost njihovih poklicev tako v družbenem, kot političnem smislu.
Poslanica ob mednarodnem dnevu plesa 2022
Kaj skriva vaše telo? Čustva? Dobro. Poskusite jih spraviti ven. Po hrbtenici navzdol švisne jeza in požene nogo v korak ... Ali pa se zvijaš od smeha.
Otrok se vrže na tla, ko je nejevoljen. Od žalosti se sesedaš in grbiš vase. Je to ples? No, elementi plesa pa že.
Je krik ples? Ali barvica pleše, ko jo potiskamo sem in tja po papirju?
To vse je dokaz, da je gibanje naše naravno stanje. Tako celo zelo vsakdanje, da ga niti ne cenimo dovolj.
Zato smo kar pretreseni, ko vidimo osebo na vozičku, kako pleše! Kako si želi plesati.
Mi, ki imamo gibljive noge in roke, pa se nam največkrat ne da iti na plesne vaje, ali pa kar doma sami zaplesati.
Smo sedeča civilizacija, kar je nenaravno stanje. Pa se nam zato zdi patetično, če nekdo v zanosu govori, kako je v spremenjenem stanju zavesti - ko pleše.
Pišem o plesu - raje pa bi svoje misli izplesala - za mene, plesalko, je to bolj naravno. Telo čutim kot prostoenergijsko napravo. V njem vrejo čustva.
Kot potrebujemo zrak in vodo, da naše telo živi, tako potrebuje duša možnost, da vse to notranje duševno dogajanje izrazimo. Drugemu. Ali samo sebi - da se osvobodimo. Zato govorimo, pojemo, plešemo, rišemo ... Razveselim se, ko vidim otroka, ki navdušeno poskakuje in ploska, ko opazuje drveči vlak.
Ali ko skupinica mladih miga z rameni, ko gre mimo glasbenika na cesti. Ko starejša gospa maha z roko, ko razlaga svoje misli prijateljici.
Vse miga, vse se giblje ... kri mora teči, če hočemo živeti. Po dveh letih zadrževanja in omejevanja - na polje zdaj, v les šumeč!
Valjanje po travi je zametek plesa.
Jasna Knez
Jasna Knez (1949, Trst) nadaljuje tradicijo slovenskega izraznega plesa Žive Kraigher, ta je izhajala iz plesnega izročila Mete Vidmar, ki je v Ljubljani med leti 1933 in 1956 vodila prvo zasebno plesno šolo. Jasna Knez je kot učenka Žive Kraigher stopila na oder z osmimi leti, bila ena najvidnejših predstavnic Studia za svobodni ples, se plesno izpopolnjevala na London Contemporary Dance in v Slovenijo prinesla orientalni ples.
Društvo za sodobni ples Slovenije (DSPS) je krovna organizacija na področju sodobnega plesa v Sloveniji, v katerem se prostovoljno povezujejo ustvarjalci - plesalci, koreografi, pedagogi, teoretiki in kritiki, da bi oblikovali in uresničevali svoje stanovske interese. Prizadevajo si za vzpostavitev prostora komunikacije, ozaveščanje in izgradnjo tradicije sodobnega plesa pri nas, vsestranski razvoj področja sodobnega plesa in pogojev za profesionalno ustvarjanje v Sloveniji. Najvidnejši aktivnosti DSPS sta Gibanica - bienale sodobne plesne umetnosti ter podelitev Nagrad Ksenije Hribar.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah