Ž.A. | 1. 12. 2021, 16:30
Kakšne izjemne uspehe so slovenske penine dosegle na letošnjem prestrižnem tekmovanju v Londonu?
V Londonu je septembra potekalo ocenjevanje najboljših šampanjcev in vseh ostalih vrst penin sveta. Med vsemi je bilo okoli 40 % francoskih šampanjcev, kar je presenetljivo, saj je njihova prisotnost na večini svetovnih ocenjevanj zgolj simbolična. V žiriji so bili ugledni vinski kritiki in trgovci, enologi, sommelierji, publicisti in novinarji iz vsega sveta, ki živijo in delajo v Londonu in Veliki Britaniji, res zelo pestra paleta elitne avangarde. Kako smo se odrezali Slovenci?
Slovenci smo sodelovali s kar 76 peninami
Letos se je v tekmovanje vključilo kar 76 penin in Slovenci smo slavili v 17 kategorijah. Sodelovalo je 258 penečih vin iz celega sveta. Postali smo štirikratni pokalni zmagovalci - Trophy Winners ter osvojili 20 zlatih, 33 srebrnih 2 bronasti medalji.
Največje presenečenje v žiriji so bile ponovno slovenske rdeče penine terana, ki so ponovno prejela imenitna priznanja!
Preberite tudi: Po ostrih kritikah in obtožbah po odmevnem intervjuju se je oglasila Miša Molk
Štajerske penine z načelom Radgonskih goric so predstavljali še Hiša Joannes, Vino Leber in Tajfl Winery. Skupna bera Štajercev je 1 pokalni zmagovalec – Radgonske gorice, 4 zlate in 6 srebrnih. Dolenjska, Posavje in Bela krajina so prideleli 1 pokalnega zmagovalca Karlovček, 6 zlatih, 6 srebrnih in 1 bronasta medalja. Sodelovali so KZ Krško, KZ Metlika, Kunej Vino , Frelih Vino Hrovat, Zidanica Slovenec in Istenič International.
Primorska je v številu na prvem mestu 2 pokalna zmagovalca , Vina Kobal in Super Full, v kategorijah Meditation in Oaky and Toasty, ob tem še 10 zlatih, 17 srebrnih in ena bronasta. Od tega je bilo 7 zlatih, 7 srebrnih v Goriških Brdih, 2 zlatih, 3 srebrne in 1 bronasta na Krasu in na Vipavskem 6 srebrnih medalj.
Sodelovali so Medot, Silveri, Čehovin, Super Full, Tiefengraber, Vinarstvo Kobal, Štoka, Vinarstvo Zarova, Vinarstvo Rebula, Vipava 1894, Vinarstvo Zalatel in Vinarstvo Pulec, Kristalvin, Vina San Martin, Vina Čotar, Patrick Simčič Wines, Penina Štrukelj, Vina Benčina, Silveri in Bjana.
Skupno 32 slovenskih vinarstev!
Kako poteka ocenjevanje?
Penine so kategorizirane v devetnajst ocenjevalnih kategorij. Tako so ob klasičnih kategorijah – vintage, classic, creamy, dessert in gastronomic, bila še precej ameriško obarvana priznanja – summer days, fruity and floral, sea breeze, meditation, first date in love and hate, ki so temu ocenjevanju dodale še novo dimenzijo. V prvem delu ocenjevanja je potekal razpored vzorcev v najbolj primerno kategorijo, temu pa je sledilo ocenjevanje njihove kvalitete.
The World Finest Glass of Bubbly London 2021
Angleški, še posebej londonski trg, je največje križišče vseh penin na svetu. Slovenija na prestižnem tekmovanju tekmuje že četrto leto in vsako leto je bolj uspešno. Do sedaj smo si v Londonu priborili dvanajst pokalnih zmagovalcev in zlatih medalj in s tem opozorili nase.
Angleški trg penin je izbirčen. Prosecco se poslavlja, novi okusi, stili in novi proizvajalci penin so vse bolj na pohodu. Slovenija se je s svojimi peninami predstavila v najboljši luči. Zanimanje za našo drugačnost skokovito raste iz leta v leto. Za boljšo predstavo - v lanskem letu smo si priborili 15 zlatih v letošnjem letu 21. Slovenske rdeče suhe penine so pravo odkritje angleške scene, ki s svojim uspehom za seboj vlečejo svoj slovenski izvor.
Priporočamo tudi: Žena legendarnega pevca Miše Kovača se je oglasila po slabih novicah
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču