Maja Fister | 22. 11. 2019, 13:08
Ljubljana je tam, kjer smo vsi že kdaj plesali, dobila nov nočni klub
V središče Ljubljane – na Kongresni trg, tik ob park Zvezda, se vrača nočno življenje. Prihaja Square.
Če ste bili v zadnjih nekaj desetletjih del ljubljanske klubske scene, potem točno veste, kje ga najdete. Nedavno je tu stal bar Pr' Skelet, še pred njim smo tu plesali v Bachusu, še ena generacija prej pa se je tu zabavala v enem najbolj znanih ljubljanskih klubov tistega časa – v Babilonu.
Klub, namenjen starejšim od 21 let
To jesen se tu začenja novo klubsko poglavje. Square je svoja vrata odprl za žurerje nad 21. letom starosti, kot pravijo, pa bo temu primerna tudi ponudba zabave. V kletne prostore kluba, kjer se je skozi leta zabavalo že več generacij, smo vstopili tik pred zagonom njegove nove ere.
Tudi za to novo ljubljansko pridobitvijo – ali raje posodobitvijo – stoji Aleš Prestor, večkratni državni prvak v atraktivnem mešanju koktajlov, sicer direktor podjetja, ki ima pod okriljem med drugim klube Cirkus, K4 in Shooters, lokala Centralna postaja in ČINČIN, pa Slovensko hišo in posodobljenega Figovca … Kako so zapeljali nov projekt?
Klet, kjer imate občutek, da vidite sonce
Že na vhodu vas pričaka ozelenel strop, a prava džungla se začne šele, ko prestopite prvi prag. Znano stopnišče, ki vodi v to ljubljansko klet, je tokrat oblečeno v bel marmor, objema pa ga še drzna tapeta s tropskim cvetjem. Zelen tunel vodi do prve etaže z garderobo in v drugo, še nižjo, kjer se odpre klub.
Obdržali so kadilnico, tudi glavno plesišče je v osnovi že znano. S to razliko, da ima precej bolj sodobno in živahno preobleko. "Želeli smo si ustvariti topel prostor, četudi je v kleti," pojasni Blaž Zrnec, direktor podjetja Drugačno pohištvo, ki stoji za interierjem novega kluba. V klubu se tako mešajo barve, ki jih na prvo žogo ne bi združevali v istem prostoru, a nekako vseeno funkcionirajo. Prav tako so poskrbeli za kup ličnih detajlov in elementov skrbno obdelanega lesa, ki jih sploh v nočnih klubih pogosto zanemarijo.
Stvar, ki deluje povsem drugače kot v prejšnjih izvedbah, je strop. Prekriva ga pisana folija, za katero so skrite led luči in optično deluje kot vitraž. In čeprav je klub globoko v kleti, mu prav ta strop daje topel občutek, ko da vas skozi platno boža sončna svetloba.
Kafana: skrita soba na koncu kluba s povsem drugo zgodbo
A Square ni le to, kar zagledate na prvi pogled. Na koncu glavnega klubskega prostora se skriva Kafana. Kot pove že ime, gre za majhno krčmo v dveh nadstropjih, ki bi jo sicer srečali nekje v Beogradu, morda v boemski četrti Skadarlija. V njej so majhne klubske mizice, stari stoli, izseki tipičnih kmečkih lesenih ograj, ki prekrivajo del sten, glavne stene so oblečene v stare orientalske preproge in interierju primerna bo v tem delu kluba tudi glasba. Gre za povsem ločen koncept od vsega ostalega, kar boste videli v glavnem delu kluba. Kafana bo v prihodnje sicer namenjena zgolj članskim gostom.
Glasba, ki jo vsi kdaj poslušamo, čeprav tega ne priznamo
Celoten klubski prostor je bilo treba najprej prilagoditi uporabnemu namenu. Najbolj pomembna je bila konkretna zvočna izolacija, s čimer so sicer morali pokriti najlepše dele prostora. Tu so bili nekoč obokani stropovi in kamnite stene. Vse, kar je zdaj v modi, so morali zaradi izolacije prekriti.
"Tu so že pred nami delovali klubi, a so bile takrat nad njimi pisarne in zvok nikogar ni motil, danes pa je zgoraj hotel. Izolacija je bila zato nujna. Vseeno nameravamo to zgodbo peljati nekaj let, zato so dobri sosedski odnosi nuja," nam je zaupal idejni vodja Igor Grlić.
Kakšno glasbo bodo vrteli? "Takšno, ki jo vsi poslušamo, pa se malo bojimo priznati, da jo. Radijski hiti, v kombinaciji z jugorockom in popom, glasba, ki vzbuja čustva," pravi Grlić. Obratovali bodo od srede do sobote, med 22h in 6h zjutraj, skozi klub pa se – če še ne v živo – za prvi okus lahko sprehodite po fotogaleriji.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj