Uredništvo | 11. 12. 2023, 08:00

Ksenija Benedetti jezno: "Spremeniti bi bilo treba marsikateri zakon, ki dopušča, da so lopovščine legalne"

Sami Rahim

Nekdanja šefinja državnega protokola je izrazito kritična do nekaterih družbenih vrednot, pa tudi do politike.

Ksenija Benedetti, ki jo poznamo kot dolgoletno vodjo protokola Republike Slovenije, velja za dostojanstveno, umirjeno damo (čeprav je v nedavnem intervjuju za Metropolitan.si dejala, da je to ena največjih zmot, kar jih imajo ljudje o njej), kar pa ne pomeni, da jo je strah javno spregovoriti o tem, kar jo v družbi moti ali se ji zdi neprimerno.

Pred minulim črnim petkom je tako za Ono Plus povedala, da je kritična do potrošništva, ki se ji zdi "odtekanje življenja v nič", sploh pa do posameznikov, katerih edini cilj je najti luknje v zakonu, da bi lahko obogateli za vsako ceno.

Mediaspeed/Sandi Fišer

Take vrste je bil tudi njen nekdanji znanec, ki je z legalno prevaro prišel do toliko denarja, da se je v družbi hvalil, da ne ve, kam bi z njim.

"Ena izmed političnih strank, ki je bila tedaj na oblasti, se je z znancem, ki z njo ni bil vidno povezan, dogovorila, da odpre podjetje za marketing. Nato je ta politična stranka vsa sredstva za oglaševanje preusmerila od državnih podjetij in nekaj ministrstev na to znančevo podjetje, ki je pripravljalo in izvajalo oglaševalske in druge promocijske akcije. Vse legalno, s pogodbami.

Dogovorjeni so bili, da del zaslužka deli/"vrne" tej stranki po različnih obvodih. Znanec je za oglas v mediju državnemu podjetju ali ministrstvu, na primer, zaračunal sto enot, jih mediju plačal le 50, politični stranki dal 25, zase pa zadržal 25 enot. Vsi so poznali in še poznajo take in podobne mehanizme, denar pa je odtekal in pritekal v potokih in rekah," je razkrila način njegovega delovanja, brez dlake na jeziku pa pojasnila tudi, da se ga je od takrat naprej izogibala.

"Do takrat, ko se je vlada zamenjala, je v nekaj pičlih letih pri 42 letih zaslužil toliko denarja, da se je finančno upokojil in je lahko, kadarkoli si je želel, z najetim letalom odšel nakupovat v Milano in New York, na smučanje v Francijo in kopanje na Maldive. Tako to gre. Potem pa se jezimo, zakaj ni denarja za zdravstvo, šolstvo, znanost, kulturo." Po njenem mnenju bi morali spremeniti še marsikateri zakon, ki dopušča, da so tovrstne lopovščine legalne.

Ustvarjalnost, družina in najbližji

Predavateljica in avtorica knjige Hiša sozvočja, ki je pri založbi Beletrina izšla letos, je za omenjeno revijo dejala še, da je svoje življenjske vrednote spremenila že pred najmanj dvanajstimi leti, ko je – malce pozno, a vseeno dovolj hitro – spoznala, kaj je v življenju res pomembno.

Morda vas zanima tudi:

Če so jo prej poganjale služba, hektika in perfekcija, ji zdaj daleč največ pomenijo ustvarjalnost, družina in njeni najbližji. "To se pozna pri kvaliteti mojega življenja in življenja mojih bližnjih," je dodala.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc