Trnovski biser na robu propada: nekoč stičišče umetnikov se danes spopada s finančnimi težavami

22. 1. 2025, 08:00 | Almira Sakalić
Deli
Trnovski biser na robu propada: nekoč stičišče umetnikov se danes spopada s finančnimi težavami (foto: dans.si)
dans.si

Bo Ljubljani uspelo ohraniti ta dragoceni prostor za prihodnje generacije? Ostaja upanje, da se zgodba o KUD France Prešeren še ni končala.

Kulturno-umetniško društvo France Prešeren, ustanovljeno leta 1919 na pobudo pisatelja in duhovnika Frana Saleškega Finžgarja, je že več kot stoletje igralo osrednjo vlogo v kulturnem življenju Trnovega in Ljubljane. Razvilo se je v dinamično prizorišče različnih dogodkov, od koncertov, gledaliških in lutkovnih predstav, razstav, literarnih večerov do festivalov, kot sta Trnfest in Mednarodni ulični festival Emona Promenada.

kud france preseren
Culture.si

S svojo glasbeno in gledališko dvorano, galerijo ter kavarno je bil KUD srce skupnosti in stičišče ustvarjalnosti, ki je podpiralo alternativno kulturo, mlade in še neuveljavljene umetnike. 

Trnovsko srce Ljubljane

KUD France Prešeren v Trnovem ima dolgo in bogato zgodovino. Stoletja je bil kraj druženja, ustvarjanja in umetnosti, danes pa njegova prihodnost visi na nitki. Stavba na Karunovi ulici 14 je zaprta že tri leta. Razlog? Društvo je zašlo v finančne težave in postalo insolventno. Vse od takrat prostori samevajo, čeprav imajo bogato zgodovinsko in kulturno vrednost za Ljubljano ter velik potencial, predvsem za Trnovo. 

Tisoči čakajo, da najbolj smrdljiva roža na svetu odpre cvet (FOTO)

Lastniška zagata

Lastništvo objekta predstavlja ključno oviro za njegovo nadaljnjo uporabo. Stavba je v zasebni lasti, kar omejuje možnosti za njeno javno uporabo in je ena izmed redkih v Sloveniji, ki je bila v lasti društva, in ne lokalne skupnosti. Mestna občina Ljubljana (MOL) je v preteklosti poskušala odkupiti prostor, vendar so lastniki zaradi neurejenih medsebojnih obveznosti prodali nepremičnino drugemu zasebnemu lastniku. Danes je stavba v rokah zasebnikov, MOL pa nima možnosti vplivati na njeno prihodnost. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) si želi, da bi prostori ostali dostopni javnosti. Gre namreč za prostor z več kot stoletno tradicijo kulturnih dogodkov, ki ga Ljubljana nujno potrebuje.

Kaj pravita MOL in župan Janković?

Župan Zoran Janković je na nedavni novinarski konferenci komentiral, da MOL trenutno ne razmišlja o odkupu prostorov. Že pred leti so bila društva, ki so upravljala prostor, odvisna od finančne pomoči občine. Žal mu je, da se nekdanjim lastnikom ni uspelo dogovoriti o prodaji občini, ko je bila ta še mogoča. “Danes brez sodelovanja zasebnikov ne moremo narediti veliko,“ je dejal. Kljub temu MOL podpira idejo, da bi se prostori ponovno odprli za kulturo ali pa preuredili v dnevni center za starejše. Janković je izrazil pripravljenost za ukrepanje, če bi se pokazala realna možnost za rešitev situacije in odkupa. 

Ali bo stavba postala kulturni spomenik?

ZVKDS skupaj z MOL pripravlja predloge za razglasitev stavbe za kulturni spomenik lokalnega pomena. S tem bi se zaščitila njena arhitekturna in družbena vrednost. Predlagana zaščita bi vključevala tudi dvorišče, ki je eno redkih javnih zbirališč v Trnovem. To dvorišče je v preteklosti gostilo nepozabne kulturne večere in ima prav poseben pomen za lokalno skupnost. Trenutno namreč posebnega statusa nima, deloma se nahaja v vplivnem območju Plečnikove hiše, ki pa je razglašena za kulturni spomenik državnega pomena. 

kud france preseren
Daniel Novakovič/STA

Bo Trnovo znova zaživelo?

KUD France Prešeren je simbol trnovske in ljubljanske dediščine, a njegova prihodnost ostaja negotova. Pobude za zaščito so korak v pravo smer, a veliko je odvisno od lastnikov. Bo Ljubljani uspelo ohraniti ta dragoceni prostor za prihodnje generacije? Upanje, da se zgodba o KUD France Prešeren še ni končala, ostaja.

Avtobusi iz časa Jugoslavije, ki so pred leti izginili z ljubljanskih cest: se jih še spomnite?

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih