25. 11. 2024, 10:33

Mladina brez boga: gledališka refleksija o izgubljenih vrednotah in nasilju

Marko Ercegović

Dramatična zgodba o moralnem razpadu in vplivu interneta na mlade generacije.

Vznemirljiva in v marsičem provokativna predstava Mladina brez boga je nastala po motivih romana Mladost brez boga Ödöna von Horvátha in sociološke študije Heroji; Množični umori in samomori Franca Biffa Berardija. 

V romanu Mladost brez boga fantje na šolskem izletu doživijo katarzo v igri moči, ki se konča z umorom. Po drugi strani pa eden izmed Berardijevih junakov, osemnajstletni Eric Harris, von Horváthov imaginarni "trip" prestavi v igranje ultimativne videoigre Doom, v kateri močnejši del človeštva neusmiljeno pokončuje šibkejšega.

Predstava preučuje razpad humanistične ideje skupnosti, obsedenost s samopromocijo in novo radikalizacijo, tematizira vprašanja vzgoje, izobraževanja in družbenega vpliva fašizma na mlade.

Občinstvu omogoča, da prepraša svoja stališča ter razume globlje vzroke za radikalizacijo in nasilje v družbi. Digitalizacija in družbena omrežja so prispevala k povečanju občutkov odtujenosti in izoliranosti med mladimi, kar pogosto vodi v duševne bolezni, kot sta depresija in anksioznost. To odraža ključne teme predstave Mladost brez boga, tiste o osamljenosti in odtujenosti mladih v sodobni družbi, ki odseva pesimistično realnost, napajano z globalnimi dogodki in osebnimi tragedijami.

Mladina brez boga predstava Cankarjev dom
Marko Ercegović

V predstavi igrajo: Rakan Rushaidat (soscenarist filma Comic Sans, kjer je zaigralo tudi nekaj slovenskih igralcev), Lucija Dujmović, Nikolina Prkačin, Ugo Korani, Ivan Pašalić (zaigral v filmu Čefurji raus), Bernard Tomić (odigral eno glavnih vog v filmu Proslava, ki je bil na letošnjem Liffu), Toma Medvešek (spomnite se ga lahko tudi iz humoristične serije Dar Mar) / Boris Barukčić.

Mladi liki v predstavi, depresija, ki jo povzročajo spremembe v družbenih normah in vpliv interneta, odražajo krutost in agresijo, ki jo raziskuje predstava. To kaže na kompleksno družbeno dinamiko in spremembe v vedenju mladih, fašizem in njegov vpliv na mlade. Gospodarski in družbeni izzivi, kot je integracija beguncev in finančne težave, stopnjujejo rast nacionalizma in radikalizma. Tovrstni dogodki odsevajo ključne teme predstave, kot so nasilje, radikaliziranje mladih, vpliv medijev in digitalne kulture ter posledice izobraževalnega in družbenega okolja. In odpirajo ključno vprašanje, ki nas vse zadeva: kaj narediti, ko se zdi, da se nič ne dogaja.

Predstavo Mladina brez boga (Mladež bez boga) si lahko ogledate v sredo, 27. novembra, ob 19. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.

Novo na Metroplay: "Razmišljam, da bi se povsem umaknil" - Sebastian Cavazza