Marcel Štefančič jr. je v Knjigarni Konzorcij predstavil svojo najnovejšo knjigo FOMO, v kateri je odkrito spregovoril o fenomenu današnjega časa, ki ga ne le poznamo, ampak smo z njim prežeti.
V knjigi s podnaslovom Če se ne bi rodil, bi bilo moje življenje povsem drugačno je zbranih 22 esejev, v katerih avtor obravnava občutek strahu pred tem, da bi kaj zamudili, ki se je populariziral kot angleški akronim FOMO ali fear of missing out.
Marcel Štefančič jr. poudarja, da ne gre za pogruntavščino sodobnega časa, saj je sam občutek opisoval že Fjodor Mihajlovič Dostojevski, a se je s sodobnimi tehnologijami, ki nam omogočajo, da smo nenehno vpeti v dogajanje, ta strah še poglobil in okrepil.
Po avtorjevem mnenju je FOMO zaskrbljujoč pojav, ker vodi v protislovje – v strahu, da ne bi česa zamudili, je naša pozornost razpršena, ničemur se ne posvetimo, kot bi se morali, obenem pa nimamo več potrpljenja, usmerjeni smo v iskanje hitrih rešitev. To vodi v novo težavo, saj hitre in konkretne rešitve ponuja zgolj diktatura. Štefančič šokira z nepričakovano trditvijo: "Ljudje sami ustvarjamo diktatorje in fašiste, ker to od voditeljev zahtevamo."
FOMO vodi v utvaro, da se mora nenehno nekaj dogajati. Kot primer tega navaja nenehno prižgane računalnike, tudi, ko jih ne uporabljamo, in nenehno prižgane televizorje, čeprav jih ne gledamo. Ob tem smo tudi ljudje nenehno "prižgani", nenehno se "posodabljamo", vedno moramo biti na tekočem, kar pa pripelje do permanentnega sedanjika. Obstaja le sedanji trenutek, prihodnosti ne vidimo več. Občutek imamo, da se je najhujše že zgodilo in ničesar več ne moremo spremeniti.
V svoji 104. knjigi se Štefančič skozi prizmo FOMO dotakne različnih aktualnih tem in izzivov, kot so podnebne spremembe, umetna inteligenca in številne druge, skozi 22 esejev pa bralca vodi do kritičnega razmisleka in refleksije.
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?