Odločili so se za korak, ki obeta večjo prepoznavnost domačih talentov.
V prihodnjem letu naj bi zaživela pisarna, ki bo zadolžena za promoviranje slovenske glasbe v tujini. Vzpostavitev glasbenoizvozne pisarne, ki bo podpirala uveljavljanje slovenskih glasbenikov v mednarodnem prostoru, je zajeta v novem nacionalnem programu za kulturo 2024-2031. Ministrstvo za kulturo je za to predvidelo 200 tisoč evrov letno.
Kot so pojasnili na ministrstvu, so sredstva za pisarno že zagotovljena v proračunu za kulturo za leti 2025 in 2026. Zaenkrat je predvidenih 200 tisoč evrov na letni ravni z možnostjo kasnejšega poviševanja. S tem načrtujejo, da bi pisarna lahko začela delovati že prihodnje leto.
Kdo bo pisarno prevzel in vodil?
Kdo bo pisarno prevzel in vodil, bo odvisno od javnega razpisa. Kot pravijo na ministrstvu, v Sloveniji trenutno ne obstaja ustrezna javna agencija ali javni zavod, ki bi mu lahko podelili pooblastilo za izvajanje javne službe na tem področju.
Prek razpisa nameravajo izbrati izvajalca, ki bo pripravil strategijo razvoja glasbenoizvozne pisarne v naslednjih štirih letih. Ob tem bo moral izkazati še reference pri dosedanjem mednarodnem predstavljanju slovenske glasbe, poleg tega bo moral zastopati širši nabor glasbenih žanrov.
Da bo podpiralo internacionalizacijo glasbe in preboj ustvarjalcev v mednarodno okolje, je ministrstvo zapisalo v resoluciji o nacionalnem programu za kulturo 2024-2031 in pripadajočem akcijskem načrtu, ki bo po napovedih sprejet do konca leta. Kakšna bo kadrovska struktura pisarne in kakšne bodo njene aktivnosti, pa bo odvisno tudi od načrta dela prijaviteljev na javni razpis ter strategije razvoja predstavljanja slovenske glasbe v tujini za obdobje štirih let.
Na ministrstvu predvidevajo, da bo izbrani prijavitelj sredstva pridobival tudi iz evropskih sredstev oziroma v partnerstvih s tujimi sorodnimi organizacijami ter iz drugih izvenproračunskih virov. Kot so še pojasnili, za večino sorodnih organizacij v Evropi velja, da tovrstno dejavnost v določenem deležu sofinancirajo tudi organizacije za kolektivno upravljanje avtorske in sorodnih pravic.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji