3. 10. 2024, 10:22 | Vir: STA

Plesna zveza Slovenije slovesno obeležila visoki jubilej: med ambasadorji plesa tudi Matevž Češen (FOTO)

Mediaspeed/Saša Despot

S prireditvijo so se poklonili dolgoletnim uspehom in bogati zgodovini, ki je oblikovala ples kot pomemben del slovenskega športa in kulture. 

Plesna zveza Slovenije letos praznuje 70. obletnico delovanja. Visok jubilej so obeležili na osrednji prireditvi, ki so jo pripravili v športni dvorani v Podčetrtku. Na prireditvi so se z besedo, sliko in nastopi sprehodili skozi bogato zgodovino, vse od nastanka Plesne zveze Slovenije 13. novembra 1954 do danes.

"Plesna zveza Slovenije je nacionalna športna panožna zveza, ki združuje tako tekmovalni ples kot tudi veliko različnih oblik rekreativnega in družabnega plesa," je ob častitljivem jubileju poudaril Jadran Živković, ki je predsednik zveze peto leto.

V nacionalni plesni organizaciji med dosežki izpostavljajo, da so s projektom Šolski plesni festival navzoči tudi v osnovnih in srednjih šolah, prireditev istočasnega plesa četvorke pa združuje vedno več držav. "To, o čemer so snovalci Plesne zveze Slovenije pred 70 leti sanjali, je danes realnost," je poudaril predsednik zveze Živković. Ob ustanovitvi so zvezo sestavljala štiri društva, danes jih je več kot 80.

Mediaspeed/Saša Despot

"Ples je univerzalno sredstvo sporazumevanja in je človeku prirojen odziv na glasbo in ritem, pri čemer se vsak odzove na svoj lastni način. Ples razvija ne samo našega čustvenega in teatralnega vidika, ampak tudi naše motorične in telesne sposobnosti. Ples je postal pomemben dejavnik tako slovenskega športa kot tudi kulture," še dodaja Živković.

Plesna zveza Slovenije je članica Olimpijskega komiteja Slovenije, na kar so v slovenski plesni skupnosti zelo ponosni. Letos je ples z brejkingom doživel tudi olimpijsko premiero v Parizu. Vsaj enega slovenskega tekmovalca v brejkingu so na OI želeli poslati tudi pri Plesni zvezi Slovenije, a pri tem niso bili uspešni.

Olimpijska prihodnost brejkinga je zdaj negotova. Disciplino so uradno umaknili z olimpijskega programa naslednjih poletnih iger, ki bodo leta 2028 v Los Angelesu. V plesni skupnosti pa še niso povsem obupali in upajo, da bodo uspešni v pogajanjih za vrnitev plesa v družino olimpijskih športnih disciplin.

"Predvsem smo zelo ponosni na to, da nam število plesalcev ne pada. Rast plesalcev je posledica tudi izredno kakovostnega izobraževanja - s to kakovostjo pride tudi rezultat, uspeh, ne le na tekmovalnem področju," je ob jubileju sporočil Živković.

Uspehi številnih tekmovalcev so plod načrtnega in sistematičnega ustvarjanja pogojev za rast in razvoj kulture plesa, s poudarkom na plesu kot športni zvrsti, ki jo priznava tudi Mednarodni olimpijski komite. Panoge športnega plesa - standardni, latinskoameriški in rokenrol - imajo svoje discipline v rednem programu svetovnih iger neolimpijskih športov.

Matevž Česen je postal ambasador plesa.

Matevž Česen je postal ambasador plesa.

Mediaspeed/Saša Despot

Zbrani na slovesnosti so v prvi vrsti počastili ples, pa tudi plesalce. Nazive slovenskih plesnih ambasadorjev plesa so ob jubileju prejeli Matevž Česen, Fiona Johnson in doktorica plesa Meta Zagorc.

"Z veliko častjo in izjemnim spoštovanjem sprejemam to nagrado. Nagrade so potrditev za opaženo in dobro opravljeno delo, ki ga delam z veliko ljubeznijo. In očitno se ta ljubezen čuti in vidi ob vsem trdem delu, disciplini, odrekanju in tudi težkim trenutkom, ki so vedno na poti do uspeha. Nagrade sem zelo vesel in gotovo kot ambasador plesa se bom boril, da bo ples opažen, da se bo o njem govorilo, da se bo plesalce in koreografe spoštovalo in da bo ples imel svoje mesto v družbi," je za Metropolitan dejal Matevž Česen, ki je bil nagrajen z Jenkovim priznanjem za doprinos pri razvoju plesne dejavnosti in z nazivom slovenski ambasador plesa za uspešno tekmovalno, trenersko in koreografsko kariero ter za doprinos pri zagotavljanju prepoznavnosti in ugleda slovenskega plesa v domovini in svetu.

Ob tem doda: "Seveda rezultati, naslovi in titule prinesejo tudi pritisk, a ta naziv lahko nosim povsem sproščeno in s ponosom počnem to, kar me najbolj veseli vse v zvezi s plesom."

Prireditve se je udeležila tudi Nika Kljun, ki že leta živi in dela v ZDA. Tokrat je prišla z mamo Janjo Pušl, vodjo Plesne šole Bolero, za mizo pa se jima je pridružil tudi Nikin oče Zoran Kljun.

Tanja Česen, Matevž Česen, Nika Kljun in Janja Pušl

Tanja Česen, Matevž Česen, Nika Kljun in Janja Pušl

Mediaspeed/Saša Despot

Zbrane je s svojo navzočnostjo počastil predsednik OKS Franjo Bobinac in čestital ob jubileju. Svoja voščila visokemu jubilantu so izrazili tudi predsednica svetovne zveze za rokenrol (World Rock'n'Roll Confederation) Miriam Kerpan Izak, predsednik mednarodne plesne organizacije (International Dance Organization) Velibor Srdić in članica predsedstva svetovne zveze za športni ples (World DanceSport Federation) Verena Trofenik Šulek.

Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri