Uredništvo | 26. 3. 2024, 12:01

Marta Kos: "Krasno je, če se ženska odloči imeti otroka, a ni dobro, če se mora ob tem odpovedati čemu drugemu"

Pojavlja se veliko skepticizma, da bo Marti Kos uspelo skozi zahtevno parlamentarno sito pri sestavljanju evropske komisije.

Borut Živulovič/Bobo

Političarka Marta Kos, nekdanja kandidatka za predsednico Slovenije, se veliko ukvarja s položajem žensk in mater v družbi.

Diplomatka in nekdanja veleposlanica Marta Kos je po ustanovitvi stranke Gibanje Svoboda, ko je bila tudi njena podpredsednica, veljala za enega vidnejših obrazov nove politične sile, sploh ko je vstopila še v bitko za predsednico države. Tedaj je predstavljala resno konkurenco Nataši Pirc Musar.

A od kandidature je pozneje odstopila zaradi spremenjenih okoliščin in osebnih razlogov, nedolgo zatem je izstopila tudi iz vloge podpredsednice stranke, čez nekaj mesecev pa je zapustila še stranko samo.

Morda ji na političnem parketu ni uspelo, kot si je zamislila, gotovo pa je imela odločitev za opustitev kandidature pozitivne posledice za njeno osebno življenje, saj se je lahko vrnila v Švico, v Ženevo, k možu Henriju. Tam ima sedež tudi njeno podjetje KOS CONSULTING & COACHING.

V primeru njene izvolitve za slovensko predsednico bi morala namreč z drugim možem, s katerim sta se našla in zaljubila v zrelih letih življenja, živeti ločeno. Zdaj pa ima političarka proste roke, da več časa preživi v Švici, kadar ima mož službene obveznosti, pa se vrne v Slovenijo.

Nov karierni izziv pa je, kot smo pred časom poročali, našla v Bruslju, kjer dela za belgijsko izpostavo švedskega podjetja Kreab, ki sodi med vodilne družbe na svetu za strateško komuniciranje. 

Morda vas zanima tudi:

"Govorili so, kako bom predsednica, če pa nimam otrok"

Čeprav Marta Kos danes nedvomno ni več tako izpostavljena, kot je bila v času svoje kandidature, se še vedno sem ter tja pojavi v javnosti. Ker mesec marec zaznamujeta tako dan žena kot materinski dan, je za revijo Obrazi nedavno razgrnila nekaj svojih misli na temo žensk.

Povedala je denimo, kako so njeni bližnji sprejeli to, da se ni odločila za otroke, kar bi po njenem morala biti individualna odločitev vsake ženske, ki jo je treba spoštovati.

"Večina ljudi, ki komentirajo, da ženske, ki nimamo otrok, nismo v redu, niti ne pozna razlogov za to, zato sem vesela, da živim v družbi, kjer se lahko odločamo imeti otroke ali ne in kjer se lahko ženskam, ki ne morejo imeti otrok, pomaga. Obstaja veliko razlogov, zakaj nekatere ženske nimajo otrok, in želim si, da bi ljudje okoli nas to bolj spoštovali," je dejala.

"V moji družini so bile pripombe le na začetku, potem so to sprejeli. Nisem občutila, da bi me zaradi tega obsojali ali imeli o meni slabše mnenje. Se je pa izkazalo drugače po družbenih omrežjih v kampanji za predsedniške volitve, ko so nekateri govorili, kako bom predsednica države, če nimam otrok, ali kako bom predsednica Slovenije, če je moj mož tujec.

To se mi zdi vmešavanje v intimo, zlasti če človeka ne poznamo. V zadnjih desetih, petnajstih letih smo se povampirili, ljudje komentirajo vsepovprek in se vtikajo v življenja drugih. A to ni le fenomen Slovenije," je bila kritična.

Četudi sama nima otrok, se veliko ukvarja s položajem mater v družbi, saj si želi, da bi imele za vzgojo otrok kar najboljše možnosti. "O materah veliko govorim, ker jih občudujem in je krasno, če se ženska odloči imeti otroka, ni pa dobro, da se mora ob tem odpovedati čemu drugemu," pravi.

Dobra novica za nas je, da je sistem v Sloveniji v primerjavi s Švico in Nemčijo, kjer je ravno tako živela, po njenih besedah najbolj naklonjen ženskam in materam: cene v vrtcih so v primerjavi s tema dvema državama zmerne, mesto v vrtcu pa je zagotovljeno za vsakega otroka.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah